tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: tasr

Žilinka sa s tým nekašle. Dal za pravdu Ficovi a konať nariadil aj Lipšicovi

A je to tu! Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal za pravdu bývalému premiérovi Robertovi Ficovi. Ten opakovane hovoril pri vyšetrovaní kauzy Súmrak o porušení zákona zo strany vyšetrovateľov aj Úradu špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica. S jeho názorom sa stotožnil aj generálny prokurátor. Kompetentným nariadil okamžite konať.

Spis v kauze Súmrak, kde sú obvinení predseda Smeru-SD, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, či podnikateľ Norbert Bödör a to zo zosnovania zločineckej skupiny a porušenia daňového tajomstva, si generálna prokuratúra vyžiadala len pred pár dňami. Preskúmať sa rozhodol opakované sťažnosti obvinených, že Úrad špeciálnej prokuratúry nekoná a nerozhodol o podaných sťažnostiach proti obvineniu v zákonných lehotách.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha
  2. Marcela Kosová.
  3. Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
  4. Robert Fico na snímke z videa.
  5. Robert Fico na snímke z videa.
  6. Na kombosnímke zľava Peter Kubina a Maroš Žilinka.
  7. Robert Kaliňák v sprievode príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) prichádza na výsluch na ŠTS v Pezinku 22. apríla 2022.

Po preštudovaná spisu Žilinka vydal verdikt. „Preskúmaním veci dospel generálny prokurátor Slovenskej republiky k záveru, že konanie o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia nebolo plynulé a došlo k neodôvodneným prieťahom v celkovej dĺžke 55 kalendárnych dní, z ktorých bolo 38 pracovných,“ uviedla generálna prokuratúra na svojej oficiálnej stránke. Žilinka svoje rozhodnutie odôvodnil a vysvetlil.

Pochybil vyšetrovateľ aj prokurátor

Prvú chybu urobil policajný vyšetrovateľ. Ten podľa neho nepredložil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokurátorovi, vykonávajúcemu vo veci dozor, vyšetrovací spis spolu so sťažnosťami obvinených, ktoré boli riadne odôvodnené k 16. máju 2022 bezodkladne, ale až prípisom zo dňa 15. júna 2022, doručeným Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 21. júna 2022. To podľa Žilinku spôsobilo prvý prieťah v konaní 29 dní, z toho 21 pracovných.

Následne pochybili aj na špeciálnej prokuratúre. „Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dal na vydanie uznesenia o vznesení obvinenia súhlas, bol povinný predložiť sťažnosti obvinených, ktoré mu boli doručené dňa 21. júna 2022, na rozhodnutie nadriadenému prokurátorovi – zástupcovi špeciálneho prokurátora. Hoci mu v tom nič nebránilo, urobil tak až dňa 18. júla 2022 po tom, ako mu boli dňa 13. júla 2022 doručené žiadosti obvinených o preskúmanie postupu pri rozhodovaní o sťažnostiach,“ uvádza v rozhodnutí generálna prokuratúra. Toto konanie spôsobilo meškanie v rozhodovaní o ďalších 26 dní, z toho 17 pracovných. Žilinka však zároveň zdôraznil, že prieťah nespôsobil samotný dozorový prokurátor.

Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
Daniel Lipšic má ako špeciálny prokurátor zabrániť podobným prieťahom. Foto: tasr

Okamžite rozhodnúť

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky súčasne dospel k záveru, že obdobie od podania sťažností do doručenia odôvodnenia sťažností vyšetrovateľovi PZ, nemožno pripísať na ťarchu orgánov činných v trestnom konaní a považovať ich ako prieťah v konaní, keďže išlo o obdobie, počas ktorého bolo realizované právo obvinených kvalifikovane svoje sťažnosti odôvodniť.

Na základe zistení uložil Žilinka prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry povinnosť bezodkladne rozhodnúť. Pokyny od neho dostal aj samotný Lipšic. Má prijať účinné opatrenia, aby v budúcnosti k obdobným porušeniam zákona nedochádzalo. „Predmetom preskúmania veci nebola zákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré do dnešného dňa nenadobudlo právoplatnosť,“ dodal.

Maroš Žilinka aktuálne čelí verejnej kritike za niektoré svoje rozhodnutia. Bude zaujímavé sledovať reakcie na to dnešné.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka sa s tým nekašle. Dal za pravdu Ficovi a konať nariadil aj Lipšicovi

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku