eReport.sk
Potreby Ukrajiny
Nemecký kancelár Olaf Scholz počas prejavu na otvorení 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 17. februára 2023. Foto: tasr/ap

Poľsko aj Nemecko kritizujú Rusko: Rozmiestniť jadrové zbrane v Bielorusku? Neprijateľné!

Poľsko aj Nemecko kritizujú Rusko za sobotné oznámenie Putina, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Poľsko aj Nemecko kritizujú Rusko

„Odsudzujeme toto zosilnenie hrozby pre mier v Európe aj v celom svete,“ povedal agentúre PAP hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina. Nemenovaný predstaviteľ nemeckého rezortu diplomacie označil sobotné oznámenie Ruska za „ďalší pokus o jadrové zastrašovanie“ a dodal, že Nemecko sa ním nenechá „vyviesť zo svojho kurzu“.

„Prirovnanie (ruského) prezidenta Putina k šíreniu jadrových zbraní v rámci NATO je zavádzajúce a neospravedlňuje krok, ktorý Rusko oznámilo,“ povedal agentúre AFP.

Rozmiestnenie jadrových zbraní

Bielorusko by sa rozmiestnením ruských jadrových zbraní podľa jeho slov zároveň dostalo „do rozporu“ s vlastnými vyhláseniami. O tom, že je zónou bez jadrových zbraní. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá umožňuje Moskve rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Šéf Kremľa tiež povedal, že Rusko už v Bielorusku rozmiestnilo desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane. Rusko podľa jeho slov touto dohodou neporušuje prísľuby o nešírení jadrových zbraní. Putin pritom poukázal na to, že USA tiež rozmiestnili jadrové zbrane na území svojich európskych spojencov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lavína, pád lavíny
  2. Žaloba na britskom súde na Vagnerovu skupinu
  3. Nastal čas na mier?
  4. Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
  5. Smer povstal z popola

NATO označilo v nedeľu rétoriku Moskvy týkajúcu sa jadrových zbraní za „nebezpečnú a nezodpovednú“. Informovalo tiež, že „situáciu pozorne sleduje“. Severoatlantická aliancia však dosiaľ nezaznamenala nijaké zmeny. Zmeny v ruskom postoji k jadrovým zbraniam, ktoré by ju viedli k „úprave jej vlastného“ postoja, uviedla jej hovorkyňa. Zároveň označila za „zavádzajúce“ ruské zmienky o tom, že samotné NATO rozširuje svoje jadrové zbrane.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľsko aj Nemecko kritizujú Rusko: Rozmiestniť jadrové zbrane v Bielorusku? Neprijateľné!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti