Predseda občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát a advokát Martin Ribár, ktorý si nedávno útrapy väzby a podozrivého postupu orgánov činných v trestnom konaní vyskúšal na vlastnej koži tvrdí, že rozviazané ruky polície a „padni komu padni“ v dnešnej spoločnosti už neplatí. Za vlády Eduarda Hegera mal vzniknúť nový systém „našich ľudí“, ktorých podozrenia z trestnej činnosti sa nevyšetrujú.
„Na verejnosť prenikli v ostatnej dobe viaceré závažné informácie o podozreniach z možnej trestnej činnosti predstaviteľov súčasnej vládnej moci, o podozreniach z manipulácií niektorých trestných konaní, na ktorej sa majú podieľať tak niektorí príslušníci NAKA ako aj niektorí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR a to aj za pomoci niektorých advokátov zastupujúcich spolupracujúce osoby s OČTK tzv. ´kajúcnikov´,“ upozorňuje Ribár.
Uvádza konkrétne príklady
Ribár pri tom neostáva len pri všeobecných konštatovaniach, ale rozhodol sa uviesť konkrétne príklady zlyhaní, alebo podozrivého správania sa orgánov činných v trestnom konaní.
Podľa svojich vlastných slov hovorí hlavne „o možnom nátlaku prokurátora ÚŠP GP SR Repu a Šúreka na obvineného Kučerku, o možnom korupčnom a nátlakovom správaní vrcholných predstaviteľov Finančnej správy na ´kajúcnika´ Suchobu, o ktorom mal mať vedomosť aj vtedajší minister financií a dnešný premiér Heger, o zvláštnom prístupe ÚŠP GP SR a niektorých ´elitných´ vyšetrovateľov NAKA k vybraným spolupracujúcim osobám tzv. ´kajúcnikom´ vo vzťahu k zaisteniu ich majetku a nakladania s týmto majetkom, o neštandardných finančných operáciách niektorých advokátov zastupujúcich najznámejšie spolupracujúce osoby s OČTK tzv. ´kajúcnikov´ Suchobu a Imreczeho, o ´zvláštnom´ stretnutí premiéra Hegera s Jánom Kaľavským, o veľmi zvláštnej komunikácii ´elitných´ vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu nazývaných prezidentom PZ Hamranom ´naši chlapci´ v skupine ´Apači´ vytvorenej týmito vyšetrovateľmi, o možných podozreniach o zvláštnom obstarávaní motorových vozidiel pre NBS zo strany súčasného prezidenta PZ Hamrana, o možnom korupčnom správaní súčasného ministra vnútra Mikulca, či o možných nezákonných postupoch a manipulovaní vyšetrovania a inštruovania vypočúvaných osôb zo strany niektorých „elitných“ vyšetrovateľov NAKA vo viacerých exponovaných trestných konaniach.“
Mohlo by vás zaujímať:
„Verejnosť má právo na vyšetrenie uvedených skutočností“
Ribár tvrdí, že vláda musí pri svoje protikorupčnej agende a pri deklarovanej snahe o očistu spoločnosti a justície trvať na prešetrení takýchto prípadov a to v prvom rade v spoločenskom záujme. „Plne rešpektujem princíp prezumpcie neviny u akejkoľvek osoby a výslovne uvádzam, že vo vyššie uvedených prípadoch sa jedná o možné podozrenia. Som však presvedčený, že verejnosť má právo na náležité vyšetrenie vyššie uvedených skutočností,“ tvrdí. „Apelujem na príslušné OČTK, aby uvedené podozrenia boli urýchlene vyšetrené a verejnosť bola primerane informovaná. Nemala by existovať žiadna skupina vybraných ľudí, ktorých podozrenia z trestnej činnosti ´netreba´ vyšetriť, a ktorí by mali mať akúkoľvek ´výnimku´ pri porušení zákona, nech sa jedná o kohokoľvek – predstaviteľov súčasnej vládnej moci, či tej minulej – rovnosť pred zákonom a postih za jeho porušenie sa musí dotýkať každého bez výnimky,“ dodal Ribár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Advokát Ribár: Rozviazané ruky polície neplatia, opäť existujú „naši ľudia“, ktorí sa nevyšetrujú!