eReport.sk
Eduard Bárány počas tlačovej konferencie
Eduard Bárány. Foto: tasr

Expodpredseda Ústavného súdu SR: V demokracii nie je potrebné brzdiť vôľu občanov!


Občania stratili po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR o protiústavnosti referenda o predčasných voľbách akúkoľvek možnosť odvolať vládu. Na zmenu si teda budú musieť počkať do najbližšieho riadneho termínu volieb, alebo kým sa samotní poslanci nezhodnú na skrátení funkčného obdobia. Eduard Bárány, bývalý podpredseda ÚS SR, pre eReport vysvetľuje dôsledky podľa neho kontroverzného verdiktu inštitúcie, na ktorej riadení sa v minulosti podieľal.

Predmet referenda je podľa rozhodnutia sudcov ÚS v rozpore s princípom generality práva. Myslí si to väčšina čiže 10 z 13 ústavných sudcov. Proti boli iba traja – Jana Laššáková, Miroslav Duriš a Peter Straka.

Zatrhnutie referenda komentovali politici rôzne:

  1. Protestný pochod za práva všetkých zamestnancov, ktorý usporiadala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky v Trenčíne
  2. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
  3. premiér SR Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Robert Fico a podpredsedovia Smer-SD.
  5. Peter Pellegrini s podpredsedami Hlas-SD.

„Zároveň by týmto ad hoc prelomením ústavy porušil aj v súčasnej ústave zakotvený spôsob deľby štátnej moci, ktorý je taktiež súčasťou materiálneho jadra ústavy,“ obhajoval verdikt šéf ÚS Ivan Fiačan.

Deväťdesiat poslancov môže a milióny občanov nie?

Bývalý ústavný sudca Eduard Bárány zatiaľ nechce komentovať argumentáciu našej najvyššej súdnej inštancie, neodpustil si však malú poznámku. „Nepoznám v tejto chvíli odôvodnenie rozhodnutia ústavného súdu. Rozhodnutie však vo mne vyvoláva trošku populistickú otázku. Deväťdesiat poslancov môže rozhodnúť o skrátení volebného obdobia a niekoľko miliónov občanov nie?“ – pýta sa Bárány.

Eduard Bárány sa nestotožnil s rozhodnutím inštitúcie, v ktorej v minulosti pôsobil ako podpredseda. – Foto: tasr

Nezdieľa ani Fiačanov názor, že obmedzenie vyhlásiť referendum v tejto otázke je akousi formou brzdy či protiváhy voči vôli občanov. „Nemyslím si, že je potrebné nejakým spôsobom v demokracii brzdiť rozhodovanie občanov,“ priblížil.

Zdôrazňuje, že aktuálne sa už s rozhodnutím nedá nič spraviť a nedá sa nijako zmeniť. „Voči tomuto rozhodnutiu nie je opravný prostriedok, s tým sa nedá žiaľ nič spraviť. Referendum sa konať nebude,“ skonštatoval expert.

Jedine zmena ústavy v parlamente

„Ak by niekto chcel, aby do budúcnosti bolo možné konať referendum o predčasných voľbách, tak ostáva cesta buď zmeny rozhodnutia ústavného súdu pri nejakej ďalšej petičnej akcii v budúcnosti. Ale nádej na to, že ľudia by znova dali svoje podpisy je po tomto rozhodnutí ústavného súdu minimálna,“ povedal a doplnil, že je zbytočné týmto smerom uvažovať.

„Potom ostáva možnosť zmeny ústavnej právnej úpravy do budúcnosti. Čiže momentálnej politickej situácie by sa žiadna z týchto ciest už nedotkla,“ spresnil. Upozorňuje, že ak by však aj prešla zmena ústavy v parlamente, bude potrebné nanovo vyzbierať podpisy pod referendum o predčasných voľbách.

Ľud tak podľa Bárányho stratil akúkoľvek možnosť odvolať vládu. „Protestovať samozrejme je možné či petičnými akciami či demonštráciami. Ale nejaký právny dôsledok toho je blízky nule,“ zhodnotil bývalý ústavný sudca.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expodpredseda Ústavného súdu SR: V demokracii nie je potrebné brzdiť vôľu občanov!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: