tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Strana SMER-SD, foto:fb/smersd

VIDEO Smer sa postavil proti dohode o obrannej spolupráci s USA: Porušuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenska!

Návrh dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi SR s USA (DCA) je pre Slovensko nevýhodný a porušuje suverenitu Slovenska. V stredu to na tlačovej konferencii v Prešove povedal predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý podľa svojich slov nespochybňuje záväzky SR v Severoatlantickej aliancii (NATO). Ministerstvo obrany (MO) SR v reakcii na jeho vyjadrenia hovorí o zúfalom zastrašovaní, vytrhávaní z kontextu a zavádzaní.

„Je to zmluva, ktorá podľa Ústavy SR bude mať prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi SR. Navrhované znenie v každom jednom článku je v príkrom rozpore s ponímaním suverenity a zvrchovanosti samostatného štátu,“ uviedol Fico. Návrh dohody podľa neho dáva Spojeným štátom americkým (USA) a armáde USA „voľnú vstupenku minimálne na desať rokov na trvalú prítomnosť vojakov, civilných zamestnancov, dodávateľov a rodinných príslušníkov“. Pre Slovensko je podľa Fica dohoda nevýhodná.

Smer takúto dohodu nepodporí

„Budem žiadať mojich kolegov v poslaneckom klube, aby sme nikdy takýto typ dohody, ktorý je na stole, v parlamente nepodporili,“ povedal Fico. Ministerstvo obrany SR považuje Ficovo vystúpenie za plné nezmyslov a klamstiev. „Domnievame sa, že z tejto bezobsažnej tlačovej konferencie plnej nezmyslov a klamstiev si okrem zúfalého zastrašovania, vytrhávania z kontextu a zavádzania verejnosť zapamätá jedine moment, keď bývalý premiér Fico označil redaktorku za smiešnu s dôvetkom, že vyzerá ako hus. Slnko v Jordánsku mu zjavne neprospelo,“ uviedla hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Zdroj: video:

Slovensko poskytne USA priestor

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Bude vás zaujímať:

  1. vlajka Slovenskej republiky, zástava, Slovensko, štátnosť
  2. JUDr. Peter Šamko, sudca
  3. Juraj Šeliga (Za ľudí)

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zdôraznil, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu. Deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Smer sa postavil proti dohode o obrannej spolupráci s USA: Porušuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenska!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku