eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu obvinil západné spravodajské služby z toho, že Ukrajine pomohli zosnovať "teroristické útoky" v Rusku.
Rusko umiestnilo v Bielorusku raketové komplexy Iskander. Podľa prezidenta Putina tým neporušili žiadnu dohodu. Foto:tasr/afp

Experti reagujú na rusko-bieloruskú dohodu: TOTO sa stane, ak Minsk dovolí Putinovi rozmiestniť jadrové zbrane!

Experti reagujú na rusko-bieloruskú dohodu! Medzinárodná kampaň za zákaz jadrových zbraní (ICAN) v spojitosti s plánom Ruska na umiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku upozornila na nebezpečnú eskaláciu. Experti to označili za mimoriadny krok či pokus o zastrašenie Severoatlantickej aliancie.

Experti reagujú na rusko-bieloruskú dohodu

ICAN odsudzuje túto mimoriadne nebezpečnú eskaláciu, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní,“ uviedla táto kampaň na Twitteri. Zdieľanie jadrových zbraní podľa ICAN zhoršuje situáciu v spojitosti s konfliktom na Ukrajine a hrozí riziko katastrofických humanitárnych následkov.

„Mimoriadne nebezpečné“

ICAN tiež píše, že prijatie jadrových zbraní inej krajiny na svojom území je zakázané na základe medzinárodnej Zmluvy o zákaze jadrových zbraní (TPNW) – Moskva ani Minsk však nie sú zmluvnou stranou tejto dohody.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá umožňuje Moskve rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Rusko však podľa prezidenta touto dohodou neporušuje prísľuby o nešírení jadrových zbraní, píše Reuters.

„Je to súčasť Putinovho pokusu zastrašiť NATO,“

uviedol pre nemecký týždenník Die Zeit Hans Kristensen, špecialista na oblasť zbrojenia a bezpečnosti z Federácie amerických vedcov (FAS)-

Významný krok, tvrdí analytik

Analytik Nikolaj Sokol to označil za veľmi významný krok. „Rusko bolo vždy veľmi hrdé, že nemá jadrové zbrane mimo svojho územia. Teraz to menia a je to veľká zmena,“ uviedol tento expert z Viedenského centra pre odzbrojenie a nešírenie zbraní (Vienna Center for Disarmament and NonProliferation – VCDNP). Americké ministerstvo zahraničných vecí pre stanicu CNN uviedlo, že bude naďalej sledovať dôsledky vyplývajúce z plánu Ruska umiestniť tieto zbrane v Bielorusku. Svoju stratégiu v oblasti jadrových zbraní však nezmení.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blinken vyzval Lavrova
  2. Je jeho jadrovým rukojemníkom!
  3. Putin popiera špekulácie Západu

„Nevidíme žiadny dôvod na zmenu nášho strategického jadrového postoja. Ani žiadne náznaky, že sa Rusko pripravuje použiť jadrovú zbraň,“ uviedol vo vyhlásení hovorca amerického rezortu diplomacie Vedant Patel.

TPNW zakazuje použitie jadrových zbraní i manipuláciu s nimi

TPNW zakazuje použitie, vývoj, výrobu, testovanie a skladovanie jadrových zbraní, ako aj vyhrážanie sa ich použitím. Valné zhromaždenie OSN ju prijalo ešte v júli 2017 s podporou 122 krajín a do platnosti vstúpila v januári 2021. Vo svete je oficiálne deväť krajín, ktoré disponujú jadrovými zbraňami. Ani jedna sa však k TPNW nepripojila, pripomína agentúra DPA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Experti reagujú na rusko-bieloruskú dohodu: TOTO sa stane, ak Minsk dovolí Putinovi rozmiestniť jadrové zbrane!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti