eReport.sk
Hlavní aktéri Vlčanovej dotačnej kauzy, exminister Ján Budaj a exminister Samuel Vlčan. Zdroj: tasr

Peter Kalivoda z Hlasu: Vlčanova kauza nesmie zostať nevyšetrená. Zodpovednosť nesie aj Budaj!

Odchodom to nekončí. Teda, ako pre koho. Bývalý minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan, nominant OĽANO, a odvolaný a odídený premiér Eduard Heger, donedávna z OĽANO, sa zatiaľ tvária, že odísť stačí. Ich ďalší vládny kamarát, pôvodom taktiež z „najväčšieho protikorupčného hnutia,“ OĽANO, Ján Budaj, sa pre zmenu tvári, že s celou kauzou, ktorá páchne obrovskou korupciou, nemá vôbec nič. Kým Matovič, „otec hnutia,“ si „ruky umyl “ úplne a snaží sa presvedčiť ľud, že nešlo o jeho nominantov. Na sociálnej sieti na to poukázal člen predsedníctva strany Hlas-SD Peter Kalivoda. Ten v strane zároveň pôsobí ako líder Enviromentálneho tímu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pofidérne dotácie
  2. Tridsať rokov SR!
  3. Nová strana Demokrati

„Premiér Heger pateticky a s optimizmom sebe vlastným oznámil krajine že sa vzdáva. Iná možnosť ani nebola. Odchádzajúca vláda v poverení sa bude snažiť nabehnúť trend, zbavovania sa zodpovednosti a hry na opozíciu so snahou prekryť fakt, že práve táto partia tu vládla tri roky,“ uviedol Kalivoda na sociálnej sieti.

Odchodom to nekončí

Vo svojom príspevku vypichol aj fakt, ktorý sa v súvislosti s kauzou prevalil ako povestná „čerešnička na torte.“ Heger, Budaj i Vlčan o kauze vedeli tri týždne. A možno čakali, že sa vlastne nič nestane. Navyše o celej situácii mala byť informovaná aj Zuzana Čaputová.

„V kontexte udalostí vedúcich pádu vlády to pre nás však určite nekončí. Nemôžme sa tváriť, že sa nič nestalo, našou povinnosťou je pýtať sa ďalej. A preskúmať okolnosti pridelenia dotácie poverenému ministrovi Vlčanovi. Ktorý na rozdiel od ministra Budaja aspoň prijal zodpovednosť a odišiel so svojho postu.

Zatiaľ čo poverený minister Budaj, ktorý sám seba rád prezentuje ako etalón morálky, zlyhal na plnej čiare, aj keď čo sa čudujeme, nebolo to predsa jeho prvé zlyhanie. Prečo sa nikto nepýta, aký podiel viny na tom nesie práve Budaj a jeho rezort?,“ píše člen predsedníctva strany Hlas-SD.

Dielo náhody?

Asi ťažko. Peter Kalivoda upozornil, že „Podmienky výzvy č. 16 totiž hovoria, že ak sa jedná o MBÚ zmesového odpadu, výstupom musí byť aj stabilizácia biologickej frakcie. Schválený názov projektu znie: Mechanicko-biologická úprava TKO REKO časť 1.

„V popise žiadosti sa uvádza: Plánujeme úpravu na rozdelenie zhodnocovateľnej a ďalej nezhodnocovateľnej frakcie a stabilizáciu rozložiteľného odpadu podľa smernice EU 1999/31/EC. Povinnou prílohou žiadosti je doloženie EIA a v hodnotiacej správe sa aj uvádza, že EIA bola doložená.

Spoločnosť REKO-RECYCLING spol. s r.o. ale EIA na biologickú stabilizáciu odpadu nemá, doložili len EIA z roku 2018, ktorá je len o mechanickej úprave odpadu, resp. výrobe tuhého alternatívneho paliva.

EIA na biologickú stabilizáciu zverejnili 07.03.2023 a hodnotenie zatiaľ neprebehlo, čiže pri akceptácii boli podľa všetkého porušené základné pravidlá výzvy ako takej!,“ zhodnotil Kalivoda verejnosť.

Alebo skôr výhodný kšeft

Aj podľa Kalivodových informácií to teda vyzerá tak, že nešlo len o „nejaký omyl,“ „ktorým sa nič nestalo,“ ani o žiadne „dielo náhody.“ A zodpovednosť za túto kauzu nenesú len Heger s Vlčanom.

Ale i Ján Budaj. A Hegerova vláda ako celok. Aj ten, kto ich nominoval. A i ten, kto nechal týchto pánov vládnuť potom, ako boli odvolaní. A miesto takéhoto „bačovania,“ mali podľa ústavy SR už len „svietiť a kúriť.“

Zdroj: FB P.Kalivoda


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Peter Kalivoda z Hlasu: Vlčanova kauza nesmie zostať nevyšetrená. Zodpovednosť nesie aj Budaj!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre