eReport.sk
Ján Mičovský podpisuje menovací dekrét v Prezidentskom paláci v Bratislave 21. marca 2020. Foto: tasr

Mičovský opúšťa OĽANO: Stratil som nádej, že korupcii sa postaví hnutie čestne na všetkých frontoch!


AKTUALIZOVANÉ – Exminister pôdohospodárstva a súčasný poslanec OĽANO Ján Mičovský dnes šokoval svojich kolegov z poslaneckého klubu, keď oznámil svoj odchod a v rozhovore pre Denník N pridal tvrdú kritiku vládnutia súčasnej vládnej koalície, v ktorej má hlavné slovo práve Matovičove hnutie. „Vzhľadom na to, že Jána Mičovského máme radi, nebudeme jeho rozhodnutie komentovať,“ reagoval pre TASR hovorca hnutia OĽANO Matúš Bystriansky.

Konflikty Mičovského so zbytkom hnutia nie sú žiadnou novinkou. Ešte koncom augusta minulého roku Mičovský zverejnil otvorený list, v ktorom tvrdo kritizoval činnosť svojho nástupcu na pozícii ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (OĽANO) a to hlavne pre jeho personálnu politiku. Mičovský sa taktiež vyjadril, že Matovičova strana stráca protikorupčný charakter. Tieto výhrady však v OĽANO podľa Mičovského nemali záujem riešiť.

Pamätá si, keď ho Matovič nazval debilom

Mičovského snahy o diskusiu v rámci klubu neutíchli podľa jeho vlastných slov ani počas ďalších mesiacov, no bez patričnej odozvy. „Poslal som potom ešte všetkým poslancom za OĽaNO interný list. Vyzval som ich na diskusiu. Ani potom sa nič neudialo. A keď už Igor Matovič povedal, že som debil, pochopil som, že je to stratené. Napriek tomu som to skúsil otvoriť ešte raz na sneme hnutia. Márne,“ skonštatoval sklamaný Mičovský pre Denník N.

Nuž, ak toto má byť ukážka ťahu OĽaNO na korupčnú bránu, tak v takomto drese nemienim hrať.

Exminister Ján Mičovský.

Popri ignorovaní jeho požiadaviek na diskusiu v rámci poslaneckého klubu mu však prekážalo aj to, že jeho nástupca Vlčan začal vyhadzovať ľudí, ktorých Mičovský vníma ako bojovníkov proti korupcii: „Roky som sa v klube OĽaNO venoval ochrane ľudí, ktorí pri stretnutí s korupciou nemlčali. Zaviedol som Rad Ďurka Langsfelda, ktorý sme udeľovali za občiansku statočnosť. Viacerí jeho držitelia sa neskôr stali Bielymi vranami. A dnes by som mal ostať ticho, keď vidím, že ľudí, ktorí uverili v zmenu a prišli mi do rezortu obetavo a odvážne pomáhať, sami vyhadzujeme? S takouto hanbou do svojej osobnej histórie za žiadnu cenu neodídem.“

Hnutiu bol roky verný. Na snímke opoziční poslanci za OĽaNO Igor Matovič (vľavo) a Ján Mičovský (vpravo) 1. júla 2013 v rokovacej sále parlamentu. – Foto: tasr

Dodal, že mu najviac leží v žalúdku nominácia nového riaditeľa Lesov SR Tibora Köszeghyho. „Roky bojujeme proti papalášstvu a príde tam chlap, ktorý nevie o lesníctve nič a venuje sa lovu trofejového jeleňa a muflóna? Pokojne to mohol prenechať poplatkovým hosťom,“ dodal Mičovský.

Zároveň dodal, že pomoc v tejto záležitosti mu prisľúbil aj súčasný premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý mal sľúbiť, že Köszeghy bude odvolaný. Z poslaneckého klubu mali Hegerovi prísť na stôl dokonca dve mená možných nástupcov. Aj napriek týmto sľubom je však Köszeghy stále na svojej pozícii generálneho riaditeľa Lesov SR. „Nuž, ak toto má byť ukážka ťahu OĽaNO na korupčnú bránu, tak v takomto drese nemienim hrať. Toto už nie je moje OĽaNO, ktoré bolo nádejou, že korupcii sa postavíme čestne na všetkých frontoch,“ smutne pokračoval Mičovský.

