eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Foto: tasr

Zelenskyj ako Nostradamus: Pre ruskú blokádu je svet na pokraji hrozivej potravinovej krízy

Vojna na Ukrajine má hrozné následky nielen pre ľudí u nášho východného suseda, ale aj pre obyvateľov chudobných štátov odkiaľ sa z Ukrajiny dovážajú obilie a iné poľnohospodárske plodiny. Tí môžu teraz čeliť hrozbe hladu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes varoval, že pre blokádu ukrajinských čiernomorských prístavov Ruskom môžu hrozbe hladu čeliť milióny ľudí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rusko vojnou vystavilo svet hrozbe hladomoru

Zelenskyj v televíznom vystúpení uviedol, že svet je na pokraji „hroznej potravinovej krízy“, keďže Ukrajina nemôže vyvážať veľké množstvo obilia, kukurice, oleja a iných produktov, ktoré mali na svetovom trhu stabilizačnú úlohu. „Bohužiaľ to znamená, že v desiatkach krajín môže byť nedostatok produktov. Ak bude pokračovať ruská blokáda Čierneho mora, milióny ľudí môžu hladovať,“ povedal Zelenskyj. „Zatiaľ čo my hľadáme spôsoby, ako chrániť slobodu, iná osoba ju ničí. Táto osoba pokračuje vo vydieraní sveta s hladom,“ dodal.

Ak bude pokračovať ruská blokáda Čierneho mora, milióny ľudí môžu hladovať.

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil. Kyjev tvrdí, že v ukrajinských prístavoch je v súčasnosti uviaznutých 22 miliónov ton obilia. Západní lídri obviňujú ruského prezidenta Vladimira Putina, že vpádom na Ukrajinu vystavil svet hrozbe hladomoru. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu uviedla, že „potraviny sa stali súčasťou zastrašovacieho arzenálu Kremľa“. Tvrdenia o blokáde ukrajinských prístavov Ruskom sú podľa Moskvy „zavádzaním“ krajín Západu, ktoré sa snažia zakryť svoje vlastné politické chyby. Putin minulý týždeň uviedol, že situácia na svetovom potravinovom trhu sa bude zhoršovať pre britské a americké sankcie na ruské hnojivá.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva.
  2. Slováci by obmedzili najmä nákup oblečenia, ale zvažujú aj potraviny.
  3. Peter Pellewgrini počas tlačovky strany Hlas-SD.
  4. Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.
  5. Ljudmila Denisovová na archívnej snímke z novembra 2019.
  6. Zatvoriť v nedeľu obchody, či nezatvoriť?
  7. Solidárnosť Európy je viac ako potrebná
  8. Sklad humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v meste Veľké Kapušany 2. marca 2022.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu oznámil, že Rusko je v spolupráci s Tureckom pripravené garantovať bezpečnosť lodí, ktoré sa budú z ukrajinských prístavov plaviť cez Bosporský prieliv. Je však potrebné, aby Ukrajina umožnila plavidlám opustiť svoje prístavy tým, že ich odmínuje, alebo vyznačí bezpečné koridory. Šéf ruského rezortu diplomacie tvrdí, že hlavným problémom je ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý „kategoricky odmieta“ riešiť problém zamínovaných prístavov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj ako Nostradamus: Pre ruskú blokádu je svet na pokraji hrozivej potravinovej krízy

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie