eReport.sk
Matovič
Igor Matovič, foto: Vlado Benko jr, tasr, koláž eReport.sk

FOTO: Matovičovi sa vyhrážajú: Ochrankári museli prijať tieto opatrenia

Vyhrážky na adresu Igora Matoviča, ešte ako radového politika neboli žiadnou zvláštnosťou. No zdá sa, že ho majú niektorí „fanúšikovia“ poriadne v zuboch aj potom, ako obsadil premiérske kreslo. Podľa informácií eReport premiér v súčasnosti čelí vyhrážkam a aj z toho dôvodu boli okolo neho posilnené kruhy ochrankárov.

Igor Matovič sa v minulosti musel viackrát popasovať s vyhrážkami svojich neprajníkov. V schránke v obálke si napríklad našiel náboj, v roku 2017 na tlačovke priznal, že sa mu pri venčení psa vyhrážal neznámy muž a len tento rok na internete agresívny „youtuber“ so samopalom v ruke hovoril o jeho smrti. Tak sa zdá, že súčasný premiér je už na vyhrážky zvyknutý. Podľa informácií eReport zo zdrojov blízkym premiérovi a bezpečnostným zložkám sa premiér stal obeťou ďalších vyhrážok. Kto si vzal premiéra na mušku tentokrát a ako sa štát postaral o jeho bezpečnosť?

Posilnená ochrana

Ešte pred pár mesiacmi by ste pokojne prešli autom popri dome premiéra a nevšimli by ste si, že je pod ochranou Úradu pre ochranu ústavných činiteľov. Už dlhší čas sú ochrankári v blízkosti bydliska Igora Matoviča, ako na ihlách. Už pred niekoľkými dňami bolo na „premiérovej“ ulici veselo. Jeden z ochrankárov, v civile, ihneď, ako zbadá cudzie auto, vyštartuje zo svojho úkrytu. Žiada občiansky preukaz „na stotožnenie“. Musí preveriť či sa pred domom premiéra nepremáva nejaká hrozba. Po dlhšom čase vráti občiansky a zamrmle niečo ako: „V poslednej dobe to moc prežívajú a riešia.“

Dnes na úrade vlády: Pancierovú limuzínu šéf vlády vyfasuje v prípade, ak je ohrozená jeho bezpečnosť. Foto: Vlado Benko jr.

Ako to teda vyzerá s Matovičovou bezpečnosťou v čase, keď na Slovenskú vrcholí koronakríza a zanadávať si na internete na adresu premiéra sa stalo takmer národným športom? Podľa bezpečnostného analytika a exšéfa Ústavu pre ochranu ústavných činiteľov je pravdepodobné, že predseda vlády vyhrážkam naozaj čelí.

Premiér vo „vylepšenej“ vládnej limuzíne dnes po rokovaní vlády zavítal na ministerstvo obrany. Foto: Vlado Benko jr.

„Ja si myslím, že už mu mala byť posilnená ochrana to len na základe toho čo sa deje a čo čítam v médiách. Ten rozpor,  ku ktorému dochádza medzi obyvateľmi, tak úrad mal už dávno vyhodnotiť a pán Matovič mal byť chránený a myslím si, že aj je,“ prezradil odborník.

Siskári aj rozviedka

Ten priblížil podrobnosti, ako to vyzerá, keď si premiéra zoberie pod krídla spomínaný úrad. Keď je ochrana zosilnená, tak sa to týka viacerých pracovníkov inštitúcie a nejde len o šoférov a bežných ochrankárov, ale aj ďalších zamestnancov úradu. „Patria sem napríklad operatívci, ak je zvýšená ochrana, tak sa používajú aj súčinnostné zložky z celého Slovenska v rámci policajného zboru,“ priblížil exšéf úradu. Dodal, že ak sú zachytené určité správy, na základe ktorých môže byť ohrozená premiérova bezpečnosť, do akcie je zapojená napríklad aj slovenská informačná služba či vojenská kontrarozviedka.

Pred niekoľkými dňami: Ulicu pred premiérovým domom sledujú ochrankári. Foto: Vlado Benko jr

Pancierové auto

Podľa informácií eReport je premiérova ochrana zabezpečená aj po technickej stránke. Po novom sa vraj Matovič nevyváža v bežnej vládne limuzíne, ale vo „vylepšenom“ modeli. Aj exšéf úradu Zábojník priznal, že v určitej situácii môže byť premiérovi odklepnutá špeciálne opancierované vozidlo. „Toto vozidlo má väčšiu váhu, bežne päť ton, má zosilnené všetky chrániče, ktoré sa montujú do dverí či podlahy. Skrátka je to vozidlo, ktoré je zabezpečené inou kategóriou skiel, ktoré sú nepriestreľné a majú svoju limitáciu do určitej veľkosti projektilov,“ popísal technikálie pancierovej limuzíny Igora Matoviča. Práve pre zmenu váhy automobilu musel byť podľa našich informácií vymenený aj šofér, ktorý disponuje vodičákom typu C. Taktiež zvýšenú ochranu v týchto vypätých časoch má mať po novom aj Ján Mikas, šéf Úradu e verejné zdravotníctvo.

Oslovili sme Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a takisto úrad vlády, na naše otázky však nereagovali.

Foto: Vlado Benko jr, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO: Matovičovi sa vyhrážajú: Ochrankári museli prijať tieto opatrenia

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php