eReport.sk
Dym stúpa po výbuchoch v ruskej leteckej základni Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. ilustračné foto: tasr/ap

Rusko oznámilo, že „opevňuje“ anektovaný Krymský polostrov. Ukrajinci ho chcú dobiť späť

Rusko v piatok oznámilo, že posilňuje pozície na Krymskom polostrove, anektovanom od Ukrajiny v roku 2014. Tento krok ohlásilo v čase, keď Kyjev dobyl naspäť územie v susednej Chersonskej oblasti, pripomína tlačová agentúra AFP.

Cieľom je zaistiť bezpečnosť

„Posilňovanie a upevňovanie pozícií prebieha na území Krymu pod mojím dohľadom; cieľom je zaistiť bezpečie všetkým Krymčanom,“ uviedol v sociálnych médiách Moskvou dosadený gubernátor Krymu Sergej Axionov.  

Mohlo by vás zaujímať

  1. Británia o nedostatku ruskej munície
  2. Zelenskyj žiada nápravu!
  3. Obyvatelia Anglicka vo štvrtok rozhodujú o zložení regionálnych samospráv. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času.
  4. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová
  5. Závažné tvrdenie gubernátora Prokudina
  6. Ľudia prijímajú humanitárnu pomoc v ukrajinskom Chersone 15. novembra 2022.

                                              Rusko anektovalo Krym po celoukrajinských prodemokratických demonštráciách, ktoré viedli k zosadeniu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, nakloneného Kremľu.      

Na Kryme sa to začalo

Krym bol vo februári využitý ako štartovacie miesto „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, ako Kremeľ nazýva svoju inváziu do tejto krajiny.
Axionov napísal, že opevňovacie práce sa robia napriek tomu, že tam už podnikajú opatrenia armáda aj bezpečnostné sily.

Ukrajinské ozbrojené sily v posledných mesiacoch pri svojej protiofenzíve úspešne postupujú na juhu krajiny a posledný týždeň dokonca od Rusov oslobodili Cherson, hlavné mesto ukrajinskej Chersonskej oblasti hraničiacej s Krymom.

Anektované oblasti chcú dobiť späť

Rusko pritom v septembri ohlásilo anektovanie tejto oblasti, spolu s tromi ďalšími ukrajinskými oblasťami, a zaviazalo sa, že ich bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ukrajinské sily majú v úmysle znovu dobyť aj Krymský polostrov. Od februára došlo na ruských vojenských zariadeniach na Kryme alebo v ich blízkosti k niekoľkým výbuchom – napríklad aj ku koordinovanému útoku dronmi na kľúčový ruský námorný prístav v Sevastopole.

V októbri bol pri útoku čiastočne poškodený Kerčský most, spájajúci ruskú pevninu s Krymom, a Moskva tento čin pripísala Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko oznámilo, že „opevňuje“ anektovaný Krymský polostrov. Ukrajinci ho chcú dobiť späť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre