eReport.sk
Predseda strany Smer – SD Robert Fico. Foto: tasr

VIDEO Fico upozornil: Ústavný súd vydal vlani 13 rozhodnutí o porušovaní ľudských práv sudcami NS!

Predseda opozičného Smeru-SD na pondelkovej tlačovej besede, ktorá sa konala pred Generálnou prokuratúrou SR za účasti advokátov Mareka Paru a Pavla Gašpara upozornil, že Ústavný súd (ÚS) SR v roku 2021 vydal až 13 rozhodnutí o porušovaní ľudských práv niektorými sudcami Najvyššieho súdu (NS) SR. Mnohé tieto prípady sa podľa jeho slov týkajú práv obvinených, ktorí boli, alebo sú držaní vo väzbe a ktorí boli nominantmi bývalej vlády, alebo sú inak prepojení na stranu Smer-SD.

Ústavný súd dvakrát konštatoval v prípade doktora Klimenta hrubé porušenie základných ustanovení ústavy a Európskeho dohovoru o ľudských právach. Dokonca Ústavný súd hovoril o svojvôli sudcu Klimenta.

Robert Fico, šéf opozičnej strany Smer-SD.

Fico upozornil, že jeho strana už viac ako rok upozorňuje na porušovanie základných ľudských práv v exponovaných trestných veciach. Tvrdí, že vládna koalícia od začiatku zneužíva trestné právo na boj s opozíciou: .„Ak si urobíme analýzu roku 2021, zistíme, že nemôžeme hovoriť o nejakých individuálnych zlyhaniach v prípade orgánov činných v trestnom konaní a súdov, ale môžeme hovoriť o určitom systéme zneužívania trestného práva, môžeme hovoriť o systéme zhoršovania postavenia obvinených a osôb, ktoré sa nachádzajú vo výkone väzby,“ konštatuje Fico dodávajúc, že celá situácia rozhodne nie je v poriadku.

Mená sudcov porušujúcich ľudské práva sa opakujú

„Ak sa pozrieme na tých sudcov NS, musím bohužiaľ konštatovať, že sú to zväčša stále tie isté mená, ktoré sa opakujú. My sme sa snažili na to upozorňovať už aj príslušné orgány. V roku 2021 sme opakovane podali podnet na začatie disciplinárneho konania voči sudcovi najvyššieho súdu pánovi Klimentovi. Pán Kliment je strýko známeho prokurátora špeciálnej prokuratúry pána Repu. Ústavný súd dvakrát konštatoval v prípade doktora Klimenta hrubé porušenie základných ustanovení ústavy a Európskeho dohovoru o ľudských právach. Dokonca Ústavný súd hovoril o svojvôli sudcu Klimenta. Pochopiteľne tento podnet, ktorý sme poslali ministerke spravodlivosti bol odmietnutý,“ pokračoval predseda strany Smer-SD.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Fico ďalej hovorí, že ak sa obvinený domnieva, že bol obvinený nezákonne a že je nevinný, už nemá čo viac dosiahnuť, ako rozhodnutie ÚS, ktorý konštatuje porušenie jeho základných ľudských práv. Predseda Smeru má k dispozícii prípad nezákonne obvineného, ktorý nezákonne sedí vo väzbe. Aj tento totiž dostal do rúk rozhodnutie ÚS, ktoré konštatuje, že jeho základné ľudské práva, pokiaľ ide o väzbu, boli hrubo porušené, no napriek tomu sedí vo väzbe už viac ako rok a pol.

Dnešné vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica sú ďalšou a dlhotrvajúcou snahou o zastrašovanie a spochybňovanie sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Juraj Šeliga, vládny poslanec strany Za ľudí.

„Dokonca ÚS konštatuje, že na obdobie väzby, ktoré trvalo niekoľko mesiacov, neexistuje žiadny právny titul, v podstate sedí vo väzbe bez akéhokoľvek právoplatného rozhodnutia. ÚS poslal toto rozhodnutie NS, všetci sme očakávali, že takéto brutálne rozhodnutie ÚS bude automaticky viesť k prepusteniu obvineného z výkonu väzby,“ konštatoval R. Fico.

Obhajcovia podali trestné oznámenia na sudcov NS

Podľa tlačovej správy strany Smer-SD sa dnes historicky prvýkrát obhajcovia odhodlali prísť na generálnu prokuratúru a podať konkrétne trestné oznámenia na konkrétnych sudcov NS za podozrenie zo spáchania trestného činu marenia rozhodnutia ÚS. Ide konkrétne o zúčastnených advokátov Mareka Paru a Pavla Gašpara.

Máme tu sudcov Najvyššieho súdu SR, ktorí majú byť garantom zákonnosti, garantom práv v Slovenskej republike, o ktorých Ústavný súd SR dnes povedal, že bez právneho titulu obmedzili osobnú slobodu nášho klienta.

Advokát Pavol Gašpar.

Advokát Para k celej situácii podal relatívne rozsiahle stanovisko: „Ten prípad Norberta Bödöra, ktorý je založený na obvinení spočívajúcom na jedinom nepriamom dôkaze, bol sprevádzaný od počiatku námietkami z našej strany, ktoré neboli ani úskočné, boli uplatňované riadne a včas a vyústili v rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré bolo doručované a nadobudlo tým účinnosť 23.12, teda ešte pred Vianocami. Z tohto dôvodu sme hneď na Najvyššom súde iniciovali vydanie príkazu na prepustenie nášho mandanta, nakoľko prepustenie z väzby bolo jediným možným následkom rozhodnutia Ústavného súdu SR, ktorý pre najzávažnejšie porušenia všeobecných súdov, kedy porušili právo na zákonného sudcu, ale porušili taktiež prezumpciu neviny, zrušil nielen druhostupňové rozhodnutia, ale aj prvostupňové rozhodnutie a riadne prikázal Najvyššiemu súdu v čo najkratšej lehote vysporiadať sa s týmito nedostatkami. Podľa ustálenej praxe má ísť o hodiny, maximálne o dni a dnes sú to už týždne, kedy bez akéhokoľvek zákonného titulu držia Norberta Bödöra naďalej vo väzbe a to tak absurdným spôsobom, že po tom, čo sme dali podnet na vydanie príkazu na prepustenie, bol tento podnet z Najvyššieho súdu postúpený Špecializovanému trestnému súdu, Špecializovaný trestný súd ho postúpil v úvodzovkách z opatrnosti naspäť Najvyššiemu súdu. A Najvyšší súd po tom, čo nám oznámil jednak zloženie senátu, ktorý bude rozhodovať a oznámil nám taktiež termín, kedy bude rozhodovať, teda 4.1.2022, hodinu pred neverejným zasadnutím poslal zrušenie tohto termínu, kedy sme sa dozvedeli, že v tento deň sa namietli dvaja sudcovia a po ich námietke sa namietol aj ďalší člen senátu. Z tohto dôvodu má rozhodovať, ale nikto nevie kedy, najprv senát 5T, potom senát 2T, potom senát 4T a týmto spôsobom sa bude odďaľovať nevyhnutné prepustenie nášho mandanta z väzby.“

Obžaloby sú bez mien a spôsobu spáchania skutkov

Advokát Gašpar dodal, že Norbert Bödör je dnes obžalovaný z 83 čiastkových skutkov jedného pokračovacieho trestného činu. Bola naňho podaná obžaloba, no v 82 skutkoch nie je uvedené ani jeho meno, ani spôsob, akým spôsobom mal spáchať tieto uvedené trestné činy. „Svedčí naňho jeden svedok, napriek tomu, že je 18 mesiacov vo väzbe, aj tento svedok svoju výpoveď dopĺňal a na základe doplnenia práve mena nášho klienta sa dostal z väzby na slobodu. Napriek takejto dôkaznej núdzi niektoré vybrané médiá z neho vytvorili symbol zla a korupcie spájanej s čerpaním eurofondov. Na druhej strane tu máme sudcov NS, ktorí majú byť garantom zákonnosti, garantom práv v Slovenskej republike, o ktorých ÚS dnes povedal, že bez právneho titulu obmedzili osobnú slobodu nášho klienta,“ tvrdí Gašpar.

Šeliga reagoval, hovorí o hlbokom zavádzaní

Takýto názor s opozičným lídrom a so zúčastnenými obhajcami však nezdieľa vládny poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí): „Dnešné vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica sú ďalšou a dlhotrvajúcou snahou o zastrašovanie a spochybňovanie sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.“

Podľa bývalého podpredsedu parlamentu Fico zavádza: „Snaha vytvoriť obraz o nezákonných stíhaniach je možnosťou obhajoby, ale ak sa na tom pričiňuje opozičný politik, je to hlboké zavádzanie, ktorého cieľom je získať politické body a ochrániť svoju osobu.“

VIDEO Šeliga: Odmietam zastrašovanie sudcov Najvyššieho súdu SR

Zdroj: fb/seligazaludi

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vyšetrovateľ stojí pred tabuľou s podozrivými osobami
  2. Roman Mikulec (OĽaNO)
  3. Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  4. Čelní predstavitelia strany Smer-SD počas tlačovky.
  5. Bratislavský advokát Martin Ribár.
  6. Mária Kolíková (klub SaS).
  7. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky strany Hlas-SD.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico upozornil: Ústavný súd vydal vlani 13 rozhodnutí o porušovaní ľudských práv sudcami NS!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti