eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová. Foto: fb/zcaputova

Čaputová po rozhodnutí o referende: Považujem za absurdné, aby som sa tu musela ospravedlňovať!

AKTUALIZOVANÉ – Poslala jasný odkaz politikom a sľúbila, že ona nebude robiť žiadne prieťahy! Prezidentka SR Zuzana Čaputová by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by Národná rada SR rozhodla o zmene Ústavy SR a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie. Na stredajšej tlačovej besede to označila za jedno z možných riešení po rozhodnutí ÚS SR, podľa ktorého je navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR protiústavná.

Prezidentka pripomenula, že poslanci môžu kedykoľvek rozhodnúť o konaní predčasných volieb. “Ale keď už chcú dopriať ľuďom referendum, nič im nebráni, aby prijali zmenu ústavy a následne prijali uznesenie, ktorým požiadajú o vypísanie referenda a ja ho obratom vypíšem, pretože by bolo v súlade s ústavou,” vysvetlila.

Matovič prezidentku kritizoval, Heger ju ani nespomenul:

  1. Protestný pochod za práva všetkých zamestnancov, ktorý usporiadala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky v Trenčíne
  2. Richard Sulík (SaS) a Boris Kollár (Sme rodina)
  3. premiér SR Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.
  5. Robert Fico a podpredsedovia Smer-SD.
  6. Peter Pellegrini s podpredsedami Hlas-SD.

Ako podotkla, vníma zhodu politických strán, ktoré hovoria, že by predmetné referendum podporili. Zároveň poukázala na frustráciu a nespokojnosť ľudí s aktuálnou politickou situáciou, ktoré mnohých viedli k podpisu petície za referendum.

Vysvetlila, prečo referendum nevyhlásila hneď

“Zároveň by som chcela uviesť na pravú mieru niektoré informácie ohľadom môjho konania. Zaznamenala som vyhlásenia, že mojou povinnosťou bolo rešpektovať vôľu podporovateľov referenda a vyhlásiť ho bez toho, aby som sa obrátila na Ústavný súd. Ak by som tak naozaj postupovala, vyhlásila by som referendum, ktorého otázka nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Táto skutočnosť by sa skôr čo neskôr ukázala, ak by niekto konanie takého referenda či jeho výsledky napadol na Ústavnom súde. Ústavný súd by skonštatoval, tak ako dnes, nesúlad referenda s ústavou a výsledok referenda by bol neplatný. Stalo by sa tak po mesiacoch kampane, miliónoch eur vynaložených na organizáciu referenda a po zmarení dôvery ľudí, že svojou účasťou v referende priamo rozhodujú o dôležitej otázke verejného záujmu. Zodpovednosť za to, či otázka referenda je v súlade s ústavou má ten, kto otázku navrhol, nie prezidentka a ani ústavný súd, ktorý o jej neústavnosti rozhodol. Rozhodnutie ústavného súdu ako vrcholného orgánu ochrany ústavnosti, musíme všetci rešpektovať, bez ohľadu na to, či sa nám páči alebo nie,” uviedla hlava štátu.

Čaputová verejnosti ale aj verejným činiteľom pripomenúla, že každý, kto sa v Slovenskej republike ujal verejnej funkcie musel zložiť sľub, že bude dodržiavať ústavu a zákony štátu. “Dodržanie tohto sľubu preto nemôže byť kritizované ako pošliapanie práv iných. Ako som už verejne vyhlásila, inštitút referenda podporujem a myslím si, že ľudia by mali mať právo aktualizovať svoju vôľu aj mimo štvorročného cyklu. Musí to však byť spôsobom, ktorý je v súlade s ústavou,” uzavrela prezidentka.

Zdroj: fb/zcaputova

Čaputová reagovala aj na otázky novinárov, ktorí jej pripomenuli kritiku najmä zo strany opozičných politikov za to, že sa s referendovou otázkou obrátila na Ústavný súd. Politickú zodpovednosť, ku ktorej vyvodeniu ju niektorí vyzývajú, však jednoznačne odmieta.

Ostrá kritika ju zjavne vyviedla z miery

“Považujem za absurdné, aby som sa tu musela ospravedlňovať za to, že chcem dodržiavať Ústavu. Považujem za absurdné, aby v právnom štáte, keď sa prezident v zmysle Ústavy, tak ako je tam napísané, obráti na Ústavný súd a Ústavný súd rozhodne, aby to bola moja vina, za ktorú mám niesť politickú zodpovednosť. Buď žijeme v demokratickom právnom štáte, kde platia pravidlá, alebo sa tu na demokraciu netvárme. Ja som zložila sľub na Ústavu SR a Ústavu budem rešpektovať,” reagovala hlava štátu, ktorá nedokázala v hlase zakryť rozčarovanie a možno aj istý hnev zo situácie, v ktorej sa po rozhodnutí Ústavného súdu ocitla, keď sa stala terčom ostrej kritiky niektorých politikov, vrátane lídra OĽANO Igora Matoviča.

Prezidentka sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí.

Zdroj: eReport/tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport