eReport.sk
Nominantka na post veľvyslanca USA na Ukrajine Bridget Brinková hovorí pred vypočutím pred Senátnym výborom pre zahraničné vzťahy 10. mája 2022 vo Washingtone. Foto: tasr/ap

VIDEO Propaganda? Ambasáda USA v SR promuje rozhovor Brinkovej pre SME a zdieľa aj Naďa

„Mali by sme hovoriť o snoch ľudí a ich cieľoch, apelovať na to najlepšie v nich. V ideálnom svete by mala vláda pomôcť ľuďom naplniť ich potenciál, aby sa mohli stať tým, čím chcú byť, a aby mal túto šancu naozaj každý.“ Aj toto povedala Bridget Brinková, pôsobiaca ako americká veľvyslankyňa na Slovensku pre denník SME. Ambasáda na sociálnej sieti takto upozornila na rozhovor svojej dosluhujúcej šéfky v známom slovenskom médiu. Bridget Brink totiž mieri na Ukrajinu.

Musíme tiež zvažovať, ako čo najlepšie využívať technológie na podporu demokracie a nie na jej podkopávanie.

Bridget Brinková pre SME.

Americká ambasáda podčiarkla aj to, že rozhovor s Bridget Brinkovou môžu občania nájsť aj v anglickom jazyku, redakcia „smečka“ ho už stihla preložiť pre „english version“ svojho portálu, konkrétne pre spectator.sme.sk.

Kým vláda Eduarda Hegera (OĽANO) vyhlasuje, že bojuje s prokremeľskou propagandou, je legitímne sa pýtať, či významná časť občanov SR podráždene nevníma ako propagandu aj vyhlásenia, ktoré tu prichádzajú zo zámoria.

„Hrozba dezinformácií narástla, na druhej strane si spoločnosť toto riziko aj viac uvedomuje. Nesmieme však zabúdať ani na príčiny, prečo sa dezinformácie môžu tak rýchlo šíriť. Veľmi dôležité sú napríklad investície do vzdelávanie, čo platí v Spojených štátoch aj inde vo svete. Musíme tiež zvažovať, ako čo najlepšie využívať technológie na podporu demokracie a nie na jej podkopávanie,“ aj na toto vyhlásenie Brinkovej pre SME upozornilo veľvyslanectvo USA v Bratislave vo svojom statuse.

Zdroj: fb/usembassyslovakia

Veľvyslankyňa Bridget Brinková sa po ukončení trojročnej diplomatickej misie 17. mája rozlúčila na recepcii. Ambasáda USA v Bratislave k tomu uviedla, že „ďakujeme hosťom a všetkým za priania a svoju prítomnosť. Do skorého videnia!“. V statuse zverejnili aj odkaz Brinkovej: „Slovensko má pre mňa navždy špeciálne miesto v srdci.“

FOTO Bridget Brink sa po ukončení diplomatickej misie 17. mája rozlúčila na recepcii

GALÉRIA – Foto: fb/usembassyslovakia

„Na Slovensku záleží. Na jeho úspechu záleží. Na jeho budúcnosti záleží. A v budúcnosti, aj keď tu nebudem, mi na Slovensku bude vždy záležať. Ďakujem Vám, že ste boli pre mňa a moju rodinu takými úžasnými hostiteľmi. Slovensko bude mať vždy kúsok nášho srdca.“ – to sú slová Brinkovej, ktoré ambasáda USA sprostredkovala cez video na sociálnej sieti, v ktorom sa Slovákom prihovorila Brinková pri príležitosti konca jej misie v SR dňa 17. mája.

Zdroj: fb/usembassyslovakia

Čo k tomu dodať? Predovšetkým status amerického veľvyslanectva, v ktorom „tlačí“ do pozornosti širokej verejnosti rozhovor Brinkovej pre SME je zjavne ukážkou toho, ako možno efektívne podsunúť širokým masám určité názory a propagovať tak jednej strany. V tomto prípade, tej americkej.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) prijala na nástupnej audiencii novú veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brinkovú (vľavo), ktorá jej odovzdala poverovacie listiny, 20. augusta 2019 v Bratislave. – Foto: tasr

Kým vláda Eduarda Hegera (OĽANO) vyhlasuje, že bojuje s prokremeľskou propagandou, je legitímne sa pýtať, či významná časť občanov SR podráždene nevníma ako propagandu aj vyhlásenia, ktoré tu prichádzajú zo zámoria.

Aktuálnu výraznú aktivitu tunajšej americkej ambasády na sieti podčiarkuje aj ďalší status spred niekoľkých hodín. Týka sa zjavnej „nadpráce“ amerických kongresmanov, ktorí vyzvali šéfa Facebooku, aby riešil Slovensko kvôli údajným hoaxom a dezinformáciám, ktoré sa tu na sieťach majú šíriť.

Veľvyslanectvo USA v tejto súvislosti zdieľalo aj status ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO), ktorý na to upozornil. „Je nám cťou a potešením spolupracovať s profesionálmi vládneho, mimovládneho a súkromného sektora na posilňovaní vzájomnej bezpečnosti a hodnôt demokracie, ktoré spájajú obe naše krajiny. Sloboda slova je jednou zo základných ľudských práv, avšak netreba zabúdať, že sloboda so sebou nesie aj zodpovednosť. Prečítajte si list kongresmanov, ktorý bude adresovaný do 1. júna tu,“ uviedla ambasáda USA sídliaca v Bratislave na Facebooku k statusu slovenského ministra obrany.

Zdroj: fb/usembassyslovakia

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden hovorí o vojne na Ukrajine v Bielom dome.
  2. Veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget A. Brinková.
  3. Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovky na bratislavskom letisku bezprostredne po návrate z Kyjeva.
  4. Jaroslav Naď, uprostred veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget Brinková a vľavo veľvyslanec SR pri NATO Peter Bátor
  5. Generálny riaditeľ Siemens Vladimír Slezák na archívnej snímke.
  6. Zuzana Čaputová

Na záver ešte najčerstvejšia aktualita. Senát amerického Kongresu v noci na štvrtok jednomyseľne schválil nomináciu Bridget Brinkovej na post veľvyslankyne USA na Ukrajine. TASR informáciu prevzala zo spravodajského servera Politico a televízie CNN.

Senátori boli jednohlasne za Brinkovú

Kariérna diplomatka Brinková doposiaľ pôsobila ako veľvyslankyňa na Slovensku. Post americkej ambasádorky v Kyjeve bol neobsadený od mája 2019, keď bola počas vlády prezidenta Donalda Trumpa predčasne odvolaná Marie Yovanovitchová.

Vypočutie Brinkovej pred Senátnym výborom pre zahraničné vzťahy sa konalo 10. mája, teda dva týždne po tom, ako ju na pozíciu americkej veľvyslankyne na Ukrajine navrhol americký prezident Joe Biden.

Senátori posudzovali Brinkovej nomináciu v zrýchlenom konaní a potvrdili ju jednohlasne aklamáciou. Už v stredu ju jednomyseľne schválil senátny výbor pre zahraničné vzťahy, ktorý odporučil jej potvrdenie v pléne Senátu. Následne Brinkovej vyjadrilo podporu všetkých 100 členov senátorov.

USA vraj urgentne potrebujú diplomata v Kyjeve

Podľa servera Politico sa senátori z oboch hlavných politických strán – demokrati i republikáni – zhodli na tom, že je urgentne potrebné, aby mali Spojené štáty opäť svojho veľvyslanca na Ukrajine, ktorá sa už 85. deň bráni ruskej vojenskej agresii. Kedy sa Bridget Brinková ujme vedenia ambasády v Kyjeve, nebolo bezprostredne jasné.

Vypočutie Brinkovej pred Senátnym výborom pre zahraničné vzťahy sa konalo 10. mája, teda dva týždne po tom, ako ju na pozíciu americkej veľvyslankyne na Ukrajine navrhol americký prezident Joe Biden.

Brinková už pôsobila v Srbsku aj v Gruzínsku

Brinková pôsobí ako veľvyslankyňa USA na Slovensku od júla 2019. Predtým bola činná v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu (NSC) a na zastupiteľských úradoch v Srbsku, Uzbekistane, Gruzínsku a ďalších krajinách.

Americké veľvyslanectvo v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v stredu znova otvorili po trojmesačnej uzávere, ktorá súvisela s ruským vpádom na Ukrajinu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Propaganda? Ambasáda USA v SR promuje rozhovor Brinkovej pre SME a zdieľa aj Naďa

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti