eReport.sk
Tomáš Taraba,
Tomáš Taraba, foto:tasr

Taraba tiež rieši dohodu s USA: Toto dokážu pripraviť buď hlupáci alebo protislovenské živly

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a USA rozvírila hladinu. Jasný názor vyslovil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Poslanec Tomáš Taraba má tiež pocit, že má čo k téme povedať.

Generálna prokuratúra uplatnila v medzirezortnom pripomienkovom konaní 35 zásadných pripomienok k návrhu dohody o obrannej spolupráci SR s USA. Informoval o tom šéf generálnej prokuratúry Maroš Žilinka. „Pripraviť vojenskú dohodu, ktorá je v zásadnom rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky dokážu buď hlupáci alebo protislovenské živly. Hlasovať za takúto zmluvu však je istotne sabotáž,” píše Taraba na svojom profile.

Ak by podľa neho Zuzana Čaputová neobhajovala záujmy cudzích štátov na Slovensku, tak takúto zmluvu ako vrchná veliteľka ozbrojených síl a hlava zahraničnej politiky, by nikdy nedovolila vypracovať a dať o nej hlasovať, ale naopak by vyzvala Korčoka s Naďom, aby ju hodili do koša. „Ona je však ako inak, tichúčko. Veď ide len o Slovensko. Slovensko nikomu pri vstupe do NATO nesľubovalo, že na našom území bude rozmiestňovať vojská a vojenský materiál bez toho, že by sme mali nad ním velenie a vzťahovalo sa na to právny poriadok Slovenskej republiky,” dodal poslanec.

Dohoda by mala platiť 10 rokov

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného.

Dohoda, ktorá má rešpektovať suverenitu Slovenskej republiky, by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. Vyplýva to z jej návrhu, ktorý Ministerstvo obrany SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Dohoda má tiež umožniť čerpať finančné prostriedky v prospech Ozbrojených síl SR. Akákoľvek infraštruktúra, ktorú postavia zo zdrojov USA, bude majetkom SR. Americké ozbrojené sily ju môžu využívať, dokedy budú potrebovať. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu dohody sa končí v utorok.              

Rokovania o dohode o obrannej spolupráci s USA začala ešte predchádzajúca vláda. Rezort obrany na čele s Petrom Gajdošom (SNS) vtedy rozhodol, že sa na nich nebude zúčastňovať. Tvrdil, že prijatie dohody by ohrozilo suverenitu Slovenska. Pokračovať v rokovaniach malo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na úrovni rámcovej dohody.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taraba tiež rieši dohodu s USA: Toto dokážu pripraviť buď hlupáci alebo protislovenské živly

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti