tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Pamätná tabuľa pripomínajúca Juraja Janošíka, Terchová
Pamätná tabuľa pripomínajúca Juraja Janošíka, Terchová. Zdroj: Pluska

Obráti sa Jánošík v hrobe? Vláda chce schváliť zmenu odvodov. Chudobní budú platiť viac

Novelu zákona o zdravotnom poistení, predkladá do parlamentu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zmena pomôže neplatičom, ublíži tým, ktorí zarábajú, platia a majú malý plat.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Šéf KDH Milan Majerský (v popredí).
  2. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
  3. Peter Kremský (OĽANO).
  4. Marián Kollár, čestný predseda LOZ

Ak v parlamente prejde novela zákona o zdravotnom poistení, aj zamestnanec s malým príjmom by mal od januára platiť minimálny odvod zo zdravotného poistenia. 

Odvod takmer 33 eur sa má vypočítať zo sumy životného minima, to je v roku 2023 suma 234,42 eura. Ak by nedosiahol túto výšku, zamestnanec by musel doplatiť rozdiel.

Zástupcovia pacientov

Proti tejto navrhovanej zmene dôrazne protestujú. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského dokonca vyzvala, aby celý nový zákon stiahol. Hlavný problém má s tým, že podľa nej novela porušuje základné ľudské práva a nerieši problémy, ktoré si v súčasnosti zaslúžia pozornosť verejnosti.

„V čase rastúcich cien potravín či energií sa navrhované zvýšenie citeľne dotkne ľudí, ktorí si vo svojom regióne nevedia nájsť prácu na plný úväzok alebo nemôžu mať takýto úväzok napríklad zo zdravotných dôvodov.“

Mária Lévyová, Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov

Ak zákon vstúpi do platnosti, najviac teda zasiahne tých najzraniteľnejších. Napríklad invalidných dôchodcov, ktorí majú často problém sa zamestnať. Buď ich odmietajú zamestnávatelia, pre ich horší zdravotný stav, alebo práve vďaka nemu, nie sú schopní pracovať na plný úväzok. Priemerná výška plného invalidného dôchodku je pritom na Slovensku 350 eur. Z toho títo ľudia majú zaplatiť nájomné, stravu a v neposlednom rade i lieky. Najnovšie už i odvody do zdravotných poisťovní.

Zdroj: tasr,Pravda


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obráti sa Jánošík v hrobe? Vláda chce schváliť zmenu odvodov. Chudobní budú platiť viac

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku