eReport.sk
Zuzana Čaputová, Juraj Rizman FOTO TASR - Martin Baumann

Predseda Rady RTVS: Slnko v sieti? Politický míting opozície, priamy prenos zneužili na rozlúčku s Čaputovou


Predseda Rady RTVS Gallo skritizoval vystúpenie zástupkyne spoluorganizátora, ktorá podľa jeho názoru zneužila priamy prenos z odovzdávania cien na rozlúčku s Čaputovou a podujatie spolitizovala.

Predseda Rady RTVS Igor Gallo v rozhovore pre tlačovú agentúru SITA vyjadril svoj názor na udeľovanie cien Slnko v sieti, na ktorom zaznelo viacero kontroverzných výrokov z úst slovenských umelcov a celebrít. Slnko v sieti je filmové ocenenie, ktoré od roku 2004 udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) za najlepšie audiovizuálne diela a umelecké výkony v oblasti tuzemskej kinematografie. Ako také je lokálnym ekvivalentom amerických Oscarov. Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien sa koná obyčajne v apríli – v priamom prenose RTVS. Galavečer sa tento rok konal v budove Slovenského rozhlasu.

Spolitizovaný galavečer

Začneme aktuálne. Piatkový priamy prenos z udeľovania cien za najlepšie audiovizuálne diela a umelecké výkony v oblasti tuzemskej kinematografie Slnko v sieti, ktorý odvysielala Jednotka, rozdelil divácku verejnosť na dva tábory. Jeden to vnímal ako oslavu filmu so špičkovými umelcami, druhý ako politický míting súčasnej opozície…

Nechcem byť ironický, ale oba názory vnímam ako správne. Slávnostný večer bol nablýskaný špičkovými umelcami. Veľká časť z nich využila priamy prenos na odprezentovanie svojho vyhraneného občianskeho postoja k súčasnej spoločensko-politickej situácii na Slovensku. To sa dalo očakávať, navyše keď medzi avizovanými hosťami bola prezidentka Zuzana Čaputová.

Absolútne za čiarou vnímam však vystúpenie zástupkyne spoluorganizátora, prezidentky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Kataríny Krnáčovej. Tá podľa môjho názoru bezprecedentne zneužila priamy prenos z odovzdávania filmových cien na rozlúčku s dosluhujúcou hlavou štátu, na spolitizovanie celého podujatia, prezentáciu svojho osobného pohľadu na svet, pri ktorom každý pochopil politický kontext.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Juraj Štubniak
  2. Eduard Chmelár
  3. Pokúšame sa o jadrový holokaust

Kriticky bol však aj režisér Peter Bebjak, ktorý pri preberaní ceny adresoval vláde tvrdé slová…

Ale pán Bebjak nebol spoluorganizátorom večera, s ktorým predpokladám vedenie RTVS konzultovalo scenár a dramaturgiu, tak ako pri všetkých obdobných podujatiach, keďže vysielateľ nesie v zmysle platnej legislatívy objektívnu zodpovednosť aj za obsah priameho prenosu.

Čo mal obsah vystúpenia pani Krnáčovej spoločné s námetom večera? Ja si nedovolím akýmkoľvek spôsobom komentovať jej občiansky postoj, akurát jeho prezentácia vo vysielaní verejnoprávneho médiá v konkrétnom programovom kontexte bola neadekvátna a nevhodná.

Umenie a kultúra majú spájať. Nesmie byť o uzavretej bubline, z ktorej je vylúčený každý, kto nezdieľa rovnaký názor. A nemôžem si pomôcť, ale z 13. ročníka Slnko v sieti mám presne tento pocit.

Myslíte si, že Ľuboš Machaj bol dopredu oboznámený s obsahom vystúpenia prezidentky SFTA?

Naozaj neviem. Na to sa musíte opýtať jeho.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predseda Rady RTVS: Slnko v sieti? Politický míting opozície, priamy prenos zneužili na rozlúčku s Čaputovou

Odoberať
Upozorniť na
24 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: