tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: shutterstock

Na pitný režim treba myslieť aj v chladnejších mesiacoch

Leto sa pomaly a iste končí a s ním aj horúce dni. Pitný režim ale treba dodržiavať aj v chladnejších mesiacoch, hoci pocit smädu nie je taký výrazný ako v lete. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ako súčasť odporúčaní, týkajúcich sa zdravého životného štýlu aj počas jesenných mesiacov.

„Najvhodnejším nápojom je pitná voda z kohútika, ochutiť si ju môžeme nakrájaným ovocím alebo bylinami. Vyhýbajte sa nápojom s pridaným cukrom, pitný režim si dopĺňajte nesladeným čajom alebo minerálnou vodou,“ povedala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Vyvážená strava je základ

Odborníci odporúčajú konzumovať vyváženú zdravú stravu. V jedálničku detí by podľa nich nemali chýbať ovocie a zelenina, keďže obsahujú dôležité vitamíny a minerály, ďalej mliečne výrobky, ktoré obsahujú vitamín D. Súčasťou jedálnička by mali byť aj orechy, ktoré obsahujú zinok, tiež strukoviny či celozrnné potraviny obsahujúce vlákninu. Strava má byť pravidelná a pestrá, no jedlá by sa v jedálničku mali priebežne obmieňať.

Znížte príjem soli

Príjem kuchynskej soli je potrebné podľa odborníkov obmedzovať do päť gramov denne, čo je približne jedna čajová lyžička. Vhodné je tiež obmedziť potraviny s vysokým obsahom soli, napríklad údeniny, konzervované potraviny, slané oriešky, lupienky. Hotové jedlá odporúčajú neprisáľať. Vyšší príjem soli v strave môže podľa ÚVZ súvisieť so zvýšenými hodnotami krvného tlaku a s výskytom hypertenzie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na pitný režim treba myslieť aj v chladnejších mesiacoch

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku