eReport.sk
Na archívnej snímke z 1. decembra 2020 miliardár a podnikateľ Elon Musk
Na archívnej snímke z 1. decembra 2020 miliardár a podnikateľ Elon Musk. Foto: tasr/ap

Miliardár Elon Musk otočil: Jeho firma bude naďalej financovať službu Starlink na Ukrajine!

Miliardár Elon Musk v sobotu oznámil, že jeho spoločnosť SpaceX bude naďalej financovať satelitnú internetovú službu Starlink na Ukrajine, a to aj napriek tomu, že na tom prerába. Musk sa takto vyjadril deň po tom, ako naznačil, že tento projekt už nebude schopný ďalej financovať, píše agentúra AFP. Miliardár pritom len v piatok povedal, že jeho spoločnosť SpaceX nedokáže donekonečna financovať služby Starlink na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ústavný súd
  2. Zničené auto neďaleko administratívnej budovy po ostreľovaní v Donecku na východe Ukrajiny 16. októbra 2022.
  3. Budú tak robiť kým Ukrajina nevyhrá
  4. Miliardár Elon Musk.
  5. Preriekol sa Podoľak?
  6. Proukrajinský demonštranti pred ruskou ambasádou vo Varšave.

Musk sa takto vyjadril po správe americkej spravodajskej televízie CNN, podľa ktorej firma SpaceX požiadala americké ministerstvo obrany, aby prevzalo na Ukrajine náklady na služby Starlink. Pentagón následne potvrdil, že s miliardárom v tejto veci komunikuje.

Musk: Náklady na prevádzkovanie dosiahli 80 miliónov

Starlink je sieť viac ako 3000 satelitov na nízkej obežnej dráhe, ktorá poskytuje širokopásmový prístup na internet pre vyše 150.000 pozemných staníc na Ukrajine. Pre ukrajinskú armádu to je  kľúčový komunikačný prostriedok v boji proti ruským jednotkám.

Náklady na prevádzkovanie systému Starlink na Ukrajine už podľa Muska dosiahli 80 miliónov dolárov. Ako však nedávno informovala CNN, časť z koncových staníc pre Ukrajinu a približne 30 percent nákladov na prenos dát zaplatili krajiny ako USA a Poľsko či rôzne organizácie.

Podoľak adresoval miliardárovi pochvalné slová

Predstaviteľka tlačovej služby Pentagónu Sabrina Singhová v piatok informovala, že ministerstvo obrany USA je s Muskom v kontakte v súvislosti s financovaním prevádzky služby Starlink. Musk sa nedávno dostal do sporu s ukrajinskými predstaviteľmi vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského, keď navrhol mierovú dohodu, ktorá by zahŕňala opätovné konanie kontroverzných referend na Ruskom okupovaných územiach na Ukrajine. Moskva jeho návrh privítala.

Poradca kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v piatok na Twitteri uznal význam Starlinku. „Či sa nám to páči alebo nie, Elon Musk nám pomohol prežiť najkritickejšie chvíle vojny,“ napísal Podoľak a dodal, že Ukrajina „nájde riešenie, aby Starlink fungoval aj naďalej“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Miliardár Elon Musk otočil: Jeho firma bude naďalej financovať službu Starlink na Ukrajine!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti