eReport.sk
Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Erdogan Stoltenbergovi: Fínsko a Švédsko musia dbať na svoje kroky, ak chcú vstúpiť do NATO!

Turecko oficiálne neschváli členstvo Fínska a Švédska v Severoatlantickej aliancii, pokiaľ obe krajiny nepodniknú potrebné „kroky“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to v piatok povedal generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi.

Ankara obe severské krajiny obviňuje, že poskytujú útočisko členom zakázanej militantnej kurdskej organizácie, ktorých označuje za teroristov. Napriek júnovej dohode so Štokholmom a Helsinkami Turecko zatiaľ neratifikovalo ich prístupové protokoly s tvrdením, že dohodu nenaplnili.

Stoltenberg sa počas návštevy Turecka stretol v piatok s Erdoganom v Istanbule. Po súkromnej schôdzke s novinármi nehovorili.

„Prezident Erdogan poznamenal, že kroky, ktoré podniknú Švédsko a Fínsko, určia, ako rýchlo bude schvaľovací proces… prebiehať a kedy sa uzavrie,“

uviedol úrad tureckého prezidenta.

Fínsko a Švédsko po desaťročiach vojenskej neutrality požiadali v máji o členstvo v NATO po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Erdogan pohrozil

Erdogan však pohrozil zablokovaním ich členstva s požiadavkou na ústupky. Viedlo to k dohode Turecka so Švédskom a Fínskom, zahŕňajúcej ustanovenia o vydávaní osôb a výmene informácií. Nový švédsky premiér Ulf Kristersson navštívi budúci utorok Ankaru, aby sa stretol s Erdoganom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dmitrij Medvedev na archívnej snímke z júna 2019.
  2. Neefektívne a zbytočné sankcie?
  3. Juraj a neboli ste vo vláde?
  4. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
  5. Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke ako ruský prezident Vladimir Putin pózuje s lídrami okupovaných oblastí po podpise zmluvy o pričlenení štyroch oblastí Ukrajiny k Rusku v Kremli v Moskve, v meste Sevastopoľ na Kryme 30. septembra 2022. Foto: tasr/ap
  6. Varovanie pred Putinom!
  7. Británia o nedostatku ruskej munície
  8. Zelenskyj žiada nápravu!
  9. Moslimské ženy

Stoltenberg podľa oznámenia NATO privítal „významné a konkrétne kroky, ktoré obe krajiny už podnikli na realizáciu memoranda“ s Tureckom. Zdôraznil znova, že ich vstup do NATO posilní Alianciu. Prijatie Švédska a Fínska do NATO ratifikovali už všetci členovia Aliancia okrem Turecka a Maďarska.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Erdogan Stoltenbergovi: Fínsko a Švédsko musia dbať na svoje kroky, ak chcú vstúpiť do NATO!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre