eReport.sk
Ilustračné foto: pixabay

Indická lunárna sonda pristála na južnom póle Mesiaca

Indická vesmírna sonda Čandraján-3 (Mesačná loď 3) v stredu úspešne pristála v oblasti južného pólu Mesiaca, informuje TASR. India sa tak stala štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Predtým sa to podarilo Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne.

Zároveň je India historicky prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála na málo preskúmanom mesačnom južnom póle. Pred niekoľkými dňami sa o to snažili aj Rusi. Ich modul Luna-25 však cez víkend po technických problémoch stroskotal na Mesiaci.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. sis

Chcú vyslať na Mesiac aj ľudí

Sonda Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive. Ako naznačuje poradové číslo kozmickej lode, ide o tretiu misiu v rámci ambiciózneho indického programu výskumu Mesiaca. Prvú vypustili v roku 2008 a vtedy sa Indom v dôsledku dôkladného pátrania podarilo po prvý raz odhaliť stopy vody v blízkosti povrchu Mesiaca a zistiť, že počas dňa má satelit Zeme síce slabú, ale predsa len atmosféru.

Druhá misia Čandraján-2, ktorá zahŕňala aj orbitálny modul, pristávací modul a lunárny rover, vyštartovala v roku 2019, ale bola úspešná len čiastočne. Jej orbitálny modul stále obieha okolo Mesiaca a skúma ho. Ale pristávací modul v dôsledku poruchy brzdového systému na poslednú chvíľu tvrdo pristál a je nefunkčný.

Indický vesmírny program Gaganján (Nebeská loď) má do budúceho roka vyslať na obežnú dráhu Zeme trojdňovú misiu s ľudskou posádkou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Indická lunárna sonda pristála na južnom póle Mesiaca

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php