Problémom bola aj vysoká dotácia na prasatá

Jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré to Mičovský s OĽANO definitívne vzdal, môže byť aj podozrivá vysoká dotácia na prasatá pre firmu dnes už bývalého štátneho tajomníka Milana Kyseľa, ktorá, zdá sa, podľa Mičovského nebola vyšetrená dostatočne: „Vraj kontrola s vysokými dotáciami na prasatá nič nezistila, a preto treba oceniť jeho vysokú politickú kultúru a poďakovať mu za vykonanú prácu. Nuž, ak je toto politická kultúra, tak potom vzdajme úctu kultúrnym barbarom,“ ironicky sa vyjadril Mičovský.

Naštrbila úprimnosť vzťahy s Matovičom?

Vzťah predsedu OĽANO a ministra financií Igora Matoviča s Mičovským sa dlhé obdobie zdal byť v poriadku. Mičovský však opakovane kritizoval hnutie a to prostredníctvom médií, čo mohlo zmeniť ich vzájomný vzťah. Mičovský Matoviča v minulosti prirovnal k Havlovi a aj napriek tomu, že ho dnes kritizuje, stále tvrdí, že to vtedy myslel úprimne a poukazuje na svoje následné sklamanie.

Samuel Vlčan. Foto: eReport

Samuel Vlčan, muž, ktorý nahradil v ministerskom kresle dlhoročného straníka Mičovského. – Foto: eReport

„Prvým bodom obratu v jeho myslení mohlo byť moje úprimné vyjadrenie, že v kultúrnej krajine sa za plagiátorstvo odchádza. Druhým bodom obratu mohlo byť to, že som pre alkohol na pracovisku odvolal jeho obľúbenkyňu na ministerstve, šéfku komunikačného odboru. Už predtým sa nesprávala dobre. To vyvolalo veľkú nevôľu najmä Hegera,“ tvrdí Mičovský naznačujúc, že aj z Matovičovej strany môže byť okrem úprimnosti problémom aj personálna politika. Pri tej netreba zabúdať ani na fakt, že Mičovský v minulosti odvolal taktiež vtedajšieho štátneho tajomníka a dnes ministra pôdohospodárstva Vlčana, čo sa podľa neho nemuselo páčiť zboru poradcov premiéra, lebo práve od nich prišiel Mičovskému na stôl tip na Vlčana.

Mičovský bol členom poslaneckého klubu OĽANO už od roku 2012. Dnes však tvrdí, že po voľbách skončí v politike

Aj on sám si myslel, že ide o dobrú nomináciu, až kým sa k nemu nedostali údajne závažné informácie: „Potom som však dostal informáciu od vysokopostaveného štátneho úradníka, že sme vybrali človeka s veľmi zlým renomé z jeho bankových pôsobísk v Rusku, Rakúsku, v Bosne a Hercegovine – všade sa s ním vraj lúčili v zlom.“

Nula z fondu obnovy ako tlak na jeho odstúpenie

Dnes Mičovský tvrdí, že fakt, že z fondu obnovy sa rezortu pôdohospodárstva ešte pod jeho vedením neušiel ani cent, je okrem toho, že sa stal jedným z hlavných dôvodov jeho odchodu, možné vnímať aj ako tlak na jeho odchod: „Možno aj áno. Tú nulu som však chápal najmä ako nepochopenie nevyhnutnosti začať našu produkčne i výzorovo monotónnu krajinu zásadne meniť. Moje reči o prebytku repky a nedostatku remízok brali často s úsmevom, v tom je však kľúč tak k ekologickej kvalite krajiny, ako i potravín. Pri fonde obnovy išlo aj o lesy, v ktorých musíme vykonať účinné vodozádržné opatrenia a zásadne zmeniť spôsob hospodárenia. Práve lesy budú totiž rozhodovať o suchách i povodniach.“

Jeho posledné volebné obdobie?

Mičovský bol členom poslaneckého klubu OĽANO už od roku 2012. Dnes však tvrdí, že po voľbách skončí v politike: „Myslím, že áno. Verím však, že neskončím s tým, čo dáva našim životom zmysel – s radosťou z každého užitočne prežitého dňa,“ uzavrel exminister.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tlačovka Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018.
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  3. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO
  4. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Samuel Vlčan (nominant OĽaNO).
  5. Podpredseda Smeru Takáč zverejnil takúto fotokoláž: Zľava agrominister Vlčan a jeho predchodca Mičovský.
  6. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO
  7. Fotka, ktorú zverejnil Róbert Puci k vymenovaniu Marosza.
  8. Populizmus miesto pomoci
  9. Zľava ministri Samuel Vlčan, Mária Kolíková a Vladimír Lengvarský.
  10. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO
  11. Na kombosnímke vpravo Augustín Polák.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mičovský opúšťa OĽANO: Stratil som nádej, že korupcii sa postaví hnutie čestne na všetkých frontoch!