eReport.sk
Zľava Kristián Čekovský a Jana Vaľová.
Zľava Kristián Čekovský a Jana Vaľová. Zdroj: tasr/fb/jana.valova.52

Vaľová dala „facku“ Čekovskému z OĽANO: On ide moralizovať Žilinku? Toto urobil vlani!

Šéf parlamentného výboru pre kultúru a médiá a poslanec OĽANO Kristín Čekovský schytal studenú sprchu! Pomyselnú facku mu vylepila Jana Vaľová zo strany Smer-SD a to v súvislosti s tým, že zvolal na utorok mimoriadny výbor, ktorý sa má zaoberať tým, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nevpustil vybraných novinárov na tlačovú besedu, na ktorej vysvetľoval zrušenie obvinení vočia viacerým trestne stíhaným osobám, vrátane exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý sa po rozhodnutí námestníka Generálnej prokuratúry SR (GP SR) Jozefa Kanderu dostal na slobodu.

Podľa Vaľovej Čekovský rozhodne nie je človekom, ktorý má morálne právo volať si Žilinku takpovediac na koberček. „Predseda výboru pre kultúru a médiá Čekovsky Oľano – ide predvolávať na výbor a moralizovať generálneho prokurátora M. Žilinku! Kvôli kapacite miestnosti sa na jeho TB nedostali 2 novinárky ( Denník N a SME),“ pripomína Vaľová.

„Ukázal mi arogantne dva palce hore“

Politička zo Smeru oprášila v tejto súvislosti svoj starý status, v ktorom upozornila práve na správanie Čekovského. Tvrdí, že sám Čekovský sa voči žurnalistom nezachoval príkladne. „Keď to urobil on na výbore, že nepustil novinára, aj keď bol prednostne ohlásený e-mailom. Dôvodom mala byť vraj plná miestnosť (viď foto) aj keď nebola. Upozornila som ho na to. Arogantne sa usmieval a ukázal mi palce hore, že takto je to správne! Čo za morálni ľudia nás tu dnes chcú súdiť, nás všetkých aj pána Žilinku a vykladať zákony? Viď môj status z tohto obdobia,“ upozornila Vaľová.

Nech si teda každý spraví vlastný úsudok o ľudskej úrovni tohto mladého človeka,

uviedla o Čekovskom Vaľová.

A čo obsahoval Vaľovej status z 20. októbra 2020? Prinášame ho v plnom znení:

„Na včerajšom zasadnutí Výboru NR SR pre kultúru a médiá sme boli svedkami toho, ako si vládne hnutie OĽaNO predstavuje demokraciu v praxi. Dozvedela som sa, že na verejné rokovanie výboru nebol vpustený istý novinár, ktorý niekoľko dní vopred prostredníctvom e-mailu avizoval svoj záujem o účasť. Dostal odpoveď, že pre opatrenia v rámci pandémie ochorenia COVID-19 majú obmedzený počet miest pre hostí a kapacita v zasadacej miestnosti je už plná. Ako však dokazuje fotografia, niekoľko stoličiek pre novinárov na výbore zostalo prázdnych. Keď som sa na to opýtala predsedu výboru a poslanca OĽaNO Kristiána Čekovského, odpovedal, že o tom, ktorý novinár môže alebo nemôže prísť na výbor, rozhoduje teraz on na základe interných pokynov Národnej rady SR v rámci COVID-19. Mimochodom, na jednom z miest sedela novinárka z denníka SME a jeho bývalá kolegyňa z RTVS Hanzelová. Šokovalo ma tiež správanie prítomného poslaneckého asistenta pána Čekovského, ktorý ma začal okrikovať a zdôvodňoval prítomnosť niektorých ľudí, ktorí ako hostia sedeli na výbore. Reagovala som, že on nie je ten, kto by mal o tom rozhodovať a nerozumiem, prečo on riadi výbor a odpovedá na moje otázky, keď sa pýtam predsedu výboru. Na porovnanie: zúčastnila som sa aj rokovania výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, kde sa jeho predseda na začiatku spýtal prítomných poslancov, či súhlasia, aby tam prišli novinári. Poslanci to odsúhlasili a novinári mohli sledovať priebeh zasadnutia. Aký to rozdiel oproti vedeniu výboru pre kultúru a médiá, ktoré triedi médiá a novinárov a určuje, či môžu alebo nemôžu byť prítomní. Samozrejme, vyhovára sa pritom na protipandemické opatrenia. Je to pošliapavanie demokracie v priamom prenose. P. S. Keď som si robila dokumentačnú fotografiu z výboru, jeho predseda mi arogantne ukázal dva palce hore. Nech si teda každý spraví vlastný úsudok o ľudskej úrovni tohto mladého človeka.“

Zdroj: fb/jana.valova.52

Ako sme vás na inom mieste dnes informovali, generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal na Výbore Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá vysvetľovať, prečo na štvrtkovú (2. 9.) tlačovú konferenciu nevpustil vybraných novinárov. Požiadala o to SaS, predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) informoval, že výbor bude v utorok (7. 9.). Hovorca GP SR Dalibor Skladan pre TASR reagoval, že uvedenú požiadavku generálna prokuratúra eviduje.

Dotknuté redakcie hovoria o selektívnom prístupe

Na štvrtkovú tlačovú konferenciu GP SR neboli vpustení novinári z redakcií Denník N, SME a Aktuality. Žilinka to vysvetlil kapacitou miestnosti, v ktorej sa konferencia konala. Šéfredaktori spomínaných médií poslali otvorený list generálnemu prokurátorovi. Odmietli selektívny prístup k novinárom. Považujú za nepochopiteľné, že GP ignoruje tlačový zákon, ktorý zaručuje pre novinárov slobodný prístup k informáciám.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
  3. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vaľová dala „facku“ Čekovskému z OĽANO: On ide moralizovať Žilinku? Toto urobil vlani!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php