eReport.sk
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.
Maroš Žilinka. Foto: tasr

VIDEO Žilinka vracia úder šéfredaktorom: Nie ja, ale vy ste porušili tlačový zákon klamstvami!

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v reakcii na otvorený list šéfredaktorov Denníka N, denníka Sme a portálu Aktuality.sk vyhlásil, že v ňom uviedli nepravdivé a zavádzajúce informácie o vylúčení médií a selektívnom prístupe k novinárom. Tým sa podľa Žilinku mali dopustiť toho, čo mu sami v otvorenom liste vyčítali – teda porušenia tlačového zákona.

S poľutovaním konštatujem, že z Vašej strany došlo k porušeniu tlačového zákona, na dodržiavanie ktorého sami apelujete,

odkázal šéfredaktorom Maroš Žilinka.

Matúš Kostolný z Denník N, Beata Balogová zo Sme a Peter Bárdy z Aktualít sú podpísaný pod otvoreným listom adresovaným šéfovi generálnej prokuratúry. Šéfredaktori mu v ňom vyčítajú, že na tlačovku na ktorej vysvetľoval okolnosti zrušenia obvinenia exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského a oligarchu Jaroslava Haščáka, nepustili zástupcov ich redakcií. Argument o pandemických opatreniach a nedostatku priestoru označili za veľmi biedny. Uviedli tiež, že generálna prokuratúra týmto spôsobom ignorovala tlačový zákon, ktorý zaručuje pre novinárov slobodný prístup k informáciám.

Šírite nepravdivé a zavádzajúce informácie

Žilinka na ich výzvu reagoval odpoveďou, ktorú zverejnil na sociálnej sieti. Zdôraznil, že na tlačovú konferenciu nevpustili žiadne printové a online médiá, iba zástupcov celoštátnych televízií a tlačových agentúr. „S poľutovaním konštatujem, že z Vašej strany došlo k porušeniu tlačového zákona, na dodržiavanie ktorého sami apelujete, pretože v rozpore s povinnosťou vydavateľa periodickej tlače pri získavaní a šírení informácií, uvádzate nepravdivé a zavádzajúce informácie,” začal vo svojej odpovedi Žilinka.

Dôrazne sa ohradzujem voči tvrdeniam, že Generálna prokuratúra Slovenskej republiky sa vyhýba odpovedať na nepríjemné otázky,

vyhlásil šéf Generálnej prokuratúry SR.

Doplnil, že nezvolal tlačovú besedu, ale z dôvodu opatrení efektívnejší formát vyhlásenia. „Zvolený formát zodpovedal danej téme a tiež nemožnosti dopĺňať alebo meniť dôvody rozhodnutia, ktoré sú obsiahnuté v ich odôvodnení. Účasť štyroch celoštátnych televízií a dvoch tlačových agentúr, aj s ohľadom na aktuálnu situáciu, zabezpečovala relevantné pokrytie mediálneho priestoru pre informovanie verejnosti, preto nevznikla potreba Vás a ani iné početné printové či online médiá o tomto vyhlásení osobitne informovať,” zdôvodnil svoj postup generálny prokurátor.

Poukázal pri tom na to, že postup, ktorý zvolil je v súlade s tlačovým zákonom. „Nepravdivosť informácií, ktoré obsahuje „otvorený list“, zakladá legitímne právo na opravu a na odpoveď podľa § 7 a § 8 zákona o periodickej tlači (tlačového zákona), na dodržiavanie ktorého sa odvolávate. Váš „otvorený list“ obsahuje nepravdivé informácie o vylúčení médií či o údajnom selektívnom prístupe k novinárom s výzvou a odkazom na demokratické princípy,” zvozil ich Žilinka.

Prenos bol zabezpečený

Podľa neho zástupcovia médií opomenuli skutočnosť, že generálna prokuratúra zabezpečila prostredníctvom TASR možnosť priameho prenosu pre všetky online média. „Poznamenávam, že túto možnosť ste nevyužili. Dôrazne sa ohradzujem voči tvrdeniam, že Generálna prokuratúra Slovenskej republiky sa vyhýba odpovedať na nepríjemné otázky, pretože doposiaľ sme vždy bezodkladne reagovali na dopyty Vašich redaktorov, rovnako ako aj zástupcov iných médií,” zdôraznil prokurátor.

Žilinkova tlačovka vyvolala veľký rozruch, nedostali sa na ňu všetci:

  1. Robert Fico na snímke z videa.
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.
  3. Na archívnej snímke z 3. februára 2012 v Bratislave účastníci protestu Gorila dva na Námestí SNP.
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
  5. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.

V danom prípade bola podľa neho verejnosť informovaná o trestnom konaní nadštandardným spôsobom.

Verejnosť bola podľa Žilinku informovaná aj spoločným vyhlásením generálneho prokurátora Slovenskej republiky a jeho námestníka.

„Keď bola poskytnutá prvotná informácia o spôsobe a dôvodoch rozhodnutí s prísľubom zverejnenia ich úplného znenia v anonymizovanej forme, k čomu následne aj došlo na webovom sídle Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Verejnosti bola tiež poskytnutá podrobná informácia o dôvodoch vydaných rozhodnutí, ktoré sú obsiahnuté v odôvodneniach zverejnených uznesení a navyše bola verejnosť informovaná aj spoločným vyhlásením generálneho prokurátora Slovenskej republiky a jeho námestníka,” uzavrel.

Zdroj: fb/maroš-žilinka-generálny-prokurátor-sr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Žilinka vracia úder šéfredaktorom: Nie ja, ale vy ste porušili tlačový zákon klamstvami!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti