eReport.sk
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange. Foto: tasr/ap

Zakladateľ portálu Wikileaks Assange sa môže odvolať voči vydaniu do USA!

Austrálsky internetový aktivista a publicista Julian Paul Assange, ktorý je známy ako zakladateľ internetového portálu Wikileaks, sa môže odvolať voči vydaniu do USA, kde by ho s najväčšou pravdepodobnosťou čakal tvrdý trest aj napriek tomu, že jeho činnosťou bolo zverejňovanie dôkazov o vážnych zločinoch, porušujúcich medzinárodné právo. Jednalo sa predovšetkým o vojnové zločiny, porušovanie ľudských práv a korupciu najmocnejších špičiek krajiny. S informáciou prišiel Inštitút ľudských práv.

„Je to hanbou Veľkej Británie“

Inštitút tvrdí, že súčasné väznenie Assangea, na ktorého bol už 30. novembra 2010 vydaný zatykač, je hanbou Veľkej Británie práve preto, lebo sa krajina oficiálne považuje za demokratickú a právnu. „Je to väzeň svedomia a je hanbou Veľkej Británie, ktorá o sebe tvrdí, že je demokraciou rešpektujúcou ľudské práva, že ho väzní,“ píše sa v statuse inštitútu na sociálnej sieti Facebook.

Foto: fb/institutludskychprav

Žiadajú o podpisy pod žiadosť o jeho prepustenie

Inštitút zároveň spustil aktivitu, v rámci ktorej sa ľudia môžu pridať k iniciatíve za Assangeove prepustenie. „Podporte svojím podpisom žiadosť o jeho prepustenie tu ludskeprava.sk/freeassange,“ uzavrel inštitút.

Bude vás zaujímať:

  1. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zakladateľ portálu Wikileaks Assange sa môže odvolať voči vydaniu do USA!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti