eReport.sk
Najprv kresťan dnes liberál!
Alojz Hlina. Foto: tasr

Hlinovi nestačí odstúpenie Kyseľa: Minister Vlčan by mal vysvetliť spôsob prideľovania dotácii!

Minister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) by mal vysvetliť prideľovanie podpôr na ošípané v jeho rezorte. Uviedli to v stredu na brífingu opoziční politici Alojz Hlina z mimoparlamentnej Dobrej voľby a Zsolt Simon, predseda mimoparlamentnej strany Maďarské fórum.

Odstúpenie štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Milana Kyseľa nebolo prejavom politickej kultúry, ale bolo nevyhnutným, logickým vyústením procesu,“ vyhlásil Hlina. Minister Vlčan by podľa neho mal vysvetliť logiku a metodiku, ako je vôbec možné nastaviť taký systém podpory, aby jeho výsledkom bolo, že chovateľ dostane dotáciu 4500 eur na jednu ošípanú.

Chcú vysvetlene

„Pokiaľ to pán minister Vlčan nezvládne, potom je namieste vyvodzovať politickú zodpovednosť aj v jeho prípade,“ podčiarkol Hlina. Simona zarazilo, akým spôsobom obhajoval Vlčan štátneho tajomníka Kyseľa a mechanizmus rozdeľovania peňazí na chov ošípaných. „Mne to celé pripomína, ako keby to bolo podľa scenára – chceli sme kradnúť, kradli sme, skontrolovali sme, lup sa podaril, žiadny problém. Toto nie je úplne v poriadku,“ doplnil Simon.

Upozornil napríklad aj na to, že Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) pridelilo dotáciu na ošípané 20.000 eur aj svojej organizačnej zložke Výskumnému ústavu živočíšnej výroby, ktorý je súčasťou NPPC. „To je konflikt záujmov ako vyšitý,“ poznamenal. Obaja politici vyzvali ministra Vlčana, aby dôveryhodne vysvetlil všetky podozrivé prípady. Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vo svojom stanovisku rovnako upozornilo, že podpora pre bývalú firmu štátneho tajomníka Kyseľa je len časť problému. Otázny nie je iba vysoký príspevok práve pre danú firmu, ale celkový systém zvláštneho prideľovania štátnych peňazí v gescii ministerstva pôdohospodárstva, ktorý vyvoláva otázniky.

Boli pridelené neštandardným spôsobom

Štátne peniaze, teda peniaze nás všetkých, boli pridelené na základe dotazníkového zberu údajov. Oslovené preň boli iba vyvolené osoby. Pýtam sa, prečo neprebehla klasická výzva, prečo o možnosti získať príspevok neboli transparentne informovaní všetci poľnohospodári a prečo musíme namiesto riešenia akútnych problémov občanov znova riešiť pochybné šafárenie s verejnými zdrojmi? Toto naozaj nie je o jednej osobe štátneho tajomníka, ale o chorom systéme, kde sa občania ako štatisti majú prizerať, čo si môžu mocní dovoliť,uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík.

Bude vás zaujímať:

  1. Tomáš Taraba
  2. Milan Krajniak
  3. vlajka Slovenskej republiky, zástava, Slovensko, štátnosť
  4. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO
  5. Na kombosnímke vpravo Augustín Polák.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD si zase myslí, že vyvodenie politickej zodpovednosti Milana Kyseľa vo funkcii štátneho tajomníka MPRV je len zásterkou pred trestnoprávnymi dôsledkami sprenevery dvoch miliónov eur v kauze najdrahších svíň.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hlinovi nestačí odstúpenie Kyseľa: Minister Vlčan by mal vysvetliť spôsob prideľovania dotácii!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php