eReport.sk
Poslanec Robert Fico (Smer-SD). Foto: tasr

VIDEO Zrušili obvinenie voči Ficovi! Vyzerá to tak, že bolo vymyslené. Reagoval aj Pellegrini

AKTUALIZOVANÉ – Lídrovi Smeru-SD Robertovi Ficovi mali zrušiť obvinenie súvisiace s decembrovým protestným sprievodom v Bratislave. Zrušené malo byť aj začatie trestného stínania. Uviedol to na tlačovej konferencii s tým, že ho o tom v pondelok informoval jeho právny zástupca. „Ak to tak je, tak to len potvrdzuje hrubý zámer od Hamrana, ministra Mikulca a ďalších, zmariť mi možnosť zúčastniť sa na tomto proteste,“ dodal Fico.

VIDEO Robert Fico informoval novinárov, že obvinenie voči jeho osobe bolo zrušené

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Polícia potvrdila, že zo strany dozorujúceho prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave prišlo k zrušeniu obvinenia a uznesenia o začatí trestného stíhania vo veci prečinu podnecovania. „Vo veci sa koná aj naďalej,“ uviedol pre TASR bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Chýbala skutková podstata prečinu podnecovania

Prokuratúra rozhodla o Ficovej sťažnosti 3. januára. K zrušeniu uznesení prišlo z viacerých dôvodov. „Najmä pre absenciu naplnenia objektívnej, ale i subjektívnej stránky skutkovej podstaty prečinu podnecovania v spojení v časti s uplatňovaním slobodného mandátu poslanca Národnej rady SR na pôde Národnej rady SR, ako aj nespôsobilosťou výziev osoby R. F. na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti uloženej zákonom, alebo na jeho základe,“ priblížil prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraj Chylo.

Prokurátor vytkol policajtovi nezákonnosť

Podotkol, že príslušný policajt má vo veci znovu konať a rozhodnúť. „Súčasne prokurátor vytkol policajtovi aj nezákonnosť zabezpečenia prítomnosti R. F. na procesné úkony,“ dodal Chylo.

Pellegrini: Zjavne išlo len o snahu vládnej moci zastrašiť

Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini reagoval, že ak by boli dôvody na vznesenie obvinenia, nemohlo by sa po týždni zrušiť. „Potvrdzuje sa, že zjavne išlo len o snahu vládnej moci zastrašiť predstaviteľa opozície jeho teatrálnym predvedení na policajnú stanicu.“ Vyzval vládu k zachovaniu právneho štátu a apeloval, aby sa silové zložky a orgány činné v trestnom konaní riadili zákonom a nekonali na politickú objednávku.

Fico od začiatku označoval obvinenie za vymyslené

Lídra Smeru-SD odviedla polícia 16. decembra 2021 večer krátko pred tým, ako sa mal začať stranou ohlásený protestný sprievod na Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke. Policajti informovali, že ho predviedli na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní. Fico po prepustení z policajnej stanice uviedol, že bol obvinený z trestného činu podnecovania. Označil to za vymyslené, nikto podľa neho nemal záujem vyvolávať napätie.

Dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran následne odmietol akúkoľvek politizáciu. Zdôraznil, že aj v tom čase platil núdzový stav, ktorý nemožno porušovať ani vyzývať na jeho porušovanie. Deklaroval, že polícia bude aj do budúcna podobne zasahovať bez ohľadu na politickú príslušnosť aktérov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
  2. Robert Fico opúšťa policajnú stanicu po predvedení
  3. Sprava dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a minister vnútra SR Roman Mikulec
  4. Peter Pollák ml. (OĽaNO)
  5. Ilustračné foto

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zrušili obvinenie voči Ficovi! Vyzerá to tak, že bolo vymyslené. Reagoval aj Pellegrini

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti