tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Expremiér Robert Fico čelí obvineniu v kauze Súmrak. Foto: tasr

Fico obvinil prokurátora z kauzy Súmrak: Zneužíva zákon na pokyny Lipšica!

Expremiérovi Robert Ficovi praskli nervy. Po tom, ako dal generálny prokurátor Maroš Žilinka za pravdu jemu aj ostatným obvineným v kauze Súmrak, pustil sa šéf Smeru-SD do dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. V liste, ktorý zaslal médiám a zverejnil aj na sociálnej sieti, mu adresoval ostré slová. Nešetril ani vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry.

Predseda Smeru-SD sa vyšetrovateľovi NAKA Vereščákovi a dozorovému prokurátorovi Harkabusovi vyhráža, že použije všetky legálne právne prostriedky, aby voči nim bola vyvodená zodpovednosť za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. „Prekvapuje ma, s akou naivitou plníte pokyny v politickom procese „Súmrak“ proti predstaviteľom opozície. Alebo kladiem vážnu otázku, čo je za Vašou motiváciou tolerovať hrubé porušovanie zákonov v tomto procese,“ uviedol v liste Fico. Narážal na aktuálne udalosti v kauze Súmrak.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
  2. Robert Fico na snímke z videa.
  3. Robert Fico na snímke z videa.
  4. Robert Kaliňák v sprievode príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) prichádza na výsluch na ŠTS v Pezinku 22. apríla 2022.
  5. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Žilinka potvrdil prieťahy

Pripomíname, že ide o prípad, v ktorom sú obvinení Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar aj podnikateľ Norbert Bödör z viacerých trestných činov. Predseda Smeru-SD sa opakovane sťažoval na nezákonné konanie špeciálnej prokuratúry, ktorá podľa neho nekonala tak, ako mala. Na postup vyšetrovania si napokon posvietil generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý mu dal za pravdu. „Preskúmaním veci dospel generálny prokurátor Slovenskej republiky k záveru, že konanie o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia nebolo plynulé a došlo k neodôvodneným prieťahom v celkovej dĺžke 55 kalendárnych dní, z ktorých bolo 38 pracovných,“ uviedla generálna prokuratúra na svojej oficiálnej stránke v pondelok 1.8. Žilinka svoje rozhodnutie odôvodnil a vysvetlil. Zároveň dal príkaz kompetentným konať a urýchlene rozhodnúť.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Foto: tasr

Podivné postupy

Fico sa tohto rozhodnutia okamžite chytil. Celý prípad „Súmrak“ je podľa neho od samotného začiatku sprevádzaný zneužívaním trestného práva na likvidáciu opozície. „Vymyslený skutok, tradiční udavači, nadkvalifikácia skutkovej podstaty trestného činu s cieľom založiť právomoc špeciálnej prokuratúry. Ako dozorový prokurátor ste vyšetrovateľovi NAKA odsúhlasili úplne všetko. Napriek tomu, že vyšetrovateľ NAKA v piatok 29. júla 2022 ukončil vyšetrovanie, doteraz som ako obvinený nebol vypočutý, pretože vyšetrovateľ nebol spôsobilý poskytnúť mi základnú informáciu, z čoho som obvinený a nevedel vysvetliť ani konkrétne časti uznesenia o vznesení obvinenia. Je viac ako evidentné, že vyšetrovateľ nie je autorom tohto uznesenia,“ konštatuje bývalý predseda vlády.

Médiami už prebehla informácia o tom, že vyšetrovateľ má v pláne ukončiť vyšetrovanie a pristúpiť k ďalšiemu rozhodovaniu. Fico potvrdil, že vyšetrovateľ NAKA v piatok 29.júla ukončil lehotu na preštudovanie vyšetrovacieho spisu. Tento úkon sa deje pred uzavretím prípadu. Následne sa rozhoduje, či prípad poputuje na súd, alebo na ďalšie dokazovanie, alebo sa úplne zastaví. Štandardne sa so spisom obvinení v tomto štádiu oboznamujú. Fico tvrdí, že ho prokurátor obišiel. „Vrcholom Vášho zneužívania právomocí je, že ste ako dozorový prokurátor nezabezpečili, aby sa riadne a včas rozhodlo o mojej sťažnosti a sťažnostiach ostatných obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia.“

Igor Matovič a Daniel Lipšic ešte ako poslanci. Foto: tasr

Politický cieľ Lipšica a Matoviča

Prokurátor Harkabus pod vedením špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica podľa Fica plní politický pokyn. „Zabezpečiť podanie obžaloby súčasne s rozhodnutím o sťažnosti proti uzneseniu obvinenia, a tak zmariť právo obvinených žiadať preskúmanie zákonnosti právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní. Postup zodpovedajúci charakteru Vášho nadriadeného  D. Lipšica,“ pokračoval šéf Smeru. Oprel sa práve o rozhodnutie Žilinku, ktorý konštatoval prieťahy v trestnom konaní. „Za tieto nesiete plnú zodpovednosť Vy, bez ohľadu na to, kto Vás na ne navádzal,“ odkázal prokurátorovi Fico.

Otvoreným listom expremiér prokurátora žiada, aby prestal zneužívať svoje právomoci v mene politických cieľov Lipšica a Igora Matoviča. Zároveň ho vyzval, aby urobil všetky potrebné rozhodnutia, ktoré budú viesť k odstráneniu nezákonností a zabezpečil rešpektovanie procesných práv obvineného. „Odpoveď, že ste len plnili pokyny nadriadeného špeciálneho prokurátora D. Lipšica, politika a právoplatne odsúdeného páchateľa za zabitie človeka, ktorého riadi predseda OĽANO I. Matovič, nebude postačujúca, aby ste sa tejto zodpovednosti zbavili,“ dodal predseda Smeru-SD.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico obvinil prokurátora z kauzy Súmrak: Zneužíva zákon na pokyny Lipšica!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku