eReport.sk
Na snímke dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského doc. JUDr. Eduard Burda. Foto: tasr

Expert na trestné právo k udalostiam v kauze Súmrak: Žilinka nie je ten, čo by sa mal nad sebou zamyslieť!


Kauza Súmrak je posledné dni prudko diskutovanou témou. Debatu rozprúdilo najprv rozhodnutie generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý dal za pravdu obvineným. Následne prišla reakcia špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica, ktorá s rozhodnutím nesúhlasila. A teraz šokoval vyšetrovateľ, ktorý chcel prípad expresne uzavrieť a ísť už na súd. Je však otázne, či všetko, čo sa okolo kauzy deje, je v súlade so zákonnými procesmi.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka rozhodol po preštudovaní spisu, že v prípade dochádza k prieťahom. Tie vyrátal presne na dni. Úrad špeciálnej prokuratúry totiž meškal s rozhodnutím o sťažnostiach, ktoré podali obvinení. V kauze Súmrak sú to Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Dozorovému prokurátorovi nariadil Žilinka okamžite konať a rozhodnúť. Špeciálnemu prokurátorovi zasa odkázal, aby dohliadol na porušovanie zákonnosti procesu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. A čo s tým má Kiska?
  2. povešajú, ako v 30. rokoch v nacistickom Nemecku, 20. apríla 2022 v Bratislave.
  3. ZMOS apeluje na Hamrana so Šimkom
  4. Generálny prokurátor SR reaguje
  5. Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
  6. ÚŠP a NAKA
  7. Robert Fico na snímke z videa.
  8. Robert Kaliňák v sprievode príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) prichádza na výsluch na ŠTS v Pezinku 22. apríla 2022.
  9. Tak čo, ospravedlníte sa, pán poslanec Valášek? Touto vetou začína Eduard Chmelár svoj najnovší príspevok na sociálnej sieti.
  10. Žilinka reaguje na Hegerove útoky

Neštandardné rozhodovanie

Reakcia Lipšica na seba nenechala dlho čakať a do Žilinku sa okamžite pustil. Vraj k prieťahom nedošlo a generálny prokurátor sa do celej veci nemá čo starať.

K prípadu sa vyjadril aj expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda. V rozhovore pre denník Pravda dal viac menej za pravdu Žilinkovi. „Takéto sťažnosti sa majú vybaviť bezodkladne, a nie rozhodovanie o nich naťahovať pozdržiavaním spisov. Aj keď každé trestné konanie je jedinečné a môžu sa v ňom vyskytovať rôzne náročné špecifiká vyžadujúce určitý čas, je pravda, že v tomto prípade trvalo rozhodovanie o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia neštandardne dlho, pričom sťažnosti akoby boli istý čas ,v šuflíku‘ u jednotlivých predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedol Burda.

Ako sme už vyššie spomínali, špeciálna prokuratúra prieťahy odmietla. Vraj doposiaľ neuplynula lehota stanovená opatrením špeciálneho prokurátora na rozhodovanie o sťažnosti, preto ani v konaní dozorového prokurátora nemožno hovoriť o žiadnych prieťahoch. „Rozhodovať o sťažnostiach sa však má neodkladne s prihliadnutím na špecifiká veci,“ skonštatoval odborník.

ÚŠP sa dovoláva maximálnej lehoty, v ktorej sa môže (podľa interných aktov špeciálnej prokuratúry) rozhodnúť. Značná časť tejto lehoty však pritom uplynula držaním veci u predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní, ktorí o daných sťažnostiach nerozhodujú. To považujem za nepatričné a naozaj spôsobujúce prieťahy.“

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Foto: tasr

Účelovo proti Žilinkovi

Podľa Burdu bežne trvá rozhodovanie o sťažnostiach proti vzneseniu obvinenia dva až tri týždne od ich podania. A zároveň všetky úkony by sa mali podľa experta robiť až následne po vydaní rozhodnutia. Postup špeciálnej prokuratúry navodzuje pocit, že pozdržaním sa chceli vyhnúť prípadnému použitiu paragrafu 363 zo strany Žilinku. „Osobne mám tiež taký pocit, akoby v tomto nie úplne štandardnom postupe šlo o prípadné ‚vyšachovanie‘ generálneho prokurátora z hry. Koniec koncov, podľa mňa sa Úrad špeciálnej prokuratúry k tomuto nepriamo priznal, keď v predmetnom stanovisku uviedol, že „vyšetrovanie v tejto veci prebieha bez prieťahov a bolo skončené v lehote ustanovenej v § 209 ods. 2 Trestného poriadku (do štyroch mesiacov od vznesenia obvinenia)“. A zároveň sa nerozhodlo o sťažnosti proti vzneseniu obvinenia. Takže, čo bude nasledovať? Všetko zrazu v rýchlom slede, len aby bola čo najskôr podaná obžaloba a nebol žiadny čas na reakciu?“ pýtal sa Burda v rozhovore.

Len deň na to Úrad špeciálnej prokuratúry informoval, že o sťažnostiach skutočne dokázali urýchlene rozhodnúť. Ako, však ostáva nateraz neznáme. O výsledku informovali písomne najprv obvinených. Burda však má v otázkach pochybností v tomto prípade úplne jasno. „Generálna prokuratúra povedala, že Úrad špeciálnej prokuratúry nemá robiť prieťahy a držať písomnosti u ľudí, ktorí o nich aj tak nerozhodujú. Keď sa nad tým zamyslíme a urobíme z toho rovnicu o dvoch neznámych, myslím, že každému musí byť jasné, kto má pravdu. V tejto hre (pre tento konkrétny prípad, žiaľ, neviem nájsť priliehavejšie slovo) nie je Generálna prokuratúra tým orgánom, ktorý by sa mal nad sebou zamyslieť.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expert na trestné právo k udalostiam v kauze Súmrak: Žilinka nie je ten, čo by sa mal nad sebou zamyslieť!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne