eReport.sk
Robert Fico opúšťa policajnú stanicu po predvedení
Robert Fico opúšťa policajnú stanicu po predvedení. Foto: tasr

Hrozí obvinenému Ficovi trest? Advokát Weis: V právnom štáte nemôže niečo takéto obstáť!

Advokát Peter Weis uviedol v príspevku na webe svojej právnickej kancelárie, kde píše aj svoje odborné blogy, reagoval na skutočnosti, ktoré sa týkajú obvinenia predsedu opozičného Smeru Roberta Fica. Práve predsedu sociálnych demokratov zadržala polícia tesne pred začatí autoprotestu, ktorým chcela strana vyjadriť odpor vláde a hlave štátu. Smer totiž koalíciu aj prezidentku Zuzanu Čaputovú dlhodobo kritizuje z devastácie demokracie na Slovensku.

Robert Fico bol príslušníkmi policajného zboru predvedený na policajnú stanicu v Bratislave, kde strávil približne tri hodiny. Zadržanie opozičného lídra vyvoláva v spoločnosti mnohé legitímne otázky a pochybnosti o tom, či skutočne nie sú demokracia a ľudské práva ohrozené konaním vládnej koalície a jej nominantov.

VIDEO Reakcia Fica krátko po prepustení z polície: Som v pozícii obvineného

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Ficova nevina môže očistiť ďalších ľudí

Právny expert Peter Weis považuje formuláciu skutkovej podstaty trestného činu, ktorú použila polícia proti Ficovi za veľmi vágnu a sám sa domnieva, že v právnom štáte nemôže niečo takéto obstáť. Weis zároveň tvrdí, že ak sa podarí stiahnuť obvinenie voči Ficovi, očistí to aj iných ľudí, ktorí sú obvinení v rovnakej veci už od protivládnych protestov zo 17. novembra 2020.

„Ak sa mu podarí uspieť pri sťažnosti voči uzneseniu o vznesení obvinenia alebo mimoriadnym opravným prostriedkom, vyrieši tak situáciu mnohým iným, ktorí sú za podnecovanie obvinení ešte od udalostí zo 17.11.2020,“ tvrdí vo svojom blogu Weis.

Stíhanie narazí na ochranu ľudských práv v ústave

Advokát vo svojom príspevku rovnako objasňuje, aký paragraf použila polícia proti Ficovi. Má ísť o § 337 Trestného zákona. Ten cituje Weis nasledovne: „Kto verejne podnecuje na trestný čin alebo verejne vyzýva na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti uloženej zákonom alebo na jeho základe, alebo na závažné porušovanie verejného poriadku, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“

Právnik pritom naráža práve na slová o takzvanej „dôležitej povinnosti,“ na ktoré sa orgány činné v trestnom konaní (OČTK) vo Ficovom prípade odvolávajú. Vznáša pritom silné pochybnosti o tom, či je správne ísť v trestnom konaní práve po línii definície „dôležitej povinnosti,“ pretože to môže veľmi tvrdo naraziť na Ústavu SR „Pustiť sa po línii identifikácie dôležitej povinnosti môže naraziť na čl. 13 ods. 2 Ústavy SR, kde vyhlášky ÚVZ strácajú vo vzťahu k medziam základných práv a slobôd právnu relevanciu,“ pripomína advokát Weis.

Právna frčka Šeligovi

Skúsený právnik si rovnako na sociálnej sieti všimol aj status bývalého podpredsedu Národnej rady SR (NR SR) poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí), ktorý po zadržaní Fica, cez svoj profil predsedovi Smeru ponúkal svoje právne služby pri obhajovaní takzvane „pro bono,“ teda zadarmo, pričom však zároveň trojnásobnému expremiérovi praje pobyt za mrežami.

Zdroj: fb/seligazaludi

Advokát na margo Šeligu uvádza, že on nemôže žiadne právne zastupovanie ponúkať, keďže na rozdiel do Roberta Fica a Roberta Kaliňáka nie je skutočným advokátom zapísaným v Slovenskej advokátskej komore (SAK).

„Ponuka JUDr. Šeligu však trpí vážnou právnou vadou. Doc. Fico a JUDr. Kaliňák sú zapísaní v zozname Slovenskej advokátskej komory a realizovať právnu pomoc vo forme osobnej účasti na úkonoch obhajoby v trestnom konaní môžu (teda samozrejme len za okolností, že by o to potenciálny klient stál). JUDr. Šeligu sme ale v zozname advokátov nenašli. Pre realizáciu špecifických právnych úkonov, ktoré môže vykonávať jedine advokát, má právny poriadok svoj terminus technicus. Volá sa to pokútnictvo. Pokus o vtip teda úplne nevyšiel, ale aspoň to bolo avizované pro bono,“ dodáva záver svojho príspevku advokát Weis.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Má verejnosť dostatok objektívnych informácií?
  2. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
  3. Mária Kolíková (Za ľudí).
  4. Bývalý poslanec NR SR Peter Marček počas protestu proti vláde Igora Matoviča na Námestí slobody v Bratislave vo štvrtoék 11. júna 2020.
  5. Pravda o paragrafe 363
  6. Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa rozpráva s novinármi.
  7. Juraj Šeliga (Za ľudí)


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozí obvinenému Ficovi trest? Advokát Weis: V právnom štáte nemôže niečo takéto obstáť!