eReport.sk
Tlačovka Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018.
Tlačovka Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018. Na snímke členovia prípravného výboru Milan Kyseľ a Anna Balková. Foto: tasr

Bol to akt vďaky? Smer sa pri kauze štátom dotovaných prasiat pýta: TOTO je to protikorupčné OĽANO?

Podľa medializovaných informácií Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pod vedením ministra OĽANO Samuela Vlčana a štátneho tajomníka Milana Kyseľa vyplatil firme Rimanec, s. r. o., v ktorej pôsobil až do júna 2021 ako konateľ práve Milan Kyseľ, rekordných 4500 eur na ošípanú.  Informovala o tom Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa opozičnej mimoparlametnej strany Hlas-SD. Na dotácie upozornil portál poľnoinfo.sk. V utorok večer pridal svoju reakciu aj opozičný Smer-SD prostredníctvom svojho podpredsedu Richarda Takáča.

Okrem bývalej firmy štátneho tajomníka Milana Kyseľa, ktorá si vďaka podpore z ministerstva pôdohospodárstva polepšila o 27-tisíc eur, bola ešte štedrejšou výškou dotácie podporená aj spoločnosť, v ktorej pôsobí Anna Balková, dlhoročná kolegyňa Milana Kyseľa zo Spolku farmárov Slovenska. Podľa výšky podpory sa zdá, že je jednou z najväčších chovateliek ošípaných v krajine, takto informoval portál poľnoinfo.sk.

Rezort reagoval zaujímavým stanoviskom

„Ministerstvo smerovalo pomoc aj k našim menším a stredným domácim farmárom s cieľom podporiť decentralizáciu chovu ošípaných.  Ten je v súčasnosti koncentrovaný vo veľkochovoch zahraničných, predovšetkým dánskych firiem, čo predstavuje pri šírení afrického moru vysoké riziko. Nedávno sa to ukázalo v Jesenskom pri Rimavskej Sobote, kde štát musel platiť likvidáciu 24-tisíc ošípaných. Podporu malých a stredných farmárov považujeme za dôležitý krok k budovaniu vyššej potravinovej sebestačnosti Slovenska, na rozdiel od strany HLAS-SD, ktorá aj v tomto prípade obhajuje záujmy zahraničných veľkofariem,“ informuje v stavisku pre TASR agrorezort.

Ak by všetci chovatelia dostali podporu ako firma Anny Balkovej, vytvorilo by to požiadavku na štátny rozpočet vo výške takmer 200 miliónov eur. Celkovo ministerstvo vyčlenilo na sporný dotačný program dva milióny eur, pripomenul portál poľnoinfo.sk.

Kyseľ aj Balková boli veľkými kritikmi Mičovského

„Pri prvej medializovanej správe o dotácii na 6 ošípaných pre bývalú firmu štátneho tajomníka Milana Kyseľa sme nechceli robiť unáhlené závery. Pýtali sme sa a zisťovali sme viac. Zhodou okolností však vyšla najavo aj ďalšia štedrá podpora menšej farmy. Po Milanovi Kyseľovi ide o jeho niekdajšiu kolegyňu Annu Balkovú. Obaja boli veľkými kritikmi ministra (Jána) Mičovského. Išlo o oprávnenú kritiku, avšak po zmene vedenia na agrorezorte sa ich rétorika otočila, z Kyseľa sa stal dokonca štátny tajomník,“ hodnotil situáciu Takáč zo Smeru.

Ide o poďakovanie krikľúňom?

Podľa jeho slov sa počas pôsobenia ministra Vlčana na agrorezorte nespravilo prakticky nič významné, z čoho by mohli mať slovenskí poľnohospodári a chovatelia radosť. „Povedzme si úprimne, nespravilo toho toľko, aby to farmári reálne pocítili a aby z ničoho nič prestali kritizovať. A keby aj dali novému ministrovi šancu a s kritizovaním pomlčali, nikto by sa nečudoval. Čuduj sa svete, ich farmy zrazu dostali štedré dotácie. Nevyzerá to skôr na odmeny?,” položil si rečnícku otázku podpredseda opozičnej strany a pokračoval: “Nejde tu skôr o „poďakovanie dočasným krikľúňom“ za to, že sa im podarilo zosadiť Mičovského a pripraviť cestičku pre nové vedenie rezortu?Ale to už nechám na posúdenie iných…“

Ide o dotáciu priamo z ministerstva, upozornil Takáč

Agrorezort argumentuje, že podporuje malých a stredných farmárov. Podľa Takáča to však v praxi vyzerá takpovediac zvláštne. „A tak sa chovateľovi 6 ošípaných dostalo 27-tisíc eur, a jeho kolegyňa s tržbami z vlaňajška niečo cez 5-tisíc eur dostala od agrorezortu takmer 53 tisíc eur. Pre porovnanie, veľká farma s vlaňajším ziskom 1,8 milióna eur dostala od ministerstva 42-tisíc eur. Tu pritom nejde o podporu cez PPA, ale o dotáciu priamo z ministerstva,“ upozornil Takáč.

Na záver svojho statusu, keďže podozrenie vrhá tieň práve na hnutie Igora Matoviča, sa smerák celkom legitímne opýtal: „Toto je to protikorupčné OľaNO? To sú tí, ktorí sa pred voľbami bili do pŕs a chceli byť pápežskejší ako pápež? Veď iné o nich nepočuť, len jeden podvod za druhým, jedna korupcia za druhou…“

Zdroj: fb/richad takáč

Spomínate si na kauzu okolo nominantky OĽANO?

To, že okolo agrorezortu, ktorý je v rukách nasilnejšieho vládneho hnutia nie je zrejme všetko, ako sa vraví, s kostolným poriadkom vás eReport informoval aj v polovici júna tohto roku. Vtedy sme zverejnili exkluzívne fotografie, ktoré dokazujú návštevy nominantky OĽANO Gabriely Bartošovej v sídle advokátskej kancelárie MHG LEGAL Jána Gajana.

Podozrenie z korupcie: 40 percent z pozemkov

Aj za účasti bývalej generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Bartošovej sa v minulosti práve na tomto mieste malo rozhodovať o korupčných kšeftoch so štátnymi pozemkami a reštitúciami. Úplatky mali byť vo výške až 40 percent z vydaných pozemkov. Napriek korupčným  podozreniam z minulosti, Gabrielu Bartošovú OĽaNO Igora Matoviča presadilo na post šéfky SPF. Snažili sme sa vtedy zistiť, ktorí politici z najsilnejšieho koaličného hnutia Bartošovú „pretláčali” do vysokej funkcie, postoj OĽANO nás však v tom čase, jemne povedané, šokoval.

Mičovský povedal A, ale nepovedal B. OĽANO sa zaseklo

Minister Mičovský počas tlačovky, na ktorej ohlásil svoju rezignáciu totiž povedal, že Bartošovú mu poradili ľudia z OĽANO. Hovorcu Matovičovho hnutia Matúša Bystrianskeho sme sa preto opýtali, či dokáže eReportu povedať, koho z OĽANO mal exminister Mičovský na mysli, keď hovoril o nominácii Bartošovej. Nemám informáciu o tom, že kto radil pánovi Mičovskému, aby tam zobral túto osobu, takže to je všetko, čo vám k tomu môžem povedať, reagoval Bystriansky. Na hovorcu sme síce naliehali, ale opakovane nás odkazoval na Mičovského, ktorý však na naše otázky cez SMS ani telefonáty nereagoval. Predovšetkým je to otázka na neho, bola to jeho nominácia, ak sa nemýlim, takže predovšetkým je to otázka na neho. Myslím si, že vám určite odpovie, keď sa ho na to opýtate. Komunikujte s ním, prosím vás. Ja fakt neviem, kto mu Bartošovú odporučil, ani neviem, či je to pravda. Viete, to je jeho nominácia, takže jeho sa treba pýtať, kto mu odporučil nomináciu. Ja nemôžem za neho hovoriť, ako by vyzeralo akože stanovisko, podľa tlačového oddelenia hnutia OĽANO pánovi Mičovskému odporučil…,“ opakoval v júni dookola to isté hovorca OĽANO.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Pellegrini za rečníckym pultom počas tlačovky Hlasu.
  2. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Samuel Vlčan (nominant OĽaNO).
  3. Z dotácií na ošípané je znepokojený aj premiér Heger
  4. Eduard Heger v popredí počas protikorupčného brífingu 1. februára 2021.
  5. Na kombosnímke vpravo Augustín Polák.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bol to akt vďaky? Smer sa pri kauze štátom dotovaných prasiat pýta: TOTO je to protikorupčné OĽANO?

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti