eReport.sk
Výbuch jadrovej bomby v Nagasaki. Ilustračné foto. Zdroj: wikipedia

Čoho sa boja USA a ďalší z NATO? Ich žiadosť na Rusko a Čínu je viac ako zvláštna


Vojna na Ukrajine a najmä možné zapojenie sa vojsk NATO v boji proti Rusku vyplavuje na povrch nečakane vážny problém – možný jadrový konflikt medzi Ruskom a NATO. Možným použitím jadrových zbraní totiž Rusko pohrozilo USA aj NATO v prípade, že ich armády sa aktívne zapoja do vojenského konfliktu na Ukrajine. Odrazu majú USA aj Francúzsko a Veľká Británia na ich použitie „zaujímavý“ názor.

Gombík stlačí umelá existencia?

Washington dnes vyzval Peking a Moskvu na pripojenie sa k záväzku Spojených štátov a ďalších krajín, že o nasadení jadrových zbraní budú rozhodovať len ľudia a nikdy nie umelá inteligencia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Spojené štáty prijali „jasný a pevný záväzok“, že úplnú kontrolu nad jadrovými zbraňami majú ľudia, povedal predstaviteľ úradu pre kontrolu zbrojenia amerického ministerstva zahraničných vecí Paul Dean. Dodal, že k rovnakému záväzku sa prihlásili aj Francúzsko a Spojené kráľovstvo.

Ide o mimoriadne dôležitú normu zodpovedného správania, ktorá by bola veľmi vítaná.

Paul Dean, predstaviteľ úradu pre kontrolu zbrojenia amerického ministerstva zahraničných vecí

„Privítali by sme podobné vyhlásenie Číny a Ruskej federácie… Myslíme si, že ide o mimoriadne dôležitú normu zodpovedného správania, ktorá by bola veľmi vítaná“ v prípade piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, uviedol Dean. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa v súčasnosti snaží prehĺbiť diskusie s Čínou o politike v oblasti jadrových zbraní a vývoja umelej inteligencie. Umelá inteligencia bola aj jednou z tém minulotýždňového rokovania medzi americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom a šéfom čínskej diplomacie Wang Im.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ropa, ropné produkty, dovoz Rusko
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu na otvorení 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 17. februára 2023.
  3. Hrdinský príklad vodcovstva
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.
  5. Putin tlačí na vládu
  6. Zelenskyj poskytol ďalšie podrobnosti

Obe strany sa dohodli, že o tejto téme v najbližších týždňoch uskutočnia prvé bilaterálne rozhovory, povedal Blinken. Dodal, že sa podelia o názory na to, ako najlepšie riadiť riziká a bezpečnosť súvisiace s vývojom umelej inteligencie. USA a Čína v rámci normalizácie komunikácie medzi armádami v januári obnovili rokovania o jadrových zbraniach. Oficiálne rozhovory o kontrole zbrojenia medzi Washingtonom a Pekingom sa však v blízkej budúcnosti neočakávajú.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čoho sa boja USA a ďalší z NATO? Ich žiadosť na Rusko a Čínu je viac ako zvláštna

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: