eReport.sk
Vláda bez povinností?
Šéf KDH Milan Majerský (v popredí). Foto: tasr

KDH odkazuje vláde: Slovensko má rokovať, nie vyhrážať sa!


Vláda sa nemá ostatným členským štátom EÚ vyhrážať, ale rokovať a prinášať návrhy na celoeurópske účinné riešenia energetickej krízy. Trvať by mala aj na dočasnom zastropovaní cien emisných povoleniek na európskom trhu na úrovni spred pandémie. Malo by to výrazný dosah na celú EÚ. Tvrdí to mimoparlamentné KDH.

KDH posiela odkaz vláde

„Ceny emisných povoleniek sa v posledných mesiacoch pohybujú okolo 80 eur za tonu oxidu uhličitého, čo predstavuje päťnásobok z obdobia pred pandémiou. Ak by sa na čas potrebný na preklenutie súčasných problémov výrazne znížili ceny emisných povoleniek, premietlo by sa to nielen do nižších cien elektriny vyrábanej z uhlia. EÚ by potvrdila, že dokáže v mimoriadnej situácii prijímať mimoriadne opatrenia, pričom ekologická politika môže stále ostať jej prioritou,“ priblížil ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef Hajko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Šeliga ako otužilec počas januárového kúpania.
  2. Marián Kollár, čestný predseda LOZ
  3. Horská záchranná služba (HZS) v sobotu pomáhala viacerým turistom, ktorí v nepriaznivých poveternostných podmienkach uviazli na hrebeni Malej Fatry. Obdobnú záchrannú akciu mali aj v piatok
  4. Fico je podobný ako Matovič
  5. Pellegrini, podpora Bašku, kandidatúra na župana TSK
  6. Minister hospodárstva Karel Hirman a prezidentka Zuzana Čaputová.

Emisné povolenky, ktoré nakupujú uhoľné elektrárne, sa podľa jeho slov podieľajú na vysokých cenách elektriny na európskom trhu. Nemecko ako najväčšia európska ekonomika a najdôležitejší obchodný partner Slovenska dnes vyrába tretinu elektriny práve z uhlia. V Slovenských elektrárňach, produkujúcich dve tretiny elektriny na Slovensku, používajú uhlie na výrobu 6 % energie.

Nebezpečný hazard pre Slovensko

Ako ďalej zdôraznil, takýto hazard je nebezpečný a môže Slovensku uškodiť, lebo republika nedokáže fungovať ako ostrov. Vypomstiť by sa to mohlo obyvateľom a firmám, pretože strata väzieb by mohla viesť k zahataniu prepravných ciest pre zemný plyn. Dve tretiny plynu dnes totiž prúdia na Slovensko práve cez štáty EÚ.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KDH odkazuje vláde: Slovensko má rokovať, nie vyhrážať sa!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: