eReport.sk
Lekári otvorili pandorinu skrinku
Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: tasr

Heger o Žilinkových rozhodnutiach: Vypisovali mi zhrození ľudia a my ich predsa musíme počúvať!

Udalosti z posledných dní jeho názor nezmenili! Premiér Eduard Heger naďalej dôveruje súdom, polícii aj prokuratúre. Chápe však ľudí, ktorí po rozhodnutí generálnej prokuratúry zrušiť obvinenie bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému spochybňujú spravodlivosť v štáte. Heger to uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
      
„GP vydala viacero rozhodnutí a ľudia sa na mňa obracali, že majú pocit, že spravodlivosť utrpela silnú porážku. GP je však nezávislým orgánom,“ pripomenul premiér. Zároveň odmietol tvrdenia, že strany uvažujú o zúžení sporného ustanovenia Trestného poriadku, paragraf 363, ktoré dáva možnosť GP rušiť obvinenie či trestné stíhanie len pod vplyvom aktuálnych udalostí.

Máme to v programovom vyhlásení, tak čo?

„My sme mali zúženie paragrafu v programovom vyhlásení vlády od roku 2020, nie je to nedávny nápad. Vtedy žiadna organizácia proti tomu nevystúpila. Robíme vec, ktorú máme naplánovanú od začiatku,“ zdôraznil Heger.

Heger zároveň pripustil, že chápe rozhorčenie verejnosti, ktoré nastalo po rozhodnutiach Maroša Žilinku. „Mnohí ľudia mi písali, že majú pocit, že spravodlivosť utrpela porážku. Nemôžme si zatvárať oči pred vyjadreniami verejnosti, ktorá to tak cíti. Musíme ich počúvať a musíme im rozumieť a preto som rád, že vkladáme do toho aj ten odborný element, aby dnes odborníci na tému diskutovali a povedali, že ako to programové vyhlásenie ideme naplniť,“   
      
Pripomenul, že zmenu nebudú robiť politici, ale zriadená odborná pracovná skupina zložená zo špecialistov na trestné právo. „GP vydala viaceré rozhodnutia, ktoré rozvírili diskusiu. Teraz je čas, aby do toho vstúpili odborné hlasy. Som preto rád, že sme sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, kde odborníci povedia, kde je v trestnom poriadku hranica a kto má mať aké kompetencie,“ zhrnul Heger. Prvé stretnutie pracovnej skupiny by malo byť v pondelok.

Mikulec dôveru nestratil

V diskusii sa premiér vyjadril aj k nástupcovi policajného prezidenta Petra Kovaříka, ktorý sa vzdal funkcie. „Som za to, aby sa o takéto posty uchádzali najlepší a výberový proces má byť transparentný,“ reagoval premiér. Zároveň uistil, že minister vnútra Roman Mikulec má jeho dôveru napriek tomu, že opozícia opakovane žiada jeho odvolanie.

Žilinkove rozhodnutia postavili do pozoru politikov:

  1. Mária Kolíková (Za ľudí).
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.
  3. Mária Kolíková.
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.
  5. Roman Mikulec
  6. Minister vnútra SR Roman Mikulec.
  7. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.

Premiér sa vyjadril aj ku kritike Žilinku voči politikom a prezidentke, ktorí by sa podľa neho nemali vyjadrovať bez znalosti spisu k rozhodnutiam nezávislého orgánu ako je generálna prokuratúra. Heger nechce komentovať komentovanie iných politikov, ale chce ísť príkladom. „Ja sa snažím prinášať aj do rozhodnutia našej vlády rozvahu a tým pádom chcem rešpektovať tie prvotné emócie. Samozrejme keď zažijete veľké prekvapenie tak to s vami zatrase ale to neznamená, že v tom momente treba robiť veľké rozhodnutia,“ uzavrel neutrálne Heger.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger o Žilinkových rozhodnutiach: Vypisovali mi zhrození ľudia a my ich predsa musíme počúvať!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre