eReport.sk
USA tlmia vášne
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

USA tlmia vášne: Putin žiadne jadrové zbrane nepresúva! Nič tomu ani nenasvedčuje

USA tlmia vášne. Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

USA tlmia vášne

„Nevidíme žiadne známky toho, že by (ruský prezident Vladimir Putin) splnil tento sľub alebo presunul nejaké jadrové zbrane,“ povedal Kirby v relácii Face the Nation televíznej stanice CBS.

Putinova dohoda s Lukašenkom

Putin v sobotu oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá mu umožňuje rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Rusko zároveň podľa jeho slov v Bielorusku už rozmiestnilo desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane. Putinovo oznámenie si vyslúžilo odsúdenie Kyjeva aj Západu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Žaloba na britskom súde na Vagnerovu skupinu
  2. Nastal čas na mier?
  3. Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
  4. Zločiny Ruska na Ukrajine

Vzhľadom na narastajúce obavy z jadrovej vojny, ktoré vyvoláva ruská invázia na Ukrajinu, sa experti domnievajú, že Moskva by pri útokoch zrejme mohla použiť taktické jadrové zbrane s menším dosahom než majú strategické zbrane.

„Nič tomu nenasvedčuje“

Kirby však teraz povedal, že podľa Washingtonu zatiaľ nič nenasvedčuje tomu. Putin v úmysle použiť na území Ukrajiny jadrové zbrane. Dodal, že USA denne monitorujú situáciu na Ukrajine, dosiaľ sa však nevyskytlo nič, čo by ich „prinútilo zmeniť svoj strategický odstrašujúci postoj“.

Putin poukázal na kroky USA

Putin vo svojom sobotnom oznámení poukázal na to, že aj USA rozmiestnili takéto jadrové zbrane na území svojich spojencov. AFP približuje, že ide o Belgicko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Turecko. Západ označil Putinovo prirovnanie za „zavádzajúce“.

Kyjev v nedeľu v reakcii na oznámenie šéfa Kremľa požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN. NATO v označilo rétoriku Moskvy týkajúcu sa jadrových zbraní za „nebezpečnú a nezodpovednú“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA tlmia vášne: Putin žiadne jadrové zbrane nepresúva! Nič tomu ani nenasvedčuje

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti