eReport.sk
Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: tasr/ap

Kyjev volá po zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN! NATO: Ruská jadrová rétorika je nebezpečná!

Ruská jadrová rétorika je nebezpečná. Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane.

Kyjev volá po zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN

Ukrajina očakáva od Spojeného kráľovstva, Číny, Spojených štátov a Francúzska účinné opatrenia proti jadrovému vydieraniu zo strany Kremľa… Žiadame, aby sa na tento účel okamžite zvolalo, ako aj mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedlo v nedeľu ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá umožňuje Moskve rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Šéf Kremľa tiež povedal, že Rusko už v Bielorusku rozmiestnilo desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane. Rusko podľa jeho slov touto dohodou neporušuje prísľuby o nešírení jadrových zbraní. Putin pritom poukázal na to, že USA tiež rozmiestnili jadrové zbrane na území svojich európskych spojencov.

NATO reaguje

NATO v nedeľu označilo rétoriku Moskvy týkajúcu sa jadrových zbraní za „nebezpečnú a nezodpovednú“. Hovorca Aliancie uviedol, že NATO „situáciu pozorne sleduje“. Dodal však, že hoci Aliancia dosiaľ nezaznamenala nijaké zmeny v ruskom postoji k jadrovým zbraniam, ktoré by ju viedli k „úprave jej vlastného“ postoja.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinská laureátka Nobelovej ceny mieru Olexandra Romancovová vyzvala v stredu Juhoafrickú republiku (JAR), aby nedovolila ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zúčastniť sa na summite skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík
  2. Neefektívne a zbytočné sankcie?
  3. Zelenskyj apeluje na spojencov
  4. Lavína, pád lavíny

Zároveň označil za „zavádzajúce“ ruské zmienky o tom, že samotné NATO rozširuje svoje jadrové zbrane. Krajiny „NATO konajú s plným rešpektom k svojich medzinárodným záväzkom,“ povedal. Naopak zdôraznil, že „Rusko sústavne porušuje svoje záväzky v oblasti kontroly zbrojenia, naposledy pozastavením svojej účasti na novej zmluve START.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kyjev volá po zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN! NATO: Ruská jadrová rétorika je nebezpečná!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti