Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) si myslí, že výdavky na obranu treba zvyšovať až nad rámec požiadaviek NATO v podobe výdavkov na úrovni dvoch percent hrubého domáceho produktu. Na veľké investície do obrannej techniky je minister zjavne veľmi hrdý, no otázkou je, či ich utiahne štátny rozpočet. Ten bude možno musieť absorbovať aj fakt, že Slovensko poslalo na Ukrajinu systém S-300 bez náhrady, ktorú by sme vlastnili a minister hovorí aj o ďalších možných daroch pre Ukrajinu – napríklad v podobe tankov a stíhačiek.
„Keď som prišiel na rezort, plánovaný rozpočet v roku 2020 bol 1,62 percenta HDP. Na konci roka sme mali 2 percentá, ale v tom boli aj výdavky, ktoré súviseli s pandémiou a išli cez obranu. Minulý rok sme mali nárast na 1,75 percenta, tento na 1,8 percenta HDP. Môžem potvrdiť, že sme blízko oznámenia, že tento rok v skutočnosti dosiahneme výdavky na úrovni dvoch percent HDP. Výdavky na obranu narastú,“ pochválil sa Naď zvýšenými výdavkami na obranu v rozhovore pre Denník N.
Utiahne rozpočet takúto záťaž?
Štátny rozpočet je momentálne zaťažovaný zo všetkých možných strán. Slovensko má ešte stále zazmluvnené milióny vakcín, z ktorých možno aj viac ako polovica nenájde svoje využitie, riešiť treba hospodársku krízu a značne problematickou sa stáva aj kríza energetická. Často počujeme kritické hlasy od rôznych dôchodcovských, zamestnaneckých, zamestnávateľských, učiteľských, priemyselných a rôznych iných organizácií. Naď aj napriek tomu tvrdí, že na armádne nákupy peniaze sú a ministerstvo financií s touto záťažou ráta.
„Každý jeden úradník na ministerstve financií si uvedomuje, že sa komplexne zmenila bezpečnostná situácia. Máme vojnu v susednej krajine. Ak sa pýtate na ďalší rok, ministerstvu financií som to komunikoval tak, aby sme teda tento rok mali dve percentá, budúci 2,1 a v roku 2024 už 2,2 percenta HDP,“ tvrdí Naď. Minister dokonca hodnotí, že plány týkajúce sa obranných výdavkov vláda plní rýchlejšie, ako očakával: „Nielenže sa vraciame k plánu, ale urýchľujeme ho, dve percentá HDP namiesto roku 2024 dosiahneme tento rok.“
Chce ešte viac
A pri plnení plánu dosiahnuť výdavky na úrovni dvoch percent HDP zjavne Naďova snaha o získavanie väčších prostriedkov zo štátneho rozpočtu nekončí. Za vzor si berie štáty, kde sú výdavky ešte omnoho vyššie. „Obrana štátu je základný cieľ. Áno, žiadal to aj odo mňa. Keby som prišiel za ním s dokumentom, ktorý sme pripravili s odborníkmi – a on ten dokument pozná –, tak by som žiadal na tento rok dve percentá HDP plus extra jednu miliardu a v ďalších rokoch 2,5 percenta HDP tak, ako to majú Lotyši, Estónci, Litva a Rumunsko. Poliaci dávajú na obranu dokonca tri percentá HDP. Uvedomujem si, že ako člen vlády má zodpovednosť aj za iné oblasti. No ísť tento rok pod dve percentá by bolo nezodpovedné. Spojenci nám pomáhajú veľkými investíciami do našej obrany, preto je logické, že si plníme aspoň základnú úlohu, dať na obranu dve percentá,“ snaží sa minister argumentovať obhajujúc svoje postoje k výdavkom na obranu v čase krízy.
Pošle ďalšiu techniku na Ukrajinu?
Minulosťou nie je ani téma posielania vojenskej techniky na Ukrajinu a to aj napriek tomu, že parlamentná opozícia označuje takéto kroky za vťahovanie Slovenska do konfliktu.
„Pravdou je, že prebieha veľmi intenzívna diskusia medzi spojencami v NATO a krajinami ako Austrália, Nový Zéland, Japonsko či Kórea o tom, ako krajiny, ktoré sú relatívne ďaleko od Ruska, môžu svojou technikou pomôcť nám, ak my našou technikou pomôžeme Ukrajincom. Pretože Ukrajinci môžu našu techniku okamžite používať, lebo sú na nej naučení robiť. Máme napríklad tridsať tankov T-72,“ priznal Naď.
Nevadia mu staršie stroje, ak sú zo západu
Nevadí mu dokonca ani to, že namiesto našej techniky nám sú od spojencov ponúkané staršie stroje. Podstatné vraj je, že sú zo západu: „Namiesto toho môžeme dostať staršiu, ale západnú aliančnú techniku, ktorá je stále v lepšom stave ako tá, ktorou by sme pomohli Ukrajine, ktorú by sme navyše neskôr modernizovali v spolupráci s krajinami NATO.
“Na otázky ohľadom vlastníctva obranných systémov Patriot už však Naď zjavne veľmi diskutovať nechcel. Opozičné argumenty absolútne neberie. „A čo oni o tom vedia? Čo oni vedia o tom, koho je to systém, do akého dátumu a ako tu bude fungovať. Nič nevedia, bľabocú a vymýšľajú si nezmysly. Ja ich v tom nechám,“ reagoval minister na námietky opozície.
Bude vás zaujímať:
Do úvahy dokonca prichádza aj to, že Ukrajina dostane aj naše lietadlá. „Čisto teoreticky sa o tom budeme môcť rozprávať vtedy, keď budeme mať zabezpečenú ochranu nášho vzdušného priestoru. Problémy s migmi sú aj z hľadiska techniky, ruských technikov, aj problémov s pilotmi,“ dodal k téme Naď.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Naď chce potešiť NATO: Výdavky na obranu narastú, opozícia bľaboce!