eReport.sk
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Foto: tasr

Bielorusko zdôvodňuje rozmiestnenie ruských jadrových zbraní: Tlak NATO!

Bielorusko zdôvodňuje svoje rozhodnutie tlakom NATO. Ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyhlásilo, že k umožneniu rozmiestniť ruské jadrové zbrane na svojom území ho donútili agresívne kroky krajín Severoatlantickej aliancie, ktoré ohrozujú bezpečnosť Bieloruska. TASR správu prevzala z agentúry Reuters a tá sa odvolala na ruské štátne médiá.

Plány na rozmiestnenie ruských jadrových zbraní na území Bieloruska oznámil cez víkend ruský prezident Vladimir Putin. Bielorusko tvrdí, že takýto krok nebude v rozpore s medzinárodnými dohodami o nešírení jadrových zbraní. Tieto zbrane by totiž neboli pod kontrolou Minska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hegera a Naďa nebudú voliť ani ich rodičia
  2. Šéf diplomacie EÚ
  3. Ruský prezident Vladimir Putin v stredu obvinil západné spravodajské služby z toho, že Ukrajine pomohli zosnovať "teroristické útoky" v Rusku.
  4. Štart superťažkej rakety Space Launch System (SLS) s modulom Orion bez ľudskej posádky z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida v stredu 16. novembra 2022.
  5. Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
  6. Potreby Ukrajiny
  7. Putin je nekompromisný
  8. USA tlmia vášne

V súlade s právom

„Bielorusko je nútené prijať opatrenia na posilnenie vlastnej bezpečnosti a obranyschopnosti“. Minsk to uviedol s tým, že čelí „bezprecedentnému“ politickému a ekonomickému tlaku zo strany Spojených štátov a ich spojencov.

Rzort diplomacie v Minsku v utorok tvrdil, že „Bielorusko vojensky spolupracuje s Ruskom v prísnom súlade s medzinárodným právom“.

„Výcvik bieloruských pilotov, ktorí dokážu lietať na lietadlách so špecifickou muníciou, modernizácia lietadiel, aj rozmiestnenie jadrových hlavíc na území Bieloruska bez toho, aby Minsku odovzdali kontrolu nad nimi a nad súvisiacimi technológiami, nijako neodporuje ustanoveniam článkov I a II Zmluvy o nešírení jadrových zbraní,“ dodalo ministerstvo.

Musí vraj reagovať

Bielorusko vraj musí reagovať, pretože jednostranné donucovacie opatrenia aliancie vo sfére politiky a ekonomiky sprevádza budovanie vojenského potenciálu blízko bieloruských hraníc v susedných krajinách, ktoré sú členmi NATO.

Bielorusko považuje kroky Západu za priame a hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí nezávislého štátu. Cieľom toho je zmeniť geopolitický kurz a vnútropolitický systém Bieloruska.

Lukašenkov režim nepriamo podporuje ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine od jej začiatku vo februári 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bielorusko zdôvodňuje rozmiestnenie ruských jadrových zbraní: Tlak NATO!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti