eReport.sk
Elon Musk. Foto: tasr

Musk už nechce doplácať na Kyjev! Poradca Zelenského: Ukrajina nájde riešenie

Miliardár a podnikateľ Elon Musk pomohol Ukrajine „prežiť najkritickejšie chvíle vojny“. V piatok to uviedol poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, informuje TASR podľa správy britskej spravodajskej stanice Sky News.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ústavný súd
  2. Elon Musk a pápež František na spoločnej fotografii.
  3. Musk zverejnil šokujúce informácie
  4. Na archívnej snímke z 1. decembra 2020 miliardár a podnikateľ Elon Musk
  5. Miliardár Elon Musk.
  6. Smutné správy z Brazílie
  7. Ukrajinský odpor má dôsledky

Musk v piatok požiadal americké ministerstvo obrany, aby prevzalo na Ukrajine financovanie družicovej internetovej služby Starlink, ktorú doteraz platila jeho spoločnosť SpaceX. „Podnikanie má právo na vlastné stratégie. Ukrajina nájde riešenie, ako udržať Starlink funkčný. Očakávame, že spoločnosť (SpaceX) bude poskytovať stabilné pripojenie až do konca rokovaní,“ napísal Podoľak na sociálnej sieti Twitter.

Kľúčový komunikačný prostriedok v boji

Náklady na prevádzkovanie systému Starlink na Ukrajine podľa Muska dosiahli 80 miliónov dolárov. Podľa americkej televízie CNN  časť z koncových staníc pre Ukrajinu a približne 30 percent nákladov na prenos dát zaplatili krajiny ako USA a Poľsko alebo rôzne organizácie.

Starlink je sieť viac ako 2200 družíc na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktorá poskytuje širokopásmový prístup na internet pre vyše 150.000 pozemných staníc na Ukrajine. Pre ukrajinskú armádu to je  kľúčový komunikačný prostriedok v boji proti ruským okupantom.

Musk sa dočkal nedávno kritiky od Zelenského

Musk na začiatku októbra otvoril na Twitteri hlasovanie o svojom návrhu „mierovej dohody“ medzi Moskvou a Kyjevom. Navrhol natrvalo ponechať polostrov Krym Rusku, usporiadanie nových referend pod záštitou OSN v štyroch okupovaných oblastiach na východe Ukrajiny a neutrálny status Ukrajiny. Muskovu iniciatívu ocenil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento návrh kritizoval.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Musk už nechce doplácať na Kyjev! Poradca Zelenského: Ukrajina nájde riešenie

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti