eReport.sk
Británia o nedostatku ruskej munície
Trosky stroja Šáhid-136 iránskej výroby z výzbroje Ozbrojených síl Ruskej federácie, archívna snímka. Zdroj: mil.gov.ua

Irán sa priznal! Ruskej armáde dodal drony, ktoré využíva v bojoch na Ukrajine

Irán v sobotu po prvý raz priznal, že Rusku dodával bojové drony. Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján povedal, že jeho krajina Rusku pred vojnou na Ukrajine poskytla limitované množstvo takýchto bezpilotných lietadiel.

Irán sa priznal

Abdollahján však poprel ďalšie dodávky zbraní či rakiet v období po začiatku ruskej invázie na Ukrajine, píše DPA s odvolaním sa na iránsku štátnu tlačovú agentúru IRNA.

Teherán obvinenia odmietal

Ukrajina a západné krajiny tvrdia, že pri nedávnych útokoch na viaceré ukrajinské mestá použila ruská armáda iránske bezpilotné lietadlá Šáhid-136. Teherán až doposiaľ obvinenia z dodávok dronov odmietal.

Teherán podľa správ médií poslal na Ruskom okupovaný Krym aj vojenský personál, aby Rusom poskytol výcvik na ovládanie dronov a ponúkol technickú pomoc.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke ako ruský prezident Vladimir Putin pózuje s lídrami okupovaných oblastí po podpise zmluvy o pričlenení štyroch oblastí Ukrajiny k Rusku v Kremli v Moskve, v meste Sevastopoľ na Kryme 30. septembra 2022. Foto: tasr/ap
  2. Varovanie pred Putinom!
  3. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
  4. Zelenskyj žiada nápravu!
  5. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
  6. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane
  7. Veľkorysá Únia
  8. Zjavne je z čoho
  9. Dobré správy

Abdollahján minulý týždeň oznámil, že je ochotný zúčastniť sa na bilaterálnom stretnutí s predstaviteľmi Ukrajiny s cieľom rokovať o obvineniach z použitia iránskych dronov Ruskom. Ukrajinská armáda podľa svojich vyjadrení už údajne zostrelila stovky dronov typu Šáhid-136. Rusko si podľa DPA malo od Iránu objednať 2400 takýchto strojov.

Teherán sa usiluje o hospodársku a vojenskú spoluprácu s Čínou a Ruskom s cieľom vyvážiť vplyv sankcií, ktoré proti nemu zaviedol Západ, dodáva DPA. EÚ i ďalšie západné krajiny takéto opatrenia prijali v spojitosti s dodávkami zbraní z Iránu i protestami, ktoré v tejto krajine prepukli v septembri po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Irán sa priznal! Ruskej armáde dodal drony, ktoré využíva v bojoch na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre