eReport.sk
Pôdohospodárstvo avizuje zmrazenie cien
Ilustračné foto: tasr

Kontroly potravín: Najviac nedostatkov sa zistilo v hygiene

Kontroly potravín: Aj v marci 2023 identifikovali kontrolóri Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR najviac nedostatkov pri potravinách rastlinného pôvodu v hygiene budov a prevádzky, hygiene technologického zariadenia a pomôcok a v hygiene predaja. Vyplýva to z aktuálnej správy ŠVPS.

„V období od 1. do 31. marca 2023 vykonali inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ 4842 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Úradnú kontrolu vykonali u 1330 právnych subjektov a 2259 prevádzok. Pri 238 úradných kontrolách zistili 790 nedostatkov,“ priblížili veterinári.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Mikuláš Dzurinda
  2. Slovensko potrebuje voľby
  3. Edo nikam neodchádza
  4. Remišovej strana ďakuje Hegerovi
  5. Oni nie sú opozícia!

Našli aj potraviny „bez pôvodu“

Mimo pracovnej doby vykonali inšpektori 51 úradných kontrol, počas ktorých skontrolovali 32 právnych subjektov a 50 prevádzok. Nedostatky sa zistili u 21 maloobchodných prevádzok.

„Počas úradných kontrol odobrali 1285 vzoriek potravín a surovín, 472 vzoriek vo výrobe a 713 vzoriek potravín v obchodnej sieti. Z tohto počtu predstavovalo 776 vzoriek potravín slovenského pôvodu, 372 vzoriek potravín pôvodom z EÚ, 132 vzoriek potravín pôvodom z tretích krajín a päť vzoriek nemalo uvedenú krajinu pôvodu,“ spresnila ŠVPS

Uložili takmer 50 pokút

Veterinárne a potravinové ústavy ukončili laboratórne analýzy pri 733 vzorkách. Požiadavkám legislatívy nevyhovelo 19 vzoriek potravín. Z toho 15 slovenského pôvodu, dve pôvodom z EÚ a dve vzorky potravín pôvodom z tretích krajín. „To z množstva ukončených vzoriek predstavuje 2,6-percentnú porušenosť,“ zdôraznila veterinárna a potravinová správa.

„Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 48 blokových pokút v celkovej výške 2350 eur. Závažnejšie nedostatky sa riešili v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 84 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 122.200 eur. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 9000 eur,“ dodala ŠVPS.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kontroly potravín: Najviac nedostatkov sa zistilo v hygiene

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti