eReport.sk
Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

PRIESKUM Sankcie zrážajú firmy na Slovensku na kolená! Mnohé biznis stopli

Potvrdzuje sa, že sankcie EÚ voči Ruskej federácii, si už vyberajú svoju daň aj medzi podnikateľmi na Slovensku. Tí sa ani nestihli poriadne spamätať z drastických dopadov pandémie covidu a už čelia ďalším problémom, ktoré sú spojené s vojnou na Ukrajine. A s konfliktom medzi Moskvou a Kyjevom sú úzko späté práve spomínané protiruské sankcie. Potvrdzujú sa slová viacerých expertov, že tieto sankcie významným spôsobom nepoškodia iba krajinu, ktorej velí prezident Vladimir Putin, ale aj Európu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva.
  2. tankovanie, ropa, benzín, nafta, phm, benzínka
  3. Slováci nemusia mať obavy!
  4. Odborník na energie a energetické audity firiem Michal Kolimár z PPA Power DS
  5. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  6. Boris Kollár v štúdiu STVS v relácii O 5 minút 12.
  7. Chce vzniknúť 16 strán. Podpisy zbierajú Dzurinda aj Baránek
  8. Ceny ropy výrazne vzrástli
  9. Ceny ropy výrazne vzrástli
  10. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas 79. rokovania vlády SR 11. mája 2022 v Bratislave.
  11. Srbský prezident Aleksandar Vučič
  12. Subrahmanyam Jaishankar.
  13. Ceny elektriny i plynu sa môžu na budúci rok zvýšiť
  14. slovnaft vláda ohrozuje bezpečnosť
  15. Výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.

Popri postupnom návrate do postpandemického normálu čelí väčšina podnikateľov a firiem novej výzve, a to dôsledkom vojny na Ukrajine na ich fungovanie. Iba 15 % spoločností nepocítilo žiadne dôsledky vojny na svojom biznise. Naopak, viac ako polovica spoločností pocítila stredný až vážny vplyv vojny na ich podnikanie. Vyplýva to z aprílového prieskumu ČSOB na vzorke 300 podnikov, ktorý banka pripravila v spolupráci s agentúrou Datank.

Najhoršie je na tom oblasť dopravy a agrosektor

Z monitorovaných odvetví je na tom najhoršie odvetvie dopravy a skladovania, kde necelá desatina (9,1 %) oslovených zástupcov musela zastaviť svoju činnosť a ďalšia viac než tretina (36,4 %) hovorí o veľmi výrazných negatívnych dopadoch. Kriticky vnímajú situáciu aj podnikatelia v oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu, ale aj ubytovacích a stravovacích služieb. Naopak, o najmenších dopadoch hovoria firmy podnikajúce v oblasti IT a komunikácii.

„Doprava a poľnohospodárstvo čelia rastúcim cenám v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine. Pocítili to ceny pohonných hmôt, energií, ako aj základných potravinárskych komodít. Problémy sa tiež dajú pozorovať v niektorých dodávateľských reťazcoch, čo sa zase môže prenášať do dopravy,“ uviedol Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB.  

Problém je s nedostatkom pracovnej sily

Podnikatelia na Slovensku už dlhodobo riešia problém s nedostatkom pracovnej sily. Nedostatok pracovnej sily pocítilo 28 % firiem. Najviac zasiahnuté touto situáciou boli firmy v oblasti ubytovania a stravovania (56 %), stavebníctva (38,2 %) a poľnohospodárstva (37,5 %). Naopak, najmenej spracovateľský priemysel a strojárstvo (8,7 %).

Ako najčastejší spôsob získavania novej pracovnej sily uviedla polovica respondentov zvyšovanie mzdy, takmer tretina sa spolieha na preškoľovanie iných pracovníkov a približne 15 % vidí riešenie v prijímaní pracovnej sily z Ukrajiny.

Mierny optimizmus je v tieni pretrvávajúcich obáv

Aj po zohľadnení negatívnych dopadov vojnového konfliktu sú podnikatelia o niečo optimistickejší ako na jeseň minulého roka. Index očakávaní firiem, ktorý je súčasťou prieskumu, sa v porovnaní s októbrovým meraním zvýšil o deväť bodov na hodnotu 2,1 bodu z možnej škály od + 100 do -100 bodov. Index tak naznačuje ďalšie zlepšenie, ale zároveň potvrdzuje pretrvávajúce obavy z ďalšieho vývoja situácie.

Najvýraznejšie sa zvýšil čiastkový index vývoja dopytu, a to na hodnotu 4,5 bodu, čo je nárast o 18 bodov. Zvýšenie dopytu pre 2. štvrťrok tohto roka očakávalo 43 % firiem. Naopak, pokles dopytu v budúcom kvartáli očakáva takmer 39 % firiem. Zvýšil sa aj čiastkový index vývoja investícií, drží sa však stále na zápornej hodnote -7 bodov. V priemere štyria z desiatich opýtaných očakávajú, že ich investície v tomto roku budú vyššie ako v minulom roku.

Zachovať podnikanie plánuje iba 66 percent firiem

Čiastkový index rozšírenia podnikania sa mierne zvýšil na hodnotu 8,9 bodu. Rozšíriť podnikanie v horizonte jedného roka plánovalo 18 % oslovených podnikateľov. Zachovať podnikanie v súčasnom rozsahu plánovalo pre obdobie najbližších 12 mesiacov 66 % firiem. O obmedzení, prerušení alebo ukončení podnikania uvažuje desať percent podnikateľov. Predaj alebo odovzdanie firmy zvažujú dve percentá oslovených.

Sankcie sú dvojsečná zbraň, poškodia aj nám

Včera sme vás informovali o mrazivej analýze, podľa ktorej sa od ruskej invázie na Ukrajinu zoznam problémov, ktorým Európa čelí,  neustále rozrastá. Kontinent bojuje s rastúcimi cenami potravín a energií aj pokračujúcimi problémami v dodávateľských reťazcoch, ktoré spustila pandémia ochorenia COVID-19 a ktoré brzdia jeho priemysel.

Západné sankcie uvalené na ruskú ekonomiku majú za cieľ odrezať krajinu od príjmov na financovanie vojny na Ukrajine, ale poškodzujú aj európsku ekonomiku. „Sankcie proti Rusku zaťažujú najmä Európsku úniu (EÚ), sú prospešné pre Čínu a nič nestoja USA,“ uviedol bývalý francúzsky veľvyslanec v Rusku Jean de Gliniasty v mesačníku French Journal of National Defense.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Sankcie zrážajú firmy na Slovensku na kolená! Mnohé biznis stopli

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie