eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO). foto: tasr

Matoviča bude naďalej chrániť osobná stráž. Exšéf štátnych ochrankárov: Robí to, za čo kritizoval Fica!

Šéf Obyčajných ľudí ešte z opozičných lavíc kritizoval predsedu Smeru Roberta Fica z papalášizmu. Vadilo mu napríklad, že si užíval štátnu ochranku aj potom ako už nesedel v premiérskom kresle a nemal už na ňu oficiálne nárok. Zdá sa, ale, že Matovič kráča vo Ficových šľapajách. Napriek tomu, že už nie je šéfom vládneho kabinetu, bude mu štátna ochranka kryť chrbát naďalej. EReport oslovil k téme Juraja Zábojníka, ktorý mal v minulosti pod palcom práve Úrad pre ochranu ústavných činiteľov. Ten nad situáciou len krúti hlavou.

Mesiac navyše

Síce je predseda Obyčajných ľudí stále súčasťou vlády ako minister financií, jeho kroky sú až príliš podobné tým, za ktoré kritizoval Fica. O to viac, že mu už vypršala lehota v rámci, ktorej mohol čerpať podobné výhody. Matovič totiž má aj ďalší mesiac nárok na služby štátnych ochrankárov, ktorú zabezpečuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov. Matovič síce nepožiadal o predĺženie zaisťovania osobnej bezpečnosti o ďalších 90 dní súčasného predsedu vlády Eduarda Hegera, ale dočasnú ochranu mu na jeden mesiac pridelil minister vnútra Roman Mikulec. Dôvodom sú pretrvávajúce bezpečnostné riziká a možné ohrozenia života i zdravia.

“Po uplynutí tejto doby sa bezpečnostná situácia a zaisťovanie dočasnej ochrany prehodnotí,” spresnili komunikačný odbor rezortu s tým, že Mikulec rozhodol o pridelení ochranky na základe návrhu Úradu pre ochranu ústavných činiteľov.

Matovič využil ako bývalý premiér nárok na ochranku 90 dní od skončenia pôsobenia na čele vládneho kabinetu. Prezidentka Zuzana Čaputová prijala jeho demisiu, a tým aj demisiu celej jeho vlády 30. marca. Nového premiéra Eduarda Hegera vymenovala prvého apríla.

Od odmietania ochranky po pancierovú limuzínu

Pritom práve Matovič po parlamentných voľbách koketoval s myšlienkou, že sa od štátnej ochranky odstrihne nadobro. “Priznám sa, že som si myslel, že ak mi ju pridelia, už sa jej nezbavím,” osvetlil ešte minulý rok. “A neviem si predstaviť, že na dovolenke s rodinou budem mať stále niekoho za zadkom, hoci preto, že je tam preto, aby ma chránil. Zo všetkého najviac si cením svoju slobodu,” podčiarkol.

Nakoniec, keď sa Matovič ujal premiérskych povinností, “za zadkom” predsa len mal štátnu ochranku. Dokonca počas svojej krátkej kariéry predsedu vlády sa vyvážal na netradičnom autiaku. V októbri minulého roku sme priniesli informáciu, že Matovič nejazdí v bežnej vládnej limuzíne, ale vo „vylepšenom“ modeli. Exšéf Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník priznal, že v určitej situácii môže byť premiérovi odklepnuté špeciálne opancierované vozidlo.

Matovič

Pancierovaná limuzína Igora Matoviča z čias jeho premiérovania. – Foto: Vlado Benko jr.

Toto vozidlo má väčšiu váhu, bežne päť ton, má zosilnené všetky chrániče, ktoré sa montujú do dverí či podlahy. Skrátka je to vozidlo, ktoré je zabezpečené inou kategóriou skiel, ktoré sú nepriestreľné a majú svoju limitáciu do určitej veľkosti projektilov,“ popísal technikálie pancierovej limuzíny Igora Matoviča. V tom čase mal vtedajší premiér čeliť vyhrážkam. Aj podľa slov komunikačného oddelenia rezortu vnútra je možné dedukovať, že vyhrážky adresované Matovičovi naďalej pretrvávajú.

Viac o Matovičovi a vyhrážkach sa dočítate tu:

  1. Matovič

Ochrana sa predlžovala aj v minulosti

Igor Matovič sa ale s nimi musel už viackrát popasovať aj v minulosti. V schránke v obálke si napríklad našiel náboj, v roku 2017 na tlačovke priznal, že sa mu pri venčení psa vyhrážal neznámy muž a len tento rok na internete agresívny „youtuber“ so samopalom v ruke hovoril o jeho smrti. Tak sa zdá, že expremiér je už na vyhrážky zvyknutý.

Pre eReport popísal Zábojník ako sa postupovalo za jeho éry v situáciách, keď ústavní činitelia čelili určitej hrozbe. “Keď sa vyskytol nejaký signál, tak sa predlžovala ochrana. Pán Matovič, nielen v rámci Európskej únie, ale aj možno na celom svete, je lídrom toho, koľkým vyhrážkam len čelí na sociálnych sieťach. To ešte nemal nikto. Ani sa tomu nečudujem,” povedal s nadsázkou bývalý šéf štátnych ochrankárov.

Matovičova pasca

Štátna ochranka prirástla k srdcu v minulosti, ale aj šéfovi smerákov Robertovi Ficovi. Napriek tomu, že už ako radový poslanec na ňu nemal nárok, ešte bývalá vláda mu ju ponechala. To sa, samozrejme, príliš nepáčilo Igorovi Matovičovi, ktorý Petra Pellegriniho nahradil v premiérskom kresle. Ochranku tak Ficovi vzali po minuloročných voľbách, keď skórovalo hnutie Obyčajní ľudia. Postaral sa o to Matovičov nominant a minister vnútra Roman Mikulec. “Fico z hrušky dole,” napísal Matovič na sociálnej sieti, keď Fica pripravil o štátnych osobných strážcov.

Robert Fico (Smer-SD)

Aj Robert Fico v minulosti využíval ochranku, keď už na ňu nemal oficiálne nárok. – Foto: tasr

Samotný Matovič sa tak zrazu ocitol uprostred paradoxnej situácie. Ochranku, za ktorú Matovič Fica intenzívne kritizoval, teraz sám využíva a taktiež za podobných okolností. “Teraz sa dostal Matovič do vlastnej pasce. Poukazoval na Fica, a to isté zopakoval teraz spolu s Mikulcom,” krúti hlavou Zábojník.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport