eReport.sk
Kaľavského vypočujú cez telemost
Ján Kaľavský. Zdroj: polícia sr

Lipšicovec presvedčil sudcu: Proti Kaľavskému budú konať ako proti ušlému!

Kaľavského vypočujú cez telemost! Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odročil v utorok hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským na 7. a 8. marca 2023. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Súd bude konať voči Kaľavskému ako proti ušlému. Výsluch by mohol absolvovať prostredníctvom telemostu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nie je zločin ako zločin
  2. Hamran sa zastáva Čurillu
  3. Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a Milan Lučanský počas zasadnutia Ústredného krízového štábu v súvislosti s vývojom situácie ohľadom nového koronavírusu 14. júla 2020 v Bratislave.
  4. Na archívnej snímke Daniel Lipšic, v pozadí Robert Fico.

Obhajkyňa Eva Mišíková zdôraznila, že Kaľavský sa nemohol osobne zúčastniť na utorkovom pojednávaní. „V Bosne a Hercegovine mu boli odňaté všetky doklady,“ povedala. Samosudca priblížil, že na obžalovaného je stále vydaný medzinárodný zatykač.

Vyhýba sa trestnému stíhaniu? Kaľavský chce vypovedať

Ladislav Masár, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorej šéfuje špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zdôraznil, že odovzdanie dokladov nie je prekážkou pre návrat obžalovaného na Slovensko. Navrhol súdu, aby konal v tomto prípade ako proti ušlému. Samosudca tomuto návrhu vyhovel. „Boli splnené podmienky k tomu, že sa vyhýba trestnému konaniu pobytom v cudzine,“ zdôvodnil samosudca. Kaľavský však sám potvrdil, že vypovedať chce.

Kaľavského zrejme vypočujú cez telemost

Mišíková navrhla súdum aby uskutočnil výsluch obžalovaného prostredníctvom videokonferencie. Samosudca reagoval, že sa pokúsia výsluch cez telemost zabezpečiť. Aj preto odročil pojednávanie až na marec 2023.

„Som spokojná s rozhodnutím súdu. Odročenie termínu hlavného pojednávania na marec je logicky odôvodnené časom, ktorý je potrebný na to, aby sa videokonferencia s obžalovaným mohla uskutočniť,“ podotkla obhajkyňa. Priblížila, že jej klient vinu odmieta.

Kaľavského obvinili v septembri 2021

Prokurátor podal na expolicajta obžalobu v januári. Podozrievajú ho z toho, že „vynášal“ citlivé informácie z Policajného zboru. Čiastočne mu prokuratúra pripisuje vuinu za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Podaná obžaloba sa týka viacčinného súbehu pokračovacieho zločinu prijímania úplatku s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Jána Kaľavského obvinili v septembri 2021.

Kaľavský: Je hrozné, že musím utekať ako štvanec

Kaľavský, ktorý je aktuálne na úteku a zdržiava sa v Bosne a Hercegovine, nedávno pre PLUS 7 DNÍ povedal, že tam požiadal o azyl. Prezradil o sebe, že si zarába brigádovaním v súkromnej firme. „Je hrozné, že musím utekať ako štvanec len preto, že som povedal pravdu… Bojím sa o život,“ povedal bývalý člen Lynx Commanda. Policajný prezident Štefan Hamran komentoval Kaľavského obvinenia na adresu ľudí z NAKA tak, že na exkolegu zaútočil. Kaľavského označil za babráka.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšicovec presvedčil sudcu: Proti Kaľavskému budú konať ako proti ušlému!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti