eReport.sk
Podpredseda Smeru Takáč zverejnil takúto fotokoláž: Zľava agrominister Vlčan a jeho predchodca Mičovský.
Podpredseda Smeru Takáč zverejnil takúto fotokoláž: Zľava agrominister Vlčan a jeho predchodca Mičovský. Foto: fb/richardtakac2018

Pôdohospodárstvo v rukách OĽANO? Smerák Takáč: Vlastné svine dostanú štedro do válova!

Podpredseda opozičnej strany Smer-SD Richard Takáč si myslí, že hlavná vládna strana ministra financií Igora Matoviča OĽANO za dva roky tejto vlády v rezorte pôdohospodárstva nič nedosiahla. Poukazuje na nulovú podporu z plánu obnovy, rastúce ceny energií a produktov, výmenu na ministerskom poste a jej dôsledky, chaos s vyplácaním dotácií a osobitne štedré dotácie na svine pre ľudí z OĽANO a pre ľudí, ktorí majú k tejto strane blízko.

„Čo tu máme po dvoch rokoch vládnutia OĽANO v agrorezorte? Nič. A to doslova. V pláne obnovy svieti pri potravinárstve a pôdohospodárstve jedna veľká nula, počas pandémie to bol jeden z mála sektorov, ktoré dostali minimálnu pomoc, o pomoci v súčasnej kríze vláda nechce ani počuť,“ tvrdí Takáč na sociálnej sieti.

Rast cien

Ako je už z rôznych vyhlásení politikov a analytikov jasné, rast cien energií má a aj naďalej bude mať vplyv na rastúce ceny potravín. Vláda však tieto problémy podľa Takáča nerieši dostatočne. „Poľnohospodári a potravinári sa tak môžu len prizerať na rastúce ceny energií, bojujú s reťazcami o ceny za svoje produkty, za svoju prácu,“ konštatuje poslanec.

Kšeft so sviňami a rodinkárstvo?

Zatiaľ čo je Takáč pri hodnotení exministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (nom. OĽANO) zmierlivejší, poriadne tvrdé hodnotenie získal jeho nástupca Samuel Vlčan (OĽANO): „Na ministerstve sa medzitým vystriedali ministri aj so svojim ´ansáblom.´ Prvému ministrovi chýbali manažérske schopnosti, ten druhý je stále dušou bankár. Národné parky odovzdal spolustraníkovi Budajovi na envirorezort, objavilo sa niekoľko kšeftov so sviňami, podozrenia na rodinkárstvo, a tak celkovo si agrorezort žije vlastným životom.“

K téme problémov s vyplácaním dotácií sa jedna z pravých rúk šéfa Smeru-SD Roberta Fica pristavila o niečo obšírnejšie. „Už ani na ministerstve podľa mňa nevedia, ako je to s PPA (pozn. red.: Poľnohospodárska platobná agentúra), ako je to s vyplácaním dotácií pre naozajstných poľnohospodárov. Hlavne, že vlastné svine dostanú štedro do válova,“ upozorňuje Takáč.

Smer dal „kuchársku knihu“ na riešenie rastúcich cien

Sociálni demokrati už minulý týždeň oznámili, že vzhľadom na neaktivitu vlády v otázke rastu cien strana do parlamentu dala svoj vlastný súbor návrhov. „Strana Smer – SD medzitým šesťkrát navrhovala parlamentné rokovanie k cenám potravín. Chceli sme vedieť, aké riešenie má vláda pre potravinárov aj spotrebiteľov. Všetky naše snahy zhodili zo stola. Pravdepodobne preto, že žiadne riešenia nemali. Prichádzame preto s návrhom na mimoriadnu schôdzu, kde agroministerstvu a vláde ponúkame jedenástku riešení, ktoré môžu okamžite aplikovať do praxe. Ide o akúsi „kuchársku knihu“ na stabilizáciu cien potravín,“ uzavrel Takáč.

Zdroj: fb/richardtakac2018

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tlačovka Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018.
  2. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidiek Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
  3. Na kombosnímke vpravo Augustín Polák.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pôdohospodárstvo v rukách OĽANO? Smerák Takáč: Vlastné svine dostanú štedro do válova!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti