eReport.sk
Protestný pochod za práva všetkých zamestnancov, ktorý usporiadala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky v Trenčíne
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Ako vnímajú stopku pre referendum odborári? Už naznačujú, že urobia ďalšie kroky


Rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa s otázkou navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia na Ústavný súd (ÚS) SR a jeho následné rozhodnutie sú pre Konfederáciu odborových zväzov (KOZ) SR veľkým sklamaním. Informovala o tom hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová.

„V  referende za skrátenie volebného obdobia videli zamestnanci možnosť, ako aj touto formou vyjadriť svoj nesúhlas s likvidáciou odborov a sociálneho dialógu na Slovensku zo strany vlády a parlamentu,“ zdôvodnili odborári v stanovisku.

KOZ SR tvrdí, že vždy deklarovala veľmi seriózny záujem o spoluprácu s vládou a napĺňanie sociálnej politiky, ktorá garantuje udržanie dosiahnutých štandardov vo všetkých oblastiach života a vyvážený sociálny dialóg. „Dôležitosť rovnocenného postavenia sociálnych partnerov, ako aj význam sociálneho dialógu je totiž základom pre zachovanie spoločenskej, ekonomickej a sociálnej stability vrátane sociálneho zmieru, ktorý je rozhodnutím o neústavnosti požadovaného referenda vážne ohrozený,“ uviedli.

Nielen odborári reagovali na zrušené referendum. Boli to aj politici:

  1. Eduard Bárány počas tlačovej konferencie
  2. Eduard Heger (OĽANO).
  3. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
  4. Robert Fico a podpredsedovia Smer-SD.
  5. Igor Matovič (OĽaNO) predkladá návrh zákona o úprave výpočtu platu poslancov
  6. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  7. pád vlády chcú aj kotlebovci

Referendum za skrátenie volebného obdobia považuje KOZ SR za jedinú možnosť, ako pred konaním vlády SR ochrániť právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov. V najbližšom období preto orgány konfederácie rozhodnú o tom, aké kroky odbory v súvislosti s výrokom Ústavného súdu SR o neústavnosti referenda podniknú.

Zdroj: fb/KOZSR

ÚS rozhodol, že otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu (ÚS) SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Na ústavný súd sa obrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako vnímajú stopku pre referendum odborári? Už naznačujú, že urobia ďalšie kroky

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne