eReport.sk
Šéf Kremľa Vladimir Putin sa môže tešiť. Sankcie voči jeho krajine ruskej mene neublížili. Skôr naopak, pretože rubeľ podľa agentúry Bloomberg posilnil. Zdroj: pixabay.com

Sulíkov štátny tajomník: Slovensko bude podporovať sankcie poškodzujúce Rusko!

Slovenská republika bude podporovať všetky sankcie, ktoré ekonomicky poškodia Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Pri prijímaní odvetných opatrení by sme však mali postupovať tak, aby nepoškodili viac Európu ako režim prezidenta Vladimira Putina. V diskusii TASR TV to uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

Slovensko je podľa neho schopné zmeniť dodávateľa ropy v horizonte troch rokov. O energetickej bezpečnosti EÚ sa diskutovalo aj v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

Galéria o zákaze dovozu ruskej ropy

„To, čo chce zaviesť Európa, Európska komisia, je komplexný zákaz (dovozu) s tým, že terminály by mali zmeniť dodávky ruskej ropy na nejakú inú už od začiatku budúceho roka. V prípade ropovodov sa rokuje o prechodných obdobiach, ktoré si nárokuje Slovensko, Česko alebo Bulharsko,“ priblížil Galek s tým, že trvalú výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy, ktorú žiada Maďarsko, Slovensko nepodporuje.

Tri roky na zmenu technológie spracovania inej ropy?

„Veríme, že tri roky nám postačia na to, aby vedeli rafinérie zmeniť technológiu a spracovávať aj inú ropu,“ dodal štátny tajomník. Pripomenul, že rafinéria Slovnaft vyrába motorové palivá nielen pre Slovensko, ale aj pre Rakúsko a Českú republiku. Zároveň podľa neho netreba zabúdať na Ukrajinu, ktorej sme už dodali 14 miliónov litrov pohonných hmôt, z toho štyri milióny boli leteckého benzínu, ktorý je používaný aj v rámci vojnových operácií voči ruskému agresorovi. Prechodné obdobie na odchod od ruskej ropy podporuje aj europoslanec Robert Hajšel.

Bude vás zaujímať:

  1. ropné produkty tankovanie
  2. plynové potrubie plyn spustenie ilustračka
  3. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  4. USA vojaci
  5. Pohľad na čerpaciu stanicu v maďarskej Rajke

„Aj v prípade Slovenska je treba nejaký čas na investície, na vykonanie nevyhnutných krokov spojených so zabezpečením alternatívnych zdrojov a ciest pre ropu mimo Ruska, napríklad úplné spustenie ropovodu Adria,“ priblížil. Nejde však podľa neho iba o kroky spojené s technickými zmenami pri spracovaní ropy, ale aj o sociálne opatrenia pre najzraniteľnejších. Zmeny dodávok totiž môžu spôsobiť rast ceny palív.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sulíkov štátny tajomník: Slovensko bude podporovať sankcie poškodzujúce Rusko!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti