eReport.sk
Migranti v Pobytovom utečeneckom tábore v Gabčíkove.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Zmení sa migračná politika Únie? Päť stredomorských krajín žiada viac solidarity!

Päť stredomorských členských štátov Európskej únie požiadalo ostatné krajiny EÚ o viac solidarity v súvislosti s utečeneckou situáciou.

Po sobotňajšom stretnutí ministrov vnútra Talianska, Grécka, Španielska, Cypru a Malty v Benátkach to oznámila talianska ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová, píše agentúra DPA.

Európa ukázala solidaritu pri Ukrajincoch

Cieľom stretnutia bolo nájsť spoločné stanovisko k novej migračnej politike Únie. Členské štáty EÚ sa totiž už roky sporia o to, ako v budúcnosti spolupracovať pri prijímaní migrantov. O podporu a zavedenie redistribučných mechanizmov opakovanie žiadali najmä krajiny Stredomoria, kam prichádza najviac migrantov.

Podľa Lamorgeseovej vojna na Ukrajine ukázala, že Európa sa dokáže zomknúť a pomôcť ľuďom na úteku, pričom dodala, že táto solidarita sa musí odrážať aj v redistribučnom systéme pre utečencov.

Taliansko, Grécko, Španielsko, Cyprus a Malta zároveň oznámili, že podporujú rokovania o novom európskom pakte týkajúcom sa problematiky migrácie a azylu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva.
  2. Poslanci vládnej koalície tlieskajú a mávajú vlajkami EÚ a Severného Macedónska po hlasovaní v parlamente 16. júla 2022 v Skopje.
  3. Pláž v chorvátskom meste Rijeka.
  4. Ľudia, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom zo susednej Ukrajiny, vystupujú z vlaku na železničnej stanici v poľskom meste Przemyšl v piatok 25. februára 2022.

Podľa Lamorgeseovej vojna na Ukrajine ukázala, že Európa sa dokáže zomknúť a pomôcť ľuďom na úteku, pričom dodala, že „táto solidarita sa musí odrážať aj v redistribučnom systéme pre utečencov“.

Päť stredomorských štátov takisto vyzvalo EÚ na spoluprácu s  pôvodnými vlasťami utečencov a tranzitnými krajinami, aby sa tak zabránilo nebezpečnej migrácii cez Stredozemné more, prípadne napomohlo repatriácii utečencov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmení sa migračná politika Únie? Päť stredomorských krajín žiada viac solidarity!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti