eReport.sk
Čím Slováci kúria
Ilustračná snímka. Zdroj: iStock

Mnohí Slováci zmenili niektoré návyky, aby zvládli platiť účty! Ako to bude ďalej?

Počas vykurovacej sezóny 2022/2023 došlo k jedným z najvyšších nárastov cien energií v strednej Európe. Viac ako stopercentný nárast cien zaznamenalo 7 % Slovákov. Takmer všetci respondenti zo Slovenska zmenili niektoré zo svojich návykov, aby zvládli platiť účty. Vodu šetrilo 55 %, elektrinu 84 % opýtaných a menej kúri 53 % respondentov. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Resideo.

Respondenti tiež menej míňajú na jedlo (41 %), zábavu (53 %) alebo cestovanie (42 %). Zvyšovania cien počas tejto vykurovacej sezóny sa obáva 69 % obyvateľov Slovenska. Domácnosti sa zároveň podľa Oleksandra Balutu zo spoločnosti Resideo zaujímajú o energeticky úsporné riešenia, ktoré môžu znížiť ich náklady a zabrániť plytvaniu energiou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blázon Matovič?
  2. Je to také jednoduché

Nielen Slováci si utiahli opasky

„Podľa prieskumu majú Slováci stále tendenciu znižovať spotrebu energií napríklad tým, že sa viac obliekajú, ale existujú aj iné spôsoby. Čoraz viac ľudí uprednostňuje modernizáciu svojho existujúceho vykurovacieho systému, teda jeho reguláciu. To umožňuje efektívnejšiu prevádzku vykurovacieho systému a znižuje spotrebu energií,“ uviedol Baluta.

Zvyšovanie cien energií pocítili aj obyvatelia ostatných krajín. Najhoršie na tom bolo Česko, kde 15 % obyvateľov zaplatilo za energie o viac ako 100 % v porovnaní s minulosťou. Počas vykurovacej sezóny 2022/2023 muselo 68 % v Českej republike, 55 % v Maďarsku, 77 % v Poľsku a 74 % respondentov v Rumunsku platiť za energie výrazne viac, ako bolo pre nich štandardom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mnohí Slováci zmenili niektoré návyky, aby zvládli platiť účty! Ako to bude ďalej?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php