Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár na sociálnej sieti tvrdo reaguje na iniciatívu piatich kongresmanov USA, ktorí vyzývajú Facebook k väčšej kontrole proruskej propagandy na Slovensku. Chmelár upozorňuje, že zahraniční politici takýmito vyhláseniami zasahujú do vnútorných záležitostí Slovenska a to nie z vlastnej iniciatívy, ale údajne na základe udania vlastného národa zo strany ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO). Chmelár ako odborník na médiá tvrdí, že dezinformácií na Slovensku nie je viac ako v minulosti, že sa vyskytujú aj v mainstreamových a korporátnych médiách a že sme v skutočnosti dlhodobo národom nie len hrdinov, ale aj udavačov.
Na aktivite amerických kongresmanov vidí odborník minimálne trojicu hlavných problémov: „Ten prvý je, že pätica členov amerického zákonodarného zboru zasahuje do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky takým drzým až brutálnym spôsobom, že to nemá v našich moderných dejinách obdobu. Ten druhý je, že kongresmani u nás žiadajú také obmedzenie slobody prejavu, aké by im u nich doma neprešlo, pretože anglo-americké poňatie tohto práva je oveľa liberálnejšie ako kontinentálne európske normy, takže v Spojených štátoch by ste nemohli odstíhať ani extrémistické prejavy. No a ten tretí, azda najzávažnejší je, že toto všetko sa nedeje pod tlakom, ale z vlastnej iniciatívy našich najvyšších štátnych predstaviteľov, ktorí namiesto toho, aby svojich občanov chránili, udávajú ich a v spojení s cudzou mocnosťou konajú proti nim a ich právam. To je škandál, ktorý by mal za normálnych okolností potenciál pádu vlády, no v našich podmienkach nespôsobil ani len formálne mediálne znepokojenie.“
„Premiéra postavil do pozoru obyčajný kongresman“
Analytik si ďalej myslí, že postup vlády voči vyhláseniam amerických kongresmanov je neakceptovateľný, lebo by sa nemali nechať postaviť do pozoru bežným americkým kongresmanom. Svoju úlohu mal pri tom zohrať aj zástupca spoločnosti Eset.
„Je to vláda kolaborantov a udavačov a nenašla v sebe ani toľko cti, aby nás aspoň zrádzala na zodpovedajúcej úrovni – nášho premiéra a členov vlády postavil do pozoru obyčajný kongresman. Netreba žiadny pozývací list ako pred vyše polstoročím, príkazy plnia iniciatívne a okamžite. Z listu kongresmanov vyplýva, že vychádzali zo zavádzajúcich až lživých informácií, že sa stretli s dedičom oligarchického impéria Esetu a zostavovateľom pochybného zoznamu ´proruských aktérov´ Michalom Trnkom a že na šéfa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga vyvíjali nátlak, aby názory týchto ľudí obmedzil alebo odstránil,“ tvrdí Chmelár.
Nevníma nárast výskytu dezinformácií
Masovo šírenou myšlienkou v spoločnosti je, že na Slovensku za posledné mesiace evidujeme nárast množstva dezinformácií v étere. Mimo iného historik médií však túto domnienku tvrdo odmieta.
„Trvám na tom, že tzv. dezinformácií nie je viac ako v minulosti, ako historik médií to viem exaktne dokázať, a že tzv. boj proti dezinformáciám nie je nič iné ako ideologické zdôvodnenie snáh umlčať protistranu, vylúčiť ju z legitímnej diskusie a zabezpečiť si mediálny monopol. Tvrdenie, že dezinformácie do verejnej diskusie nepatria, obstojí iba v prípade, ak by ste zabezpečili vylúčenie všetkých hoaxov z komunikácie – vrátane tých, ktorými si pomáha vláda a jej spriaznené médiá – čo je prakticky nemožné,“ myslí si Chmelár.
Bude vás zaujímať:
Faktom podľa odborníka ostáva aj to, že tzv. médiá hlavného prúdu na tom v overovaní si informácií nie sú o nič lepšie ako tzv. alternatíva: „Ak americkí kongresmani, ale aj vicepremiérka Remišová vyčítajú facebooku, že má na Slovensku „málo overovateľov faktov“, tak musíme pripomenúť, že mainstreamové médiá ich nemajú prakticky vôbec a že toľko hlúpostí, čo sa tam premelie, už dávno prevyšuje počet hoaxov v alternatívnych médiách – ale nikto to nepreveruje. Iba admin Polície Slovenskej republiky, ktorý sám šíril hoaxy, sa vytešuje, že ´o toxickosti slovenského facebooku sa dozvedel celý svet´.“
Výzva ľuďom
Chmelár mimo iného vo svojom statuse doručil aj výzvu obyčajnému ľudu, aby sa na podobné aktivity vlády a zahraničných politikov mocností len neprizeral.
„Je najvyšší čas, aby sa všetci príčetní ľudia na Slovensku spamätali a začali konať, kým neumlčia posledného z nás. Je najvyšší čas pochopiť, že vláda sa nesnaží o víťazstvo pravdy nad propagandou, ale o totálne ovládnutie informačného priestoru,“ bije na poplach analytik.
Pri poukázaní na mediálne dezinformačné aktivity použil dokonca aj príklad rusko-ukrajinského konfliktu: „Zatiaľ totiž nedokázali upchať všetky informačné kanály, zatiaľ sa dajú pozerať arabské, indické i čínske stanice, na ktorých ukazujú aj zničenú ukrajinskú techniku a na ktorých to vôbec nevyzerá tak, že Moskva je na kolenách. Čo je teda skutočnou dezinformáciou? Otvorene napísať, že Ukrajina bitku o Mariupoľ prehrala? Alebo kŕmiť čitateľov a divákov nezmyslami o víťaznom postupe, ktorý je nemenej komický ako reči o ´špeciálnej vojenskej operácii´?“
„Udávalo sa od nepamäti“
Prítomnosť udavačov na Slovensku a to aj na najvyšších politických miestach, podľa neho ani náhodou nie je na Slovensku novinkou. Chmelár v podstate tvrdí, že sa udávalo takmer v každej našej historickej epizóde. „Sme národom hrdinov a udavačov. Udávalo sa tu od nepamäti. Od čias závistlivých kňazov na Veľkej Morave, od čias janičiarov kolaborujúcich s Osmanskou ríšou, udávalo sa za Jánošíka, za revolúcie v roku 1848, za maďarizácie, udávali gardisti za Tisa, boľševici za Gottwalda i normalizátori za Husáka. Od Tuku cez Biľaka až po Naďa mala každá generácia svojich kolaborantov. Dôležité je vedieť, že toto, čo robia, je odporné, odsúdeniahodné a že toto im národ nezabudne,“ uzavrel.
Redakcia eReport nemusí súhlasiť s názormi osôb, ktorých stanoviská uverejňuje.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár odsudzuje aktivity amerických kongresmanov: Toto je vláda kolaborantov a udavačov