eReport.sk
Bartošová pred sídlom kancelárie Gajana. Foto: eReport

EXKLUZÍVNE FOTO Mafiánska nominácia OĽANO: Tu sa odohrávali korupčné kšefty!

Získali sme fotografie, ktoré dokazujú návštevy nominantky OĽANO Gabriely Bartošovej v sídle advokátskej kancelárie MHG LEGAL Jána Gajana. Aj za účasti bývalej generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Bartošovej sa v minulosti práve na tomto mieste malo rozhodovať o korupčných kšeftoch so štátnymi pozemkami a reštitúciami. Úplatky mali byť vo výške až 40 percent z vydaných pozemkov. Napriek korupčným  podozreniam z minulosti, Gabrielu Bartošovú OĽaNO Igora Matoviča presadilo na post šéfky SPF. Snažili sme sa zistiť, ktorí politici z najsilnejšieho koaličného hnutia Bartošovú „pretláčali“ do vysokej funkcie, postoj OĽANO nás však, jemne povedané, šokoval. A to aj v zrkadle udalostí ostatných dní.

Na úvod si pripomeňme, čo sa odohralo v nedávnej minulosti. Keď agrominister Ján Mičovský (OĽANO) po podozreniach z korupcie u svojej nominantky Bartošovej 25. mája ohlásil svoju rezignáciu na ministerský post naznačil, že jeho nominantka nie je tak celkom jeho. „Človek môže mať veľké ciele a nie vždy sa mu ich podarí naplniť a nie vždy z vlastnej viny,“ vysvetľoval pomerne rozrušeným hlasom pred novinármi.

To však nebolo všetko, čo na tlačovke Mičovský povedal. „Pani Bartošová naozaj je a bola nominantkou hnutia OĽANO a napriek tomu nikto neurobil žiadny krok, aby ju zachránil pred situáciou, v ktorej sa ocitla,“ snažil sa Mičovský vysvetliť situáciu tak, aby OĽANO vyznelo v čo najpozitívnejšom svetle. To, však nič nemení na fakte, že OĽANO nominovalo Bartošovú, o ktorej sa vedelo, že nemala najlepšiu povesť.

Dobrý tip, ktorému Mičovský rád uveril

Mičovský na tlačovke zároveň popísal aj podrobnosti o tom, ako došlo k menovaniu Bartošovej na lukratívny flek. Priznal, že on sám nemal vedomosti o človeku, ktorý by mohol byť šéfom SPF. „Tak som sa dostal do kontaktu s mojimi kolegami z OĽANO, keďže som nemal nejakého svojho takpovediac vo výbere vhodného človeka, ktorí mi poradili, že pani Bartošová by mohla byť tá, ktorá by mohla naplniť odborné, morálne kvality, pretože ona naozaj kedysi na SPF pracovala a odišla za okolností, ktoré by sa dali nazvať ako vyjadrenie nespokojnosti s tým, čo sa tam dialo. Povedzme, bola možno aj takým malým protikorupčným bojovníkom,“ zoširoka popisoval okolnosti nominácie Mičovský s dôrazom na to, že Bartošová nebola takpovediac z jeho hlavy: „Tie súvislosti mi boli takto tlmočené, garantované a ja som nemal problém si ich takto osvojiť. Človek je celkom vďačný za dobrý tip, ktorému radi uveríte.“

Po zaváhaní prišla opäť porada v OĽANO

Mičovský priznal, že v jednej chvíli napriek odporúčaniam kolegov z OĽANO predsa len pri nmominácii zaváhal. „Bol však jeden moment, ktorý sa odohral v živote pani Bartošovej a ktorý si do životopisu nenapísala. Bol to moment, ktorý ma prekvapil a ktorý ma v istej chvíli zastavil, či jej personálny návrh posuniem do vlády. Zvažoval som, či je Bartošová dobrý návrh,“ vysvetlil s tým, že v minulosti, pred viac ako 10 rokmi, mala svoj osobný príbeh spojený s členom mafiánskej skupiny Milošom Kaštanom. Ide o bývalú pravú ruku Mikuláša Černáka. Kaštan si dnes odpykáva trest za podiel na šiestich vraždách.

Miloš Kaštan pred senátom Okresného súdu Bratislava II 24. januára 2020. – Foto: tasr

A čo urobil Mičovský? Na tlačovke vysvetlil, že sa opäť poradil s kolegami z OĽANO, pričom všetci sa vraj zhodli, že ide o smutný príbeh mladého dievčaťa spred desiatich rokov, ktorý je však už minulosťou a žeby to nemalo mať vplyv na pôsobenie Bartošovej v pozícii šéfky SPF. A tak ju vymenoval.

Všetko, čo uvádzame povedal Mičovský na tlačovke v máji, v pripojenom videu objasňuje nomináciu Bartošovej zhruba od piatej minúty:

Zdroj: youtube.com

A ešte niekoľko poznámok k neslávne známemu Mikulášovi Černákovi. Odsúdený ťažký mafián ešte vlani v marci v rozhovore pre topky.sk neskrýval, že Matovičovi fandí.

Mafián Černák: Matoviča a OĽANO vychválil do nebies

„Áno, volil som OĽANO na čele s dlhoročným bojovníkom proti korupcii a mafii Igorom Matovičom. Má v hnutí aj mnoho čestných a odborne zdatných ľudí, ktorí majú všetky predpoklady spoločnými silami s ďalšími koaličnými partnermi konečne tú zmenu na Slovensku nastoliť. Táto novovzniknutá vláda zmeny má silnú podporu aj v prezidentskom paláci, kde máme pani prezidentku so zmyslom pre slušnosť a spravodlivosť, tak dúfam, že tú dôveru pani prezidentky, ako aj dôveru občanov, nesklamú,“ vychvaľoval po voľbách v rozhovore pre topky.sk OĽANO Černák.

Banskobystrický bos: Kyselica je čestný a skúsený

Mafián sa pochvalne vyjadroval aj k jednotlivým nominantom Matovičovho hnutia. Vyslovil vieru v manažérske schopnosti vtedy nového ministra vnútra Romana Mikulca a o v tom čase jeho štátnom tajomníkovi Lukášovi Kyselicovi povedal nasledovné: „Osobne som prišiel do kontaktu so štátnym tajomníkom pánom Kyselicom pri kauze Pavol Rusko v trestnej veci prípravy vraždy Sylvie Volzovej, kde on bol v pozícii vyšetrovateľa a môžem vám potvrdiť, že je to čestný a skúsený odborník v tomto rezorte, ktorý sa nebojí pod svoj názor podpísať bez ohľadu na rôzne zákulisné tlaky svojich nadriadených, ktorí sa snažili tým lobovať za určitých politikov, oligarchov a mafiánov.“

Na snímke Lukáš Kyselica (OĽANO) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. – Foto: tasr

Pripomíname že, Kyselica dodnes nevysvetlil, čo robil vo vojenskom spravodajstve pred voľbami a podľa všetkého v rozpore so zákonom kandidoval za OĽANO. Táto kauza, pre ktorú u Mikulca skončil veľmi rýchlo, a vrátil sa ako poslanec do parlamentu, sa totiž stále neuzavrela.

Má Matovič niečo spoločné s Černákom?

V súvislosti s Černákom nám príde celkom legitímne sa pýtať, či má Černák niečo spoločné s Matovičom. Je minimálne zvláštne, keď mafián najťažšieho kalibru do neba vychvaľuje najsilnejšie koaličné hnutie (ktoré si hovorí protikorupčné, protimafiánske, protioligarchické) a Mičovský na podnet kolegov z OĽANO vymenuje do čela SPF ženu, ktorá sa stýkala s Černákovou bývalou pravicou, vrahom Kaštanom.

Na snímke na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák počas procesu na Okresnom súde Bratislava II v kauze prípravy vraždy Klaus-Volzovej 10. júna 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

Vráťme sa však k Bartošovej a advokátovi Gajanovi. Oboch aktérov v súčasnosti pre korupciu vyšetruje polícia. Gajana zadržali v októbri minulého roka v policajnej akcii Terra a Zemepán a nedávno prepustili z kolúznej väzby, Bartošovú zadržali v druhej polovici mája tohto roka v rámci policajnej akcie Latifundista a Feudál a momentálne je v kolúznej väzbe.

Kšeftíky, korupcia, pozemky

Od začiatku muselo byť každému jasné (nielen v OĽANO), že Bartošová je s vysokou pravdepodobnosťou toxická nominácia. Potvrdzujú to aj fotografie, ktoré eReport získal. Pochádzajú z obdobia bývalej vládnej koalície SMER-SNS-Most-híd, keď Bartošová bola riaditeľkou odboru prevodu a nájmov SPF. Jej červené BMW pravidelne parkovalo pred sídlom Gajanovej advokátskej kancelárie v lukratívnej časti hlavného mesta na Červeňovej ulici 14.

Bartošová na Červeňovej ulici v Bratislave, pred sídlom kacelárie advokáta Gajana

GALÉRIA – Foto: eReport

Bartošovej kanceláriou na fonde prechádzali všetky biznisy s pôdou. Jej úloha? Zadržiavať a predkladať  zaujímavé návrhy zmlúv o prevode nehnuteľností a nájmov obvinenému advokátovi Jánovi Gajanovi. Ten rozhodoval. Následne prostredníctvom „vybavovačov“ mali oslovovať konkrétne osoby a za úplatok im ponúkať vybavenie prevodu, alebo nájmu pozemkov. Vyžadovať mali úplatok vo forme prevodu 40 % pozemkov z predmetnej reštitúcie.

Nepochopiteľná nominácia OĽaNO

Bartošová v novembri 2019 na Slovenskom pozemkovom fonde skončila po nezhodách s vtedajšou generálnou riaditeľkou SPF Adrianou Šklíbovou. Údajne v tom čase začala spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, pričom tak sa mala vykúpiť zo spoluúčasti na nezákonných aktivitách.  

O jej úlohách v súvislosti s vybavovaním lukratívnych prevodov a kontaktmi na Jána Gajana sa vedelo. Jej nominácia po výmene vlád za generálnu riaditeľku stranou OĽaNO, ktorá presadzuje antikorupčnú agendu, bola o to šokujúcejšia. O jej aktivitách z minulosti museli v OĽaNO vedieť.

Mičovský už asi radšej mlčí

Na základe toho, čo k okolnostiam nominácie povedal v máji Mičovský, sa ho eRepot pokúsil kontaktovať s jedinou jednoduchou otázkou: Kto z OĽANO mu poradil, aby nominoval za šéfku SPF Bartošovú, kto boli tí stranícki kolegovia, ktorým uveril (alebo naletel?), že Bartošová je ten správny človek? Nuž, exminister nám telefón nezdvihol, poslali sme mu teda opakovane ešte v piatok túto jednoduchú otázku prostredníctvom SMS správy, napriek tomu však nereagoval. To, že číslo na neho máme správne nepochybujeme, keďže nám ho potvrdili aj v OĽANO.

OĽANO spochybňuje vlastného exministra

Keď sme následne kontaktovali hovorcu Matovičovho hnutia Matúša Bystrianskeho, boli sme z jeho slov tak trochu zmätení. Opýtali sme sa ho, či dokáže eReportu povedať, koho z OĽANO mal exminister Mičovský na mysli, keď hovoril o nominácii Bartošovej.

Kto z vášho hnutia poradil Mičovskému nominovať Barošovú? – znela naša otázka. „Nemám informáciu o tom, že kto radil pánovi Mičovskému, aby tam zobral túto osobu, takže to je všetko, čo vám k tomu môžem povedať,“ reagoval Bystriansky.

Už ako poslanec: Ján Mičovský (OĽaNO) počas mimoriadnej 31. schôdze parlamentu, na ktorej čelí odvolávaniu minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) 15. júna 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

Pripomenuli sme hovorcovi, že predsa išlo ich ministra a Mičovský jasne povedal, že Bartošová nebola jeho nápad. Reakcia nás zarazila, OĽANO dalo od Bartošovej a vlastne aj od Mičovského ruky preč: „Predovšetkým je to otázka na neho, bola to jeho nominácia, ak sa nemýlim, takže predovšetkým je to otázka na neho. Myslím si, že vám určite odpovie, keď sa ho na to opýtate. Komunikujte s ním, prosím vás. Ja fakt neviem, kto mu Bartošovú odporučil, ani neviem, či je to pravda. Viete, to je jeho nominácia, takže jeho sa treba pýtať, kto mu odporučil nomináciu. Ja nemôžem za neho hovoriť, ako by vyzeralo akože stanovisko, podľa tlačového oddelenia hnutia OĽANO pánovi Mičovskému odporučil….“

Nie je vylúčené, že Bartošovú „pretláčal“ Matovič

Po stanovisku z OĽANO je legitímne sa pýtať, prečo hnutie spochybňuje verejné vyhlásenia Mičovského. Rovnako je legitímne sa pýtať, že ak Mičovský hovoril pravdu, či nebol jeho poradcom pri nominácii Bartošovej samotný Matovič. OĽANO je predsa Matovič, rozhodnutia sú predsa jeho doménou. A aj keby Bartošovú poradil Mičovskému iný kolega z hnutia, ťažko si možno predstaviť, že by to neprešlo „požehnaním“ lídra Matoviča. Najmä, ak ide o takú významnú nomináciu ako je post generálneho riaditeľa SPF.

Aj z Gajana sa stal kajúcnik, je už na slobode

Gajana po viac ako pol roku prepustili nedávno z kolúznej väzby. Podľa medializovaných informácií začal spolupracovať s políciou. Jeho výpoveď mala viesť k zaisteniu ďalších osôb, vrátane Gabriely Bartošovej. Gajan počas väzby zmenil sídlo advokátskej kancelárie – z Bratislavy ju presunul do Popradu. Obaja obvinení si teraz musia počkať, či voči nim vznesú obžaloby a keď sa tak stane, obhájiť svoje konanie pred súdmi.

Matovič útočí na Sulíka, aj keď nad ním visia otázniky

Na záver azda už len dodáme, že nomináciu Bartošovej možno nazvať toxickou aj mafiánskou. Pôsobila na SPF počas smeráckej koalície (pripomíname, že Smer a prakticky všetko čo je s ním spojené, je pre Matoviča absolútne neprijateľné), stýkala sa s masovým vrahom Kaštanom.

O to zvláštnejšie (či trúfalejšie?) vyznievajú nedávne slová Matoviča, ktorý teraz lynčuje Richarda Sulíka za akciu Mýtnik II. „V poslednej dobe sa akosi rozmáhajú podozrenia, kedy nedokážem pochopiť, prečo si niektorí ministri doslova mojkajú vo svojej blízkosti mafiánskych poskokov. Chcem zatiaľ veriť, že za tým nie je zmluva s Diablom,“ povedal šéf OĽANO na adresu Sulíka v súvislosti s podozreniami v štátnom podniku MH Manažment. Opäť legitímnou otázkou je, s kým uzavrel „zmluvu“ Matovič…

Mimochodom, Bartošová nie je jediná toxická nominácia súčasnej koalície. Pripravujeme pre vás ďalší príbeh, keď vláda siahla po kontroverznom človeku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EXKLUZÍVNE FOTO Mafiánska nominácia OĽANO: Tu sa odohrávali korupčné kšefty!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